Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie IPA my wyszła mocarna zjechało z 17 do 3 blg, jest też dość gorzko. Brewness pokazywał mi 50 ibu ale odczucie jest chyba większe. To spostrzeżenia tylko z przelewania na cichą.
Teraz tak, mam chmiele na zimno które dodam na pewno:
Wai-iti 50g
Mouteka 50g
Rakau 50g

Z poprzedniego warzenia zostało mi po 20-30g citry, amarilo i mosaic.
Dodać czy zostawić na następny raz?
Piwa jest 20L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ravage miodosytnik napisał:

Przejrzałem parę receptur na Milk Stout'a i zafrasowała mnie jedna sprawa. Patrząc po zestawach ekstraktów to widzę że jest ze wychodzą one jakoś 12-14 blg. czyli jakieś 3,4 ciemnego ekstraktu oraz 0,5 jasnego. do tego jakaś Marynka i aheja

Ciemne ekstrakty dlatego są ciemne bo mają ekstrakty słodów barwiących i karmelowych. Do stouta potrzebujesz przede wszystkim palonych a najlepiej jęczmienia palonego. Tak więc dodajesz ekstrakty jasne + palony jęczmień, jakieś 0,3kg (możesz namaczać gorącej wodzie - tzw. steeping).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jancewicz napisał:

Ciemne ekstrakty dlatego są ciemne bo mają ekstrakty słodów barwiących i karmelowych. Do stouta potrzebujesz przede wszystkim palonych a najlepiej jęczmienia palonego. Tak więc dodajesz ekstrakty jasne + palony jęczmień, jakieś 0,3kg (możesz namaczać gorącej wodzie - tzw. steeping).

To trochę komplikuje mi zabawę ale fakt i poważne niedopatrzenie z mojej strony. Bo tak mam 2x 1.7 ciemny ekstrakt. 1x1.7 pale ale ekstrakt, 1x 0.5 jasny ekstrakt, 1x 1.7 jasny ekstrakt. 3x140g bursztynowy wes, 1x140g ciemny. 

To czy z tych jasnych i pale ale mogę zrobić tego Milk stouta plus palony jęczmień? 

 

To co ciekawego z tych ciemnych mogę zrobić? Jakieś tam chmiel są to coś ewentualnie dokupić mogę. 

 

Co do tego steppingu. To zalać to jak herbete? Czy podgrzewać? Jakiś stosunek wody do tych 300g? W którym momencie dodać to wtedy do gotujacych się ekstraktów? 

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ravage miodosytnik napisał:

To czy z tych jasnych i pale ale mogę zrobić tego Milk stouta plus palony jęczmień? 

Tak, plus oczywiście laktoza jeśli to ma być "milk".

 

2 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

To co ciekawego z tych ciemnych mogę zrobić?

Koźlak, RIS, Porter...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jancewicz napisał:

Tak, plus oczywiście laktoza jeśli to ma być "milk".

 

Koźlak, RIS, Porter...

 No tak laktoze mam. 

 

Kozlaki RIS Porter dolna - nie dobrze ?

 

Co do tego steppingu. To zalać to jak herbete? Czy podgrzewać? Jakiś stosunek wody do tych 300g? W którym momencie dodać to wtedy do gotujacych się ekstraktów?

 

To skoro już tak się bawię to dodam jeszcze płatki owsiane błyskawiczne. Tylko jak je dodać w trakcie gotowania? Czy jednak trzeba to zacierać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ravage miodosytnik napisał:

RIS Porter dolna - nie dobrze

Jak najbardziej górna.

 

Teraz, Ravage miodosytnik napisał:

Co do tego steppingu. To zalać to jak herbete? Czy podgrzewać? Jakiś stosunek wody do tych 300g? W którym momencie dodać to wtedy do gotujacych się ekstraktów?

Jak herbatę, najlepiej w woreczku i nie we wrzątku tylko 70-80°C, czas to na czuja z 15-30 minut powinno wystarczyć.

4 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

To skoro już tak się bawię to dodam jeszcze płatki owsiane błyskawiczne. Tylko jak je dodać w trakcie gotowania? Czy jednak trzeba to zacierać? 

Samych płatków nie zatrzesz, bo nie zawierają enzymów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ogoun napisał:
23 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

RIS Porter dolna - nie dobrze

Jak najbardziej górna

Właśnie się zorientowałem, zaczynam myśleć. Tam widzę też palone slody są ale to już nie taki problem 

 

17 minut temu, ogoun napisał:

Jak herbatę, najlepiej w woreczku i nie we wrzątku tylko 70-80°C, czas to na czuja z 15-30 minut powinno wystarczyć.

OK ale to robię np na początku zanim ekstrakty do chmieleniu mi się zagotuja czy porostu w twakcie gotowania ekstraktu. Czy pod koniec. Ilość wody rozumiem nie istotna tak aby zalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

OK ale to robię np na początku zanim ekstrakty do chmieleniu mi się zagotuja czy porostu w twakcie gotowania ekstraktu. Czy pod koniec. Ilość wody rozumiem nie istotna tak aby zalać. 

W przepisie, który kiedyś robiłem instrukcja zalecała parzenie prażonego jęczmienia na samym początku w tej samej wodzie, w której później będą gotowane ekstrakty. Po zaparzeniu worek z ziarnem się wyciąga. Tym sposobem otrzymany roztwór ma niższe pH, co podobno polepsza późniejszą utylizację chmielu. Nie wiem ile w tym prawdy, ale paloność była na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

OK ale to robię np na początku zanim ekstrakty do chmieleniu mi się zagotuja czy porostu w twakcie gotowania ekstraktu. Czy pod koniec. Ilość wody rozumiem nie istotna tak aby zalać. 

 

Ja dodaje w trakcie gotowania ekstraktów. Tak, ilość wody nie tak istotna w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, robiłem ostatnio NEIPĘ i po 3 dniach wykonałem FFT i wyszło mi aż 8 Blg (przy początkowym 17 Blg) - jeżeli faktycznie nie zejdzie niżej, to butelkować przy 8 Blg? Od razu dodam, że i tak zamierzam prowadzić fermentację przez równe 3 tygodnie. Poniżej szczegóły dot. zacierania. Co mogło pójść nie tak / dlaczego takie wysokie Blg końcowe?

 

zacieranie 67 min. (67 C) + 10 min. (72 C), mash out 75 C

pale ale - 5 kg

pilzneński - 1 kg

płatki pszenne - 0,6 kg

płatki owsiane - 0,6 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji gadki o RIS'ie i Porterze.

 

To jakie najlepsze drożdże do do nich? najlepiej z sucharów? Czy S-04 Też sie nadadzą?

 

Jakie słody można tak namaczać i nie trzeba zacierać? na taką herbatkę?

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marsallah napisał:

Ok. 300 ml gęstwy z poprzedniego piwa. Fermentację prowadzę w temp. ok. 17 C.

Teraz doczytałem że martwisz się o wynik testu fft. Zapomnij o tym na razie. Po ustaniu fermentacji, pewnie ok 3 tygodnie, sprawdź odfermentowanie. Sądzę że będzie dobrze i martwisz się na zapas. 

19 minut temu, skazi napisał:

S-04 do portera to się chyba słabo nadadzą :)

Keldze chyba chodziło o portera angielskiego tu S04 są ok. Jeśli to ma byc Porter bałtyckie to nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, anatom napisał:

Keldze chyba chodziło o portera angielskiego tu S04 są ok. Jeśli to ma byc Porter bałtyckie to nie. 

 

I dlatego napisałem samego portera :)

 

Ogolnie przeglądam drożdze to odbiedy te s-04 ktorych mam zapas by sie nadały do tego portera.

 

Ale na RIS'a to juz chyba bedą za słabe, ale tak czytam opisy w sklepach tych drozdzy Danstar Nottingham Ale,

 

porter: Danstar Windsor British Style,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Ale na RIS'a to juz chyba bedą za słabe, ale tak czytam opisy w sklepach tych drozdzy Danstar Nottingham Ale

Drożdże nie da za słabe, może być ich ewentualnie za mało. Risa zrób najlepiej na gęstwę po słabszym piwie lub daj odpowiednią ilość drożdży suchych. Obydwa wymienione przez Ciebie szczepy są dobre do risow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do brytyjskiego portera się nadadzą. Nie każdemu jednak pasują estry, jakie te drożdże generują. Wiele osób preferuje do portera neutralne drożdże. Z moich obserwacji, to piwo na S-04 dłużej się układa, jednak smak do brytyjskich styli odpowiada i dobrze się komponuje.

Ogólnie nawet w recepturach na BYO podają do wyboru drożdże neutralne (US05, Nottingham), typu ESB (S04), Irish Ale oraz Scottish Ale. Każdemu inne drożdże będą odpowiadały.

Odnośnie Windsor nie testowałem i trudno mi je do jakiegoś płynnego szczepu porównywać.

 

Nottinghamy według mnie są świetne, jednak za głęboko fermentują. Trzeba zacierać na słodko. Według mnie S-04 bardzo dobrze wpasują się do RISa

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat ja tutaj celuje w ekstrakt, wiec mocno bedą jechać w dół.

 

Odnośnie RIS'a czy taki układ fermentacji mogłby być 21 dni w temp +/- 15 stopni, a potem w 14 dni cicha w tej temperaturze +/-15 stopni, gdzie na 14 dziń bym go mocno schłodził petami z lodem do 8-5 stopni. I już nie dodawał więcej lodu przez 7 dni az temperatura podniesie się do temp otocznia. a do refermentacji w butelce uzyłbym Safbrew F-2.? lodówki styropianowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.