Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze mam dwa problemy:

 

1. Planuję uwarzyć pierwszego lagera bez jakichś konkretnych preferencji stylowych.

1.a. Sporo osób decyduje się na zasyp pilzneński + monachijski. Ja posiadam pilzneński i caraaroma, który mi został z poprzednich warek. Czy caraaroma nada się do lagera i ile % zasypu zastosować, żeby było w miarę neutralnie? Robiłem takie Ale i całkiem mi smakowało.

1.b. Posiadam drożdże Browin BrewGo Lager (Saccharomyces cerevisiae) dwie saszetki i po jednej Saflager W-34/70 oraz Saflager s-189. Na 20l użyć dwóch saszetek Browin, jednej z pozostałych czy zmieszać dwie pozostałe? Chciałbym najbardziej neutralny profil smakowy. A może dwa nastawy po 10l i po jednej saszetce drożdży (10litrów w fermentorze 33l czy to nie przyczyni się do infekcji ze względu na dużą przestrzeń powietrza nad lustrem piwa?).

 

2.a. Posiadam tez nastaw cydru, który zadałem drożdzami 4 października a znad drożdży zlałem 8 listopada. Ile czasu mogę teraz trzymać cydr na "klarowaniu" aby móc spokojnie zabutelkować bez dodatku drożdży do refermentacji? 

2.b. Czy stosować klarowin ( w składzie bentonit sodowo-potasowy) jako jedyny środek do klarowania (gdzieś wyczytałem, że należy stosować dwa różne rodzaje środka klarującego jednocześnie aby zachować równowagę kwasowo-zasadową czy coś ale te chyba są jakby uniwersalne (sodowo-potasowy)).

 

Pozdro.

Edytowane przez sultan_kanapy
gramatyka/ortografia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 12:24, advisorylyrics napisał:

I co nikt tak nie miał wcześniej? Dziś już praktycznie całość pokryta pianą jakby fermentowało dopiero drugi dzień

Dzisiaj "otwarłem" fermentor żeby wrzucić chmiel na cichej do NEIPA.

Tak jak u Ciebie pachnie ładnie. Piana chyba identyko jak u Ciebie. I s33 też jak twoje ?

Jedyna różnica to, że nie otwieram wieka bez potrzeby.

20201112_215834.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ads napisał:

Dzisiaj "otwarłem" fermentor żeby wrzucić chmiel na cichej do NEIPA.

Tak jak u Ciebie pachnie ładnie. Piana chyba identyko jak u Ciebie. I s33 też jak twoje ?

Jedyna różnica to, że nie otwieram wieka bez potrzeby.

20201112_215834.jpg

U Ciebie jest wszystko okay. Tak wygląda piwko po burzliwej fermentacji. U mnie taka piana, po czasie zamieniła się w gęstszą i pokryła całą powierzchnię (jak podczas burzliwej bądź po napowietrzaniu brzeczki) U Ciebie są jej małe skupiska. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sultan_kanapy napisał:

Drodzy forumowicze mam dwa problemy:

 

1. Planuję uwarzyć pierwszego lagera bez jakichś konkretnych preferencji stylowych.

1.a. Sporo osób decyduje się na zasyp pilzneński + monachijski. Ja posiadam pilzneński i caraaroma, który mi został z poprzednich warek. Czy caraaroma nada się do lagera i ile % zasypu zastosować, żeby było w miarę neutralnie? Robiłem takie Ale i całkiem mi smakowało.

1.b. Posiadam drożdże Browin BrewGo Lager (Saccharomyces cerevisiae) dwie saszetki i po jednej Saflager W-34/70 oraz Saflager s-189. Na 20l użyć dwóch saszetek Browin, jednej z pozostałych czy zmieszać dwie pozostałe? Chciałbym najbardziej neutralny profil smakowy. A może dwa nastawy po 10l i po jednej saszetce drożdży (10litrów w fermentorze 33l czy to nie przyczyni się do infekcji ze względu na dużą przestrzeń powietrza nad lustrem piwa?).

 

2.a. Posiadam tez nastaw cydru, który zadałem drożdzami 4 października a znad drożdży zlałem 8 listopada. Ile czasu mogę teraz trzymać cydr na "klarowaniu" aby móc spokojnie zabutelkować bez dodatku drożdży do refermentacji? 

2.b. Czy stosować klarowin ( w składzie bentonit sodowo-potasowy) jako jedyny środek do klarowania (gdzieś wyczytałem, że należy stosować dwa różne rodzaje środka klarującego jednocześnie aby zachować równowagę kwasowo-zasadową czy coś ale te chyba są jakby uniwersalne (sodowo-potasowy)).

 

Pozdro.

Caraaroma możesz dać, tylko nie przesadź z ilością, raczej symbolicznie. Doda koloru i słodowości. Na samym pilzneńskim też lager/pils wyjdzie.

Drożdży Browinu nie znam, ale podobno są takie sobie. Jeżeli możesz podzielić warkę dałbym różne drożdże fermentisa, chociażby dla porównania, na 10l spokojnie starczy paczka. Możesz fermentować w większym wiadrze spokojnie.

Z cydrem nie pomogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 12:24, advisorylyrics napisał:

I co nikt tak nie miał wcześniej? Dziś już praktycznie całość pokryta pianą jakby fermentowało dopiero drugi dzień

Wczoraj otworzyłem świąteczne ale do pierwszego pomiaru BLG i również piana była jak w pierwszym tygodniu. W sobotę przenosiłem fermentor i być może drożdże dostały tlenu, co je poruszyło do dalszej pracy? Tak czy siak w smaku i aromacie piwo bardzo dobre.

20 dni na US-05, przejadło z 18 do 6. Zostawiam jeszcze na co najmniej tydzień.

Edytowane przez tortoise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, x1d napisał:

Jeżeli możesz podzielić warkę dałbym różne drożdże fermentisa, chociażby dla porównania, na 10l spokojnie starczy paczka.

To tak właśnie zrobię, dzięki. 

 

Ponawiam jeszcze pytanie o te drożdże do refermentacji, po jakim czasie powinno się już je dodawać? Czy są ta różne okresy dla górnych i dolnych drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, advisorylyrics napisał:

Znowu ja bo dalej chodzi o te samo piwko na drożdżach s-33 a mianowicie Koelsh. Pobierałem dziś próbkę i wyczułem goździki. Ktoś tak miał? Oby nie były to fenole

A w jakiej temperaturze robiłeś tego kolsha? Drożdży nie znam niestety. Teraz robię na kłosach kansas a wczesniej na gozdawowych german alt czy jakoś tak. 

 

Ja mam pytanie w zasadzie trochę w temacie altów. 

 

Szykuje się właśnie do drugiej warki na gestwie po kolshu mianowicie alt. 

 

Kocepcja jest taka 

Pilzneński 4 kg

Monachijski typ 2 3.5 kg

Caramunich Typ 2 1.5 kg 

Caraamber 1kg

Pszenica prażona 0.04 kg

 

Z tego ma być 35 l brzeczki 14 blg IBU między 30 a 40.

Brzeczka ma być podzielona na 12 l 14 blg i resztę rozcieńczyć do 13 blg. 

 

Interesuje mnie ta mała część. Chcę do niej dodać soku z jeżyny i wiśni. Ale to też nieco rozcieńczy ekstrakt. Ile tego soku należało by dodać do 12 litrów piwa? 

Czy najlepiej dodać ten sok Po zlaniu piwa na cicha fermentacje? Rozcieńczy mi to pewnie nieco piwo. Ale strat nie będzie zbyt wiele. 

 

Czy może lepiej kupić mrożonki z hortexu i wrzucić do fermenttoa na cicha. Piwa mi raczej nie rozcieńczy, a straty znów będą. Czy takie mrożonki trzeba jakoś pasteryzowac przed dodaniem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał:

 

Czy może lepiej kupić mrożonki z hortexu i wrzucić do fermenttoa na cicha. Piwa mi raczej nie rozcieńczy, a straty znów będą. Czy takie mrożonki trzeba jakoś pasteryzowac przed dodaniem? 

Ja wiśnie wrzucam bezpośrednio do piwa na cichą mrożone. Wyciągam z zamrażarki, daje im chwile na rozmrożenie i wrzucam. Strat jest mało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suchejroo napisał:

Ja wiśnie wrzucam bezpośrednio do piwa na cichą mrożone. Wyciągam z zamrażarki, daje im chwile na rozmrożenie i wrzucam. Strat jest mało 

Czyli bez stresu. Ile w takim razie powinienem wrzucić gram na 12 litrów piwa? wiśni i jeżyn?

 

czy można sugerować się tym poradnikiem względem ilości?

https://targipiwne.pl/przewodnik-o-tym-co-kiedy-i-jak-w-kwestii-dodatkow-owocowych-w-domowym-warzeniu/?fbclid=IwAR228_8lEbAMcjGxBwL4lh5octxZn_0lhbIjKu57wqA-ryu7oHOdURYTxLY

Edytowane przez Ravage Trzy Baryłki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2020 o 11:15, advisorylyrics napisał:

Znowu ja bo dalej chodzi o te samo piwko na drożdżach s-33 a mianowicie Koelsh. Pobierałem dziś próbkę i wyczułem goździki. Ktoś tak miał? Oby nie były to fenole

Te drożdże niestety tak potrafią nasmrodzic w wyższych temperaturach. 18* bym nie przekraczał. 
 

@Ravage Trzy Baryłki moje doświadczenie z wiśniami podpowiadam minimum 300g/1l piwa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiercenie w emalii. Mam kociolek Lidl i chciałbym zrobić jakiś termometr w bocznej ścianie, no PT100. Jak to zrobić aby garnek posłużył spokojnie przez dłuższy czas. Czym wiercić, czym zabezpieczyć emalię, czym ewentualnie uzupełnić odprysk, aby mogło mieć kontakt z żywnością.

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się od czego zależy gęstość końcowa.

Drożdże przede wszystkim. Ale skoro mam szczep pod APA IPA to co zrobić ażeby dojechały max do tych 1,010 a nie niżej?

Temperatura zacierania ma aż takie znaczenie?

Temperatura fermentacji wpływa na FG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.11.2020 o 17:09, Juniorek napisał:

Te drożdże niestety tak potrafią nasmrodzic w wyższych temperaturach. 18* bym nie przekraczał. 

Robiłem na nich niedawno Stouta i NEIPA w temp 15-20'C i nic takiego nie wyczuwam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ads napisał:

Zastanawiam się od czego zależy gęstość końcowa.

Drożdże przede wszystkim. Ale skoro mam szczep pod APA IPA to co zrobić ażeby dojechały max do tych 1,010 a nie niżej?

Temperatura zacierania ma aż takie znaczenie?

Temperatura fermentacji wpływa na FG?

 

Temperatura zacierania ma znaczenie - szczególnie widać to, jeśli zacierasz poniżej 62 albo powyżej 72 stopni.

Temperatura fermentacji wg mnie nie ma znaczenia (oczywiście zakładając, że w niższej temperaturze drożdże będą fermentować dłużej i damy im ten dodatkowy czas).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się od czego zależy gęstość końcowa.
Drożdże przede wszystkim. Ale skoro mam szczep pod APA IPA to co zrobić ażeby dojechały max do tych 1,010 a nie niżej?
Temperatura zacierania ma aż takie znaczenie?
Temperatura fermentacji wpływa na FG?
Od temperatury zacierania oraz pewnie rodzaju słodów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię bezstylowca na Pale Ale 4kg plus trochę płatków błyskawicznych różnego rodzaju. Celuje w 20l. Ktoś zaproponuję mi schemat chmielenia? Mam 3 rodzaje chmielu i myślałem żeby podzielić je po prostu na takie same proporcje i zadawać jednocześnie w tym samym czasie.

 

Mam do dyspozycji

Citra 60g

Azacca 30g

Amarillo 60g

 

Chciałem 30g Citry + 30 Amarillo zostawić na zimno a resztę jakoś sensownie rozdzielić na czas warzenia. Będę pierwszy raz używał chłodnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punix napisał:

 

Temperatura zacierania ma znaczenie - szczególnie widać to, jeśli zacierasz poniżej 62 albo powyżej 72 stopni.

Temperatura fermentacji wg mnie nie ma znaczenia (oczywiście zakładając, że w niższej temperaturze drożdże będą fermentować dłużej i damy im ten dodatkowy czas).

 

Ostatnio zacierałem przy 65'C i FM52 odfermentowały do 1,006. Za parę dni spróbuję zacierać na 69'C i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.