Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Moja sugestia - używać jednego narzędzia :) Niestety nie korzystam z żadnego z nich ale pewnie chodzi o jakieś niuanse. Testowo wrzuciłem na brewness 3.55kg słodu, oczekiwaną ilość piwa 10,7L, wydajność 80% i wyszło 17.5blg.

image.png.a33f3c0172aaa1cea667edaac5f5dbee.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Mialo wyjsc zwykle ALE. Fermentacja trwa już 10 dni. Wczoraj zmierzone BLG i dziś wynosi 5. Drożdże pure ale yeast od gozdawy. Startowały z 13 BLG. Temperatura ok 22 stopni cały czas. Wystartowały dość szybko bo w ciągu paru godzin. Na ile to zostawić jeszcze? Może zamieszać? Parę razy tych drożdży już używałem i zawsze zjadły do 1.5-2 BLG. 45154e1c860da6a53de1c8f54153e5ef.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zasada napisał:

Ja za 4 dni zmierzyłbym ponownie i wtedy podejmował decyzję.

22°C to sporo. Jak zacierałeś?

Jednotemperaturowo 67-69 stopni, do próby jodowej. Kiepska wydajność mi wyszła bo miałem prawie 5kg zasypu. Wysładzałem ok 70 stopni wodą. 

A temperatura, no takie mam warunki w domu, a nie mam piwnicy żeby było chłodniej. Właśnie ze względu na temperaturę jestem zdziwiony dlaczego nie zjadły więcej. Jesli nie zejdzie za parę dni to co z tym zrobić? butelkować? Mogą być granaty. A może zamieszać po prostu porządnie, żeby drożdże się podniosły? Ciągle coś tam sobie bąbelkuje w rurce, wieczko jest delikatnie wybrzuszone w fermentorze.

Edytowane przez ewemarkam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ewemarkam napisał:

Jednotemperaturowo 67-69 stopni, do próby jodowej. Kiepska wydajność mi wyszła bo miałem prawie 5kg zasypu. Wysładzałem ok 70 stopni wodą. 

A temperatura, no takie mam warunki w domu, a nie mam piwnicy żeby było chłodniej. Właśnie ze względu na temperaturę jestem zdziwiony dlaczego nie zjadły więcej. Jesli nie zejdzie za parę dni to co z tym zrobić? butelkować? Mogą być granaty. A może zamieszać po prostu porządnie, żeby drożdże się podniosły? Ciągle coś tam sobie bąbelkuje w rurce, wieczko jest delikatnie wybrzuszone w fermentorze.

ja też bym jeszcze poczekał kilka dni a  co do braku piwnicy ja fermentor umieszczam w pudle ze styropianu podłogowego 5cm wyklejonego od wewnątrz folią życia i do środka dwie butelki pet z zamrożona wodą 24h  spokój sprawdza sie nawet przy wysokich temperaturach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ewemarkam napisał:

Jednotemperaturowo 67-69 stopni, do próby jodowej. Kiepska wydajność mi wyszła bo miałem prawie 5kg zasypu. Wysładzałem ok 70 stopni wodą. 

A temperatura, no takie mam warunki w domu, a nie mam piwnicy żeby było chłodniej. Właśnie ze względu na temperaturę jestem zdziwiony dlaczego nie zjadły więcej. Jesli nie zejdzie za parę dni to co z tym zrobić? butelkować? Mogą być granaty. A może zamieszać po prostu porządnie, żeby drożdże się podniosły? Ciągle coś tam sobie bąbelkuje w rurce, wieczko jest delikatnie wybrzuszone w fermentorze.

jak nie masz szans na niższe temperatury fermentacji zainteresuj się kveikami, lepsze piwa ci będą wychodzić. Ja w zimie w piwnicy mam temperaturę 16-17 stopni więc bez problemu mogę fermentować w lecie temperatura skacze do 22-23 stopni to warzę na kveikach i nie mam złych aromatów w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, hermod napisał:

ak nie masz szans na niższe temperatury fermentacji zainteresuj się kveikami, lepsze piwa ci będą wychodzić. Ja w zimie w piwnicy mam temperaturę 16-17 stopni więc bez problemu mogę fermentować w lecie temperatura skacze do 22-23 stopni to warzę na kveikach i nie mam złych aromatów w piwie.

Wystarczy tylko drożdże zmienić? czy jeszcze coś oprócz tego w przepisie? Referementacja tak jak dla reszty piw? Ile leżakowania i w jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, ewemarkam napisał:

Wystarczy tylko drożdże zmienić? czy jeszcze coś oprócz tego w przepisie? Referementacja tak jak dla reszty piw? Ile leżakowania i w jakiej temperaturze?

 

Na początek wystarczy zmienić drożdże. Refermentacja w ten sam sposób, leżakowanie - tak jak przy innych drożdżach, zależnie od tego, jakie to piwo. Choć kveiki zazwyczaj szybciej się układają.

Przy czym kveik to nazwa dla grupy drożdży norweskich, nie jednego szczepu, także efekty mogą się różnić w zależności, jakich użyjesz. Choć komercyjnie w Polsce dostępne są chyba tylko z FM i ostatnio z lallemanda. Natomiast można poszukać i dostać (niekoniecznie od producenta) różne szczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, punix napisał:

 

Na początek wystarczy zmienić drożdże. Refermentacja w ten sam sposób, leżakowanie - tak jak przy innych drożdżach, zależnie od tego, jakie to piwo. Choć kveiki zazwyczaj szybciej się układają.

Przy czym kveik to nazwa dla grupy drożdży norweskich, nie jednego szczepu, także efekty mogą się różnić w zależności, jakich użyjesz. Choć komercyjnie w Polsce dostępne są chyba tylko z FM i ostatnio z lallemanda. Natomiast można poszukać i dostać (niekoniecznie od producenta) różne szczepy.

W Polsce są też dostępne z Mangrove Jack's, Omega Labs, White Labs i The Yeast Bay.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, skazi napisał:

W Polsce są też dostępne z Mangrove Jack's, Omega Labs, White Labs i The Yeast Bay.

no właśnie ostatnio jak przeglądałem ofertę sklepów to było słabo, w ofercie były ale nie w magazynie i nie dało się zamówić, ale może to tylko chwilowy stan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Chce dzis przystapic do butelkowania mojego pierwszego brewkita AIPA Coopers i proszę o pomoc odnosnie nagazowania piwa. Chciałbym uniknac granatow w pierwszej warce ;)

Mam glukoze i chciałbym rozpuscić ja w 1 litrze wody. jaka ilosć? kalkulatory pokazuja 134g.

Poczatkowe BLG 12,5

Końcowe BLG 4

26 dzień fermentacji, uzyte drozdze US04

temp fermentacji utrzymywalem na poziomie 16,17stopni.

 

Czy te 134g to nie za duzo skoro spadło tylko do 4? A moze tak powinno być?

I jeszcze jedno male pytanie, czy te glukoze rozpuscić w ciepłej czy gorącej wodzie?

Dodam jeszcze, ze piwko w butelkach bede mogl trzymac w temp ok 22 stopni, chyba, ze jakies zamrozone butelki na transportery poloze zeby bylo chlodniej?

Dzieki za pomoc i pozdrawiam :)

Edytowane przez Wojtasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Wojtasz napisał:

temp fermentacji utrzymywalem na poziomie 16,17stopni.

Podnieś o kilka stopni i poczekaj kilka dni. Koledzy o S-04 pisali, że potrafią się zatrzymać na dłużej a potem ruszyć. Zabezpieczysz się tymi kilkoma dniami imo.

Wyliczenia ilości surowca do refermentacji biorą pod uwagę zakończoną fermentacje, to do ilu zeszło nie ma znaczenia (też się dziwiłem na początku).

Ja gotuję roztwór cukru.

Temperatura refermentacji imo może być 22°C.

 

Smacznego piwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ewemarkam napisał:

Zmierzyłem dziś. Dalej 5 BLG. Nie wiem co z tym zrobić. Butelkować? Czy zamieszać?

Powiem tak - ja bym butelkował. Ale wiesz - nie znam tych drożdży, nie moje piwo, nie ja ponoszę ryzyko ew.niedofermentowanego w butelkach.

Mieszanie o ile się orientuję na tym poziomie nic dobrego nie przyniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi ostatnia warka zeszła do 8 zamiast do 4 (brown porter) i się okazało że nagazowanie jest lekko za słabe (wg mnie) chociaż dałem pożądaną ilość glukozy i 11,5gr sucharów na warkę 10l a stało w piwnicy i stało aż mi się już pić zachciało ??

 

co do pojemnika ze styropianu: super sprawa zrobiłem sobie taki z pokrywą ale jak wrzuciłem tam dwie zamrożone butelki po mleku 1l to temperatura spadła do 7stC. przekonałem się że często wystarczy zimna woda do chłodzenia a nie lód. co innego z grzaniem bo mam zamiar zrobić sour ale na razie się uczę :D

 

i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.