Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Wyłączasz palnik, wrzucasz chmiel, trzymasz tak z 30 minut np., zaczynasz chłodzić - jaki problem?

 

 

edit: Chyba, że nie masz chłodnicy to nie wiem jaki efekt daje takie chmielenie.

 

edit2: W takim razie polecam jakiś kosz do chmielenia.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo przynajmniej daj chmiel na 5'.

Domyślam się że używasz chłodnicy przeciwbierznej bądź wymiennika ciepła. Podpytaj kolegów co chłodza w taki sposób jak robią chmielenie na 0'

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Pisał, że chłodzi na balkonie. Ja rozumiem, że bez użycia żadnego dodatkowego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic do chłodzenia. Po gotowaniu przelewam przez siatkę i gorącą brzeczkę zamykam na 10h w fermentorze.

Wtedy spada do około 22C

Przelewam 2x aby napowietrzyć brzeczkę i dodaję drożdze.

Dlatego pytałem jaki wybrać system chmielenia dla takiego postępowania.

Wiem że to nie jest idealny system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wiki powinno być chłodzone od 90-70C jak najszybciej.

 

To akurat jest bardzo łatwe nawet bez sprzętu. Wystarczy wstawić garnek do zimnej wody i dzięki dużej różnicy temperatur brzeczka osiąga w kilka minut około 60 stopni, później jest znacznie wolniej i tu przydaje się chłodnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chmiele pierwszy raz na zimno i zacząłem się zastanawiać raz jeszcze nad filtracją. Plan jest taki że po prostu użyje lejka z bardzo drobną siateczką i najwyżej dorzucę na niego coś jeszcze jak np. Gazę. Myślicie że to wystarczy czy chmiel na tej cichej robi się nadwyraz upierdliwy w filtracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja pewnie się uda ale jak to zrobić żeby się nie pieniło i nie natleniało niepotrzebnie to bym nie wiedział

 

W biedronce cztery pończochowe skarpety kosztują trzy złote, paczuszka trytytek w jakimkolwiek markecie budowlanym pewnie ze dwa.

Reszta już jest raczej oczywista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj sitka z gazą przelewając do drugiego fermentora do rozlewu. Sitko musisz trzymać dnem pod powierzchnią brzeczki fermentora do którego przelewasz. Oczywiście wcześniej wszystko zalej wrzątkiem itd. Powinno być ok. Mi tak się udało, nie powinno sie na

powietrzyć ani pienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Szybkie pytanie. Jeśli temperatura brzeczki w fermentorze wyrównała się z temperaturą w pudle ze styropianu, to można przyjąć to za znak, że fermentacja wyhamowała? Od wczoraj termometr na fermentorze wskazuje 18° i dokładnie tyle samo wskazuje termometr z sondą umieszczoną w pudle. Najpewniej byłoby zanurzuć termometr w brzeczce, ale powiedziałem sobie, że przynajmniej przez dwa tygodnie nie będę się nawet zbliżał do pokrywki ;)

Pytam z czystej ciekawości. Drożdże to S-04 zadane w sobotę o godzinie 13.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Oczywiście w żadnym wypadku nie zakładam końca fermentacji. Zauważyłem jedynie, że przez trzy dni musiałem lekko reagować, by temperatura brzeczki nie wyszła poza 19°, od wczorajszego późnego wieczora temperatury się wyrównały (jeśli zawierzyć termometrom heh).

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ile gotujecie brzeczkę przed dodaniem pierwszego chmielu aby pozbyć się dmsu?

Dwie robiłem po 30min od zagotowania, jesnak zastanawiam się czy to można skrócić do tych 10min gotując grzałką plus kuchenka gazowa.

Słód pale ale 6kg plus przeniczny karmelowy 250g.

Edytowane przez INTseed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.