Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Łeeee, to pewna nieścisłość się tu chyba wdarła. Będę robił piwo z niechmielonych ekstraktów i wg instrukcji należy zagotować 6-18 litrów wody (w zależności od posiadanego gara). Ma to być Prawdziwe ALE z Browamatora, ale lekkim dyskomfortem jest dla mnie ta "prawie niewyczuwalna goryczka" w chmielu English Goldings. Dlatego chcę dodać zamiast niego Chinooka, by jednak tę gorycz przywołać.

11 litrów wzięło mi się z tej nieszczęsnej proporcji galonowej. Dla 20 litrów brzeczki (batch) wyszło ok. 11 litrów (boil). Odnoszę się do tego, co zaznaczono w opisie kalkulatora, gdzie dla 5.5 galona, warząc z ekstraktów, wartość odparowania wynosi ok. 3gal. Ale to chyba nie odnosiło się do warzenia z ekstraktów niechmielonych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się ale na Twoim miejscu przy pierwszej warce nie głowiłbym się nad goroczkami/ibami/gramami tylko z własnego doświadczenia sypnął bym po 30gr Marynki i Lubelskiego i nie kombinował :) Poznaj proces, sprzęty, sterylizację i co chyba najważniejsze przeprowadź poprawnie fermentację. Przyjdzie czas na pieszczenie receptury. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem nie robiłem ani nie liczyłem nigdy ibu dla warki z ekstraktów, więc może ktoś bardziej kompetentny w tej materii jeszcze Ci odpowie. A wracając do sedna sprawy to zrób to chmielenie wg instrukcji a na kombinacje i zmiany przyjdzie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ w żadnym wypadku nie ma mowy o denerwowaniu się ;) Każda sugestia jest na wagę złota. Ale jednak sieknę zamiast tego EG 30g Chinooka. Będzie, co będzie.

Na cichą nie będę zlewał, bo zbieranie gęstwy i ponowne jej wykorzystanie to dla mnie zdecydowanie wyższa szkoła jazdy. Poza tym bałbym się zainfekowania piwa przy przelewaniu. Czyli plan jest taki, by zagotować brzeczkę ze słodami i chmielami, zlać na burzliwą, zadać drożdże, zamknąć fermentor i nie tykać go przez ok. trzy tygodnie ;) Potem pomierzyć BLG i przy pozytywnych wskazaniach butelkować.

Pytanie kolejne: użyć dołączonych do zestawu drożdży S-04 czy zadać US-05, które są w moim posiadaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan wygląda ok. Zbierz gęstwę skoro i tak masz zamiar ją wyrzucić, nawet po tych 3 tygodniach, niech sobie stoi w lodówce (tylko nie zakręcaj zbyt szczelnie ) jeść nie woła :-) Po pierwsze używanie gęstwy nie jest skomplikowane po drugie może być tak, że następne piwo nie ruszy i wtedy mając gęstwę zawsze masz jakąś dodatkową opcję. Wylać ze słoika możesz w każdej chwili a z kanału już jej nie odzyskasz jak przyjdzie potrzeba ;-) . Co do drożdży to s-05 podobno dają wytrswniejsze piwo niż s-04

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To do ekstraktów dajesz jeszcze jakieś słody? A do tego chmieliny?! :D Ekstrakt to ekstrakt, dodajesz do gotowania chmiel :) Proponuję po gotowaniu jeszcze ochłodzić brzeczkę ;)

 

Co do drożdzy to oba szczepy będą dobre, nie wiem jak chcesz kontrolować temperaturę fermentacji ale podpowiem, że 04 są meega żarłoczne i trzeba mocno pilnować temperatury. Przyzwyczajony ostatnio do 05 zapomniałem, że dałem 04 i rano (po 12 godzinach od zadania) z 16 stopni otoczenia oraz brzeczki mimo chłodzenia (za mało wkładów dałem) miałem 21 stopni...

 

edit:

US-05 wolniej fermentują i nie ma ąż tak gwałtownych skoków. 17 blg stout z niedzieli wieczorem u mnie już właściwie po burzliwej dzisiaj.

Edytowane przez Sylwester87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak jak kolega wyżej Ci delikatnie zwrócił uwagę na pisownię. Tak na przyszłość jak zadajesz pytanie to się 3 razy zastanów zanim napiszesz czy ktoś po drugiej stronie to zrozumie. Dobrze, czytelnie i ze szczegółami opisz problem, bo to nie forum jasnowidzów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, nie słody, tylko ekstrakty słodowe (jasne). Oczywiście chłodnica też już czeka na swój chrzest:) Fermentor będzie stał w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie 18°C. W odwodzie mam pudło styropianowe i nim również będę się wspomagał. Plus dwa termometry, ale to już moja nadgorliwość. A sorry, trzy termometry, bo jeszcze pasek ciekłokrystaliczny na fermentor nakleję ;) Powiem tak, rzadko zrażam się niepowodzeniami nowicjusza, więc nawet jak spartolę coś w sobotę, to i tak polecę z kolejna warką. To po prostu kolejny etap: najpierw były koncerniaki, potem kraftowe, teraz będą samoróbki. I tyle.

Dziękuję za wszystkie sugestie i z pewnością jeszcze poproszę o kolejne wskazówki.

Dobranoc!

Edytowane przez carrion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli po prostu pójdziesz na żywioł i sypniesz tego Chinooka bo nie wiesz co policzyć to piwo będzie się nadawało jak baza do dolewania dużej ilości soku malinowego

80 ibu z samego chmielu na goryczkę, praktycznie nic na smak i aromat i dodatkowo temperatura fermentacji która w tych 18 stopniach nieco za wysoko Ci ucieknie to jest przepis na coś paskudnego

 

Zrozum kalkulator, musisz go zrozumieć bo będzie Ci potrzebny nie tylko teraz.

Jak już przed gotowaniem i po gotowaniu Cie przerasta przy warzeniu z ekstraktów to wpisz sobie w oba pola jednakową wartość - tyle ile chcesz uzyskać brzeczki nastawnej.

Jeśli chmielił będziesz w kilku litrach to wynik Ci wyjdzie trochę zaniżony i możesz dodać kilka % więcej chmielu

 

EDIT  - te 30 g EKG przy uśrednionych 5@ alfa daje Ci blisko 20 ibu i to jest całkiem rozsądne przy piwie "prawdziwe ale"  - goryczka wcale nie będzie niewyczuwalna i każdy będzie się mógł napić tego piwa bez obrzydzenia (o ile czegoś bardzo nie spie.. psujesz)

A jak już musisz coś zrobić z tym chinookiem to go sypnij na ostatnie 5 minut nie dłużej

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podanej stronce jest kalkulator do przeliczania og na brixy (na potrzeby obliczania IBU można uznać że tożsame z plato)

http://www.brewersfriend.com/brix-converter/

 

Poza tym polecam wklepac całą recepture do tego kalkulatora:

http://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator/

Można zmienić galony na litry i po rozwinięciu opcji "more..." Można zmienić "sugar scale" na Plato (na samym dole)

Wprowadź tutaj wszystko z czego chcesz zrobić piwo (masz opcje wybrania "brew metod" jako extract) wrzucasz ekstrakty z listy do sekcji "fermentables", a następnie chmiele do sekcji "Hops" wprowadzają ile gram chmielu chcesz użyć "Amount", na ile minut "Time" i jaka zawartość alfa kwasow "AA", z tego wychodzi Ci ile będzie IBU.

 

Moja sugestia: chmiel na 30-35 IBU z wykorzystaniem wszystkich chmielu, a chinooka daj na 0' ( wyłączenie palnika), ewentualnie na cichą, jak chcesz się więcej "pobawić"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Nie sądziłem, że ten Chinook tak może podbić goryczkę. Postanowiłem więc (tym razem nieodwracalnie ;) ), że nie będę modyfikował przepisu, a Chinook dalej poleży sobie w lodówce i zostanie użyty przy kolejnej warce.

 

Zgodnie z poradą kolegi INTseed rozpisałem sobie punkt po punkcie, co będę robił. I tak:

 

1. Zagotowanie 18l wody.

2. Zmniejszenie ognia, dodanie obu ekstraktów, intensywnie mieszając, by uniknąć przypalenia.

3. Ponowne doprowadzenie do wrzenia i dodanie 30g English Goldings na 60 minut gotowania.

4. Na 15 minut przed końcem gotowania włożenie do brzeczki chłodnicy zanurzeniowej w celu sterylizacji.

5. Na 5 minut przed końcem gotowania dodanie 30g chmielu Bramling Cross.

6. Brzeczka się chłodzi, a w tym czasie robię uwodnienie drożdży: do szklanki z łyżeczką w środku wlewam wrzątek (ok. 120ml), po jego schłodzeniu do temperatury

    ok. 27* wsypuję drożdże i przykrywam zdezynfekowaną folią aluminiową na 30 minut, mieszając je od czasu do czasu.

7. Gdy brzeczka schłodzi się do ok. 27* napowietrzam ją, zlewając do zdezynfekowanego wcześniej fermentora.

8. Mierzę gęstość brzeczki i zapisuję jej wartość.

9. Dodaję drożdże i zamykam szczelnie fermentor pokrywką z rurką, do której wlewam odrobinę wody.

10. Fermentor wstawiam do pudła ze styropianu, w którym staram się ze wszystkich sił utrzymać temperaturę ok 18*.

11. Zapominam o fermentorze na 3 tygodnie (fermentacji cichej nie będę raczej robił).

12. Mierzę BLG i powtarzam tę czynność trzykrotnie w odstępie 3 dni.

13. Gdy stwierdzę, że jego wartość się już nie zmienia, przelewam młode piwo do zdezynfekowanego fermentora z kranikiem i biorę się za butelkowanie.

14. Butelki dezynfekuję roztworem OXI, kapsle wyparzam we wrzątku.

15. Do każdej butelki dodaję 3g cukru na refermentację i rozlewam piwo, zostawiając ok. 5 cm przestrzeni w szyjce każdej butelki.

16. Po skończonym rozlewie i zakapslowaniu butelek umieszczam je w pomieszczeniu o temperaturze ok. 18*

17. Piwo leży sobie przez 2 - 3 tygodnie, a ja w tym czasie modlę się, by nie porobiły się granaty i żeby jednak wyszło to piwo dobre.

18. Nadal czytam forum i zasypuję Was pytaniami :)

 

I tak bym to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.6 drożdże nawadniaj w temp. jaką podaje producent (ok. 35C) ostatnio była o tym dyskusja na forum.

Ad.7 nie wiem czym będziesz mierzył Blg, ale większość wskaźników jest dostosowana do temp 20C sprawdź to i mierze blg w odpowiedniej.

Ad.9 ja bym najpierw schodził i później zadał drożdże.

Powodzenia.

Edytowane przez JackStyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalając temperaturę wody do rehydratacji, sugerowałem się zapisem na Wiki, gdzie podano właśnie temperaturę 27* +/- 3*. Czy uwodnić jednak w ok. 35*, bo to dość sporo w stosunku do tego, co czytałem...

Areometr wg karteczki jest wyskalowany w 16* i w brzeczce o takiej temperaturze będę starał się robić pomiary. Mam to w głowie, tylko nie napisałem ;)

Drożdże powinienem zadać do brzeczki, która ma taką samą temperaturę, co woda, w której były uwadniane, prawda? Czy zadać je dopiero, gdy brzeczka osiągnie temperaturę fermentacji, czyli ok. 18*?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiki ma informacje ogólnie dobre,ale wiadomo że momentami nie nadąża za trendami więc proponuję zadać w 35, tylko mocno pilnuj temp żeby czasami nie zadać za wysoko ;)

Zadaj w momencie kiedy brzeczka będzie miała 18 stopni. Jeśli drożdże zrehydratujesz i postawisz w temp pokojowej to w czasie chłodzenia brzeczki temperatury powinny się mniej więcej wyrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Zagotowanie 18l wody. 2. Zmniejszenie ognia, dodanie obu ekstraktów, intensywnie mieszając, by uniknąć przypalenia. 3. Ponowne doprowadzenie do wrzenia i dodanie 30g English Goldings na 60 minut gotowania. 4. Na 15 minut przed końcem gotowania włożenie do brzeczki chłodnicy zanurzeniowej w celu sterylizacji. 5. Na 5 minut przed końcem gotowania dodanie 30g chmielu Bramling Cross.

 

Ale masz świadomość, że z tych około 20 l brzeczki po 60 min gotowania zostanie Ci 15-16 litrów? Bo jeżeli nie, to możesz się przykro zaskoczyć tym, że tak mało wyszło. ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest na to jakaś humanitarna rada? Kuźwa, piszą w opisie, że będzie 20 litrów, a tu lipa... Cóż robić? Ano szykować surowce na warkę nr 2 hehe.

A tak serio, to niech sobie będzie nawet te 15 litrów, byle ryja nie krzywiło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.