Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam lodówkę, gdzie temp 4-5 st C, czy w tych warunkach warto fermentować pilsa??

Kup czasowy wyłącznik prądu (ok 15zł) i metodą prób i błędów, dojdziesz do odpowiedniego ustawienia żeby uzyskać np 10 st. Od kilku lat w ten sposób mam lodówki podłączone, temperaturę trzymają bardzo długo, czasem wystarczy, że włączą się na 15 minut co trzy cztery godziny (zależy od temperatury zewnętrznej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Posiadam lodówkę, gdzie temp 4-5 st C, czy w tych warunkach warto fermentować pilsa??

 

Kup czasowy wyłącznik prądu (ok 15zł) i metodą prób i błędów, dojdziesz do odpowiedniego ustawienia żeby uzyskać np 10 st. Od kilku lat w ten sposób mam lodówki podłączone, temperaturę trzymają bardzo długo, czasem wystarczy, że włączą się na 15 minut co trzy cztery godziny (zależy od temperatury zewnętrznej).

Jest to rozwiązanie bardzo niestabilne. Nie polecam!!! Miałem kilka dni i wymieniłem na sterownik ze znanego serwisu aukcyjnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? Na 12V?

Co prawda w opisie jest niby podane, że output capacity: 10A, ale i tak miałbym wątpliwości :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo o to brzmi ciekawie :), tylko wiecie to jest lodówka około 30 letnia...;-p

I bardzo dobrze, te są najlepsze. Moje są w podobnym wieku, stoją w nieogrzewanym garażu, podłączone do czasowego wyłącznika i wciąż działają wyśmienicie. Gdybyś nowoczesną w ten sposób potraktował, to już dawno by się zepsuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12v to zasilanie sterownika. Ten sterownik załącza przekaźnik który ma jak pisałeś ok 10 A wytrzymałości, wiec przy 230v około 2300W wytrzyma.

tylko musisz mieć jakiś zasilacz 12 v żeby zasilić sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja..;D  Weizen zabutelkowany. Gęstość końcowa to 4 blg. Pytanie czy nie za wysoka? No i zrobiłem głupotę mierząc blg wraz z rozmieszaną glukozą, to zmienia odczyt?

Piwo fermentowało 3 tyg. Temp pomiaru blg 20 stopni C.  Temp otoczenia 18 stopni C

Drożdże WB06.

 

Kolejne pytanie, w aromacie wyszedł ładny banan, a w smaku jest lekko kwaśne- ułoży się? Refermentacja wniesie coś do smaku oprócz nagazowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refermentacja (cukrem) zasadniczo nic smakowo nie powinna wnieść. Lekki kwasek w pszenicznym może występować a i z czasem może zaniknąć (choć nie musi...:)). To ja jeszcze zapytam - cała fermentacja przebiegała w 18C otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy ktokolwiek pofatygował się przeczytać zapiski autora? "

- Uprzedzając ewentualne pytania - nie, nie powinno się zastępować syropu kandyzowanego cukrem kandyzowanym w postaci stałej, ani tym bardziej zwykłym cukrem białym."

 

 

:okey:

 

Cześć, wiecie gdzie kupić tanio syrop kandyzowany ciemny, ewentualnie czym go zastąpić? Robię dubbla z receptury grand championa w związku z czym potrzebuję 0.8kg, w najbliższy sklepie piwowarskim 250ml takiego czegoś kosztuje 16zł. Nie uśmiecha mi się kupować cukru w cenie 64zł/kg. Pozdrawiam.

 

Płynny syrop kandyzowany jest dosyć specyficzny ( mi osobiście kojarzy się jak połączenie nut ze słodu melanoidynowego, karmelowości i suszonych owoców) i nigdy nie trafiłem na jakikolwiek zadowalający odpowiednik w wersji stałej. Już lepsze efekty miałem z domowym syropem kandyzowanym (abstrahując od jego wad ;) ).

 

Oczywiście każdy do swojego piwa może wrzuć co chce, ale niech nie liczy, że uzyska taki sam efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie cała fermentacja przebiegała w 18 stopniach, większość czasu było 17. Ostatnie 2-3 dni 18 C. Oczywiście mówimy o temp otoczenia. Jeśli chodzi o glukozę to rozpuściłem 58g w 250 ml wody-na 8L piwa. (mała warka).

 

Teraz widzę, że to nieopłacalne i będę warzył więcej. Mam nadzieję, że nie będzie granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie
W dniu 15.04 zadałem uwodnione drożdże s-04 do stoutu (15blg) w temperaturze około 25 stopni, po około 6 dniach sprawdziłem i wyszło 7 blg. Temperatura fermentacji 16-19 stopni. Próbowałem ruszać fermentorem, później ruszyłem drożdże z dna, podniosłem temperaturę i po 4 dniach dalej nic. Proszę o odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie

W dniu 15.04 zadałem uwodnione drożdże s-04 do stoutu (15blg) w temperaturze około 25 stopni, po około 6 dniach sprawdziłem i wyszło 7 blg. Temperatura fermentacji 16-19 stopni. Próbowałem ruszać fermentorem, później ruszyłem drożdże z dna, podniosłem temperaturę i po 4 dniach dalej nic. Proszę o odpowiedz :)

 

Od 15 do dziś 18tego minęło 3 dni. 

 

A czy ten stout to może z dodatkiem laktozy, albo jakiś dodatków niesłodowanych? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie

W dniu 15.04 zadałem uwodnione drożdże s-04 do stoutu (15blg) w temperaturze około 25 stopni, po około 6 dniach sprawdziłem i wyszło 7 blg. Temperatura fermentacji 16-19 stopni. Próbowałem ruszać fermentorem, później ruszyłem drożdże z dna, podniosłem temperaturę i po 4 dniach dalej nic. Proszę o odpowiedz :)

Wkljej pełną recepturę i wtedy dopiero szukaj pomocy. Czasami robię fotkę lub scan i wklejam w treść aby rozjaśnić sytuację lub się pochwalić :smilies:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam (tak mi się wydaje) problem.

Od piątku (15.04) mam na burzliwej Kolscha pracującego na drożdżach Safbrew S-33. Temperatura waha się w przedziale 18-20,5 C. Z rurki wydobywa się nieprzyjemny zapach jakby zgniłych jaj, podejrzewam siarkowodór. Jest to normalne dla tych drożdży, czy może doszło do infekcji? W wiadrze nie widzę jakichś oznak infekcji, delikatna, drożdżowa piana jest na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.