Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, ads napisał:

Dać jej po prostu ostygnąć czy utrzymywać temperaturę wysładzania?

Zostaw z boku w innym garze niech czeka na swoją kolej. Możesz okryć kocem, żeby nie traciła temperatury. To, czy ostygnie, czy utrzymasz temperaturę nie ma znaczenia dla piwa, a jest  to tylko kwestia czasu i energii którą zużyjesz do doprowadzenia jej do wrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gawron napisał:

Zostaw z boku w innym garze niech czeka na swoją kolej. Możesz okryć kocem, żeby nie traciła temperatury. To, czy ostygnie, czy utrzymasz temperaturę nie ma znaczenia dla piwa, a jest  to tylko kwestia czasu i energii którą zużyjesz do doprowadzenia jej do wrzenia.

Skoro tak mówisz. Bałem się, że jakieś enzymy mogą działać lub jakieś przemiany cukru albo białka. Chyba przeleję do warnika i będę trzymał temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ads napisał:

Skoro tak mówisz. Bałem się, że jakieś enzymy mogą działać lub jakieś przemiany cukru albo białka. Chyba przeleję do warnika i będę trzymał temperaturę.

To jak masz warnik, to gotuj w warniku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Binek napisał:

Witam. Ostatnio zacząłem ważyć moje pierwsze piwo. Zacząłem od brewkitu, zamówiłem wszystko na Amazonie, obejrzałem filmy instruktażowe pana Tomasza Kopyta i niby wszystko szlo ok, ale...

1.Pierwsza rzecz. Nie miałem odpowietrznik a (bulbulatora) tylko szczelna pokrywę do wiadra, nie wiem czy ma to jakiś wplyw. Wszystko oczywiście oczyściłem proszkiem dołączonym w zestawie. (Tak jak pan Tomasz radził), po przelaniu na dolną fermentację chciałem dochmielic moje piwo, ale zamiast szyszek chmielu przyszedł mi granulat...

2. Z barku cierpliwosci, czasu i wiedzy dodałem to c mi przyszło. Zamówiłem amerykańska citre. Niechlubnie się przyznam, że nie wytrzymałem presji czekania i nalałem sobie malutka szklaneczkę z kraniku po niecałym tygodniu leżakowania na dolnej i po oględzinach zauważyłem że z brązowego, przejrzystego koloru otrzymałem przejrzystość i barwę soku pomarańczowego. Smakuje nieźle, ale kolejno....

3. Nie wiem czy ma procenty?

4. Czy tak powinno być, lub czy da się odratować?

I Tomek kazał kupić na Amazonie? Co to jest przelanie na dolna fermentację? To z ekstraktów czy zacierane

ps WARZYĆ

kopyr11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odfermentowanie na poziomie 62% dla s-04 jest ok przy takim składzie i zacieraniu?

Oatmeal stout z częściowym zacieraniem i laktozą w ilości 0,5kg.

Ziarno Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 1.5 kg 26.3% 81 %  
Płynny ekstrakt Bruntal Pale Ale 1.7 kg 29.8% 80 %  
Płynny ekstrakt ekstrakt słodowy ciemny Bruntal 1.7 kg 29.8% 90 %  
Ziarno Płatki owsiane 0.8 kg 14% 85 %  
       

Całe ziarno zacierane w około 70°C przez 60 min +10 min w 78°C. Fermentacja w 17°C (temp. brzeczki).

BLG początkowe 17,7

BLG po 10 dniach 7.8 i FFT w 22°C tak samo.

 

edit: dwie uwodnione saszetki, ruszyły szybko.

 

       
         
         
Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, smola napisał:

Czy odfermentowanie na poziomie 62% dla s-04 jest ok przy takim składzie i zacieraniu?

Oatmeal stout z częściowym zacieraniem i laktozą w ilości 0,5kg.

Ziarno Weyermann - Bohemian Pilsner Malt 1.5 kg 26.3% 81 %  
Płynny ekstrakt Bruntal Pale Ale 1.7 kg 29.8% 80 %  
Płynny ekstrakt ekstrakt słodowy ciemny Bruntal 1.7 kg 29.8% 90 %  
Ziarno Płatki owsiane 0.8 kg 14% 85 %  
       

Całe ziarno zacierane w około 70°C przez 60 min +10 min w 78°C. Fermentacja w 17°C (temp. brzeczki).

BLG początkowe 17,7

BLG po 10 dniach 7.8 i FFT w 22°C tak samo.

 

       
         
         

Jak liczysz z laktozą to tak, a jak bez to mało. 10 dni to też krótko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jak dobrze wyczytałem to dodawanie płatków błyskawicznych różnego rodzaju podniesie cukry niefermentowalne przez co odczyt blg będzie przekłamany. Jest jakiś wzór żeby obliczyć o ile blg wzrośnie? Dodałem 600g na 2,5kg jęczmienia. Wysładzam przeważnie do 3blg i nie chcę przesadzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie cukry wniosą płatki zależy do tego jak zacierasz. Nie nazwałbym tego żadnym przekłamaniem, najzwyklejsze zwiększenie ekstraktu tak jakbyś dodał więcej słodu, wysładzadzaj tak jak zawsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę uwarzyć 54l pszenicznego z ekstraktów i częściowego zacierania. Mam zamiar gotować brzeczkę z zacierania z jednym ekstraktem (łącznie około 14l) i to nachmielić marynką w ilości 30g na ibu wg brewness w okolicach 53.  Następnie rozcieńczyć pozostałymi ekstraktami i wodą do zakładanej objętości, co da mi ibu w okolicach 12. Dobrze myślę, czy jednak w większej ilości brzeczki gotować chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smola napisał:

Chcę uwarzyć 54l pszenicznego z ekstraktów i częściowego zacierania. Mam zamiar gotować brzeczkę z zacierania z jednym ekstraktem (łącznie około 14l) i to nachmielić marynką w ilości 30g na ibu wg brewness w okolicach 53.  Następnie rozcieńczyć pozostałymi ekstraktami i wodą do zakładanej objętości, co da mi ibu w okolicach 12. Dobrze myślę, czy jednak w większej ilości brzeczki gotować chmiel?

Ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest, że gdy wlewam rozpuszczony cukier do refermentacji na dno wiadra, przelewam wprawiając piwo w ruch wirowy, a mimo to syrop się nie rozmiesza równomiernie w całej objętości piwa?

Mam problem z nagazowaniem jednej warki. Wczoraj otworzyłem ostatnią butelkę (w sensie kolejności butelkowania) a tam coś na podobę igristoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, ads napisał:

Czy możliwe jest, że gdy wlewam rozpuszczony cukier do refermentacji na dno wiadra, przelewam wprawiając piwo w ruch wirowy, a mimo to syrop się nie rozmiesza równomiernie w całej objętości piwa?

 

Moim zdaniem nie jest to możliwe. A przynajmniej mnie się nigdy coś takiego nie zdarzyło. I nawet ruch wirowy nie jest potrzebny, syrop zawsze dobrze miesza się z piwem przy zwykłym przelewaniu wężykiem.

 

26 minut temu, ads napisał:

Mam problem z nagazowaniem jednej warki. Wczoraj otworzyłem ostatnią butelkę (w sensie kolejności butelkowania) a tam coś na podobę igristoje.

 

Wygląda po prostu na niedofermentowane piwo. Jak długo fermentowane, jaki ekstrakt, drożdże, temperatury? Odgazuj delikatnie za pomocą otwieracza i monety bo będziesz miał granaty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, ads napisał:

Czy możliwe jest, że gdy wlewam rozpuszczony cukier do refermentacji na dno wiadra, przelewam wprawiając piwo w ruch wirowy, a mimo to syrop się nie rozmiesza równomiernie w całej objętości piwa?

Mam problem z nagazowaniem jednej warki. Wczoraj otworzyłem ostatnią butelkę (w sensie kolejności butelkowania) a tam coś na podobę igristoje.

Mozliwe jak zrobisz zbyt gęsty syrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mkrawc napisał:

Wygląda po prostu na niedofermentowane piwo. Jak długo fermentowane, jaki ekstrakt, drożdże, temperatury? Odgazuj delikatnie za pomocą otwieracza i monety bo będziesz miał granaty.

Piwo dobrze dofermentowane na us05. No właśnie inne 3 butelki prawie bez gazu. Wygląda to tak jakby cały syrop został na dnie i poszedł do ostatniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ads napisał:

Pewnie to nie jest poprawne ale.. otworzyłem 30 butelek, dodałem po 3ml syropu (1,4g cukru) i zakapslowałem drugi raz.

Mam nadzieję, że teraz nie będzie granatów ?

 

Jeśli pierwotne nagazowanie miało być w okolicy 2,0 i piwo odfermentowało, bez infekcji, to granatów nie powinno być - wychodzi nagazowanie  maks w okolicy 3-3,2 - tyle wytrzymują nawet bezzwrotne butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2020 o 16:24, ads napisał:

Czy możliwe jest, że gdy wlewam rozpuszczony cukier do refermentacji na dno wiadra, przelewam wprawiając piwo w ruch wirowy, a mimo to syrop się nie rozmiesza równomiernie w całej objętości piwa?

Mam problem z nagazowaniem jednej warki. Wczoraj otworzyłem ostatnią butelkę (w sensie kolejności butelkowania) a tam coś na podobę igristoje.

Podstawowe pytanie, które jeszcze nie padło, to kiedy piwo było butelkowane? Pewnie jeszcze refermentacja się nie skończyła i tyle. 

 

16 godzin temu, punix napisał:

 

Jeśli pierwotne nagazowanie miało być w okolicy 2,0 i piwo odfermentowało, bez infekcji, to granatów nie powinno być - wychodzi nagazowanie  maks w okolicy 3-3,2 - tyle wytrzymują nawet bezzwrotne butelki.

Jak są w dobrym stanie to faktycznie, ale jak są jakieś mikropęknięcia, to może walnąć już przy takim nagazowaniu. No i że wytrzyma to jedna sprawa, ale takie piwo jest już przegazowane i nieprzyjemne w odbiorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dylemat mam. 

BA Prawdziwy stout 12blg.

Drożdże S-04 zadałem przy za wysokiej tem 21stopni. Potem w ciągu 4 godzin zszedłem do 15.5tsopnia (sonda termometru elektronicznego zaklejonego folią Alu i taśma na bok fermentora). Fermentacja ruszyła po 12godz. Piana ładna 3 dni. Gdy zaczęła opadać zaczołem podnosić codziennie temp. O 0,3 stopnia. 

Doszedłem do 18stopni. 15dni minęło, przelałem na cicha. Wtedy mierzyłem blg 4blg. Dziś minął 9 dzień, pomiar dalej 4 blg. 

Nie za cienko mi to zeszło z 12 początkowej? Butelkować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kris2682 napisał:

Nie za cienko mi to zeszło z 12 początkowej? Butelkować?

s04 płytko schodzą, a jeszcze z palonymi słodami i płatkami to tym bardziej. Temperatury i schemat fermentacji masz OK, piana była ładna, czas fermentacji długi. Butelkuj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Oskaliber napisał:

Podstawowe pytanie, które jeszcze nie padło, to kiedy piwo było butelkowane? Pewnie jeszcze refermentacja się nie skończyła i tyle. 

 

Jak są w dobrym stanie to faktycznie, ale jak są jakieś mikropęknięcia, to może walnąć już przy takim nagazowaniu. No i że wytrzyma to jedna sprawa, ale takie piwo jest już przegazowane i nieprzyjemne w odbiorze. 

Butelkowane 16 października czyli ponad 3 tygodnie temu.

Nie liczę na gaz na poziomie 3.

Tak jak pisałem wcześniej. Po otwarciu ostatniej w kolejności zabutelkowanej butelki był mega gaz i w smaku jak bardzo słodki szampan więc domniemam, że większość cukru do refermentacji była właśnie tam.

Zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Jakieś 2tyg temu nastawiłem Coelsha na drożdżach s-33. Fermentacja dość szybko ustała bo już po kilku dniach na powierzchni zniknęły jej oznaki. Dziś zauważyłem, że na pojawiła się gęsta drobno pechezykowata ściana jak w przypadku świeżo rozpoczynającej się fermentacji. Jest ona na całej objętości lustra cieczy. To może świadczyć o tym, że dzikusy przejęły środowisko czy s 33 tak mają? Pierwszy raz w moim użyciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.