Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

W piwowarstwie używa się beczek świeżych, jeszcze mokrych aby wniosły coś do piwa. Stara beczka i to po piwie to raczej rak. Beczek nie uzywa się w nieskończoność tylko 1-3 razy. Żaden browar też nie bawi sie w "renowacje" i nie leżakuje ponownie w nich piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie fermentowania belgian blonde'a, po paru dniach fermentacji piana opadła i zostały takie "płatki" na powierzchni? Drożdże użyte to Lallemand Abbaye Belgian Style Ale. Czy doszło do zakażenia piwa, czy to pozostałości po drożdżach? 

Brak opisu.

Edytowane przez Pawelw3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2022 o 19:24, Pawelw3 napisał:

Jestem w trakcie fermentowania belgian blonde'a, po paru dniach fermentacji piana opadła i zostały takie "płatki" na powierzchni? Drożdże użyte to Lallemand Abbaye Belgian Style Ale. Czy doszło do zakażenia piwa, czy to pozostałości po drożdżach? 

 

 

Sporo drożdży zostawia po sobie osady na powierzchni piwa, wszystko zależy od stopnia flokuacji drożdży. Dlatego producent podaje zawsze jaki jest jego stopień. W przypadku w/w drożdży jest to poziom średni/wysoki czyli zanim opadną na dno mogą się zbijać w mniejsze skupiska. Więc zostawić w spokoju - pięknie fermentujące piwo, otwieranie pokrywy może Ci zakazić je! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, rozlałem już belgian blond'a z poprzednich postów, właśnie otworzyłem pierwszą butelkę i smakuje na prawdę bardzo dobrze :)

Jednak lekko mnie martwi jednak rzecz, piwa zabutelkowałem w poniedziałek, a dzisiaj (3 doby później) już są dobrze nagazowane (jednak nie są przegazowane), dodałem tyle cukru co w instrukcji 4g na butelkę. Przed rozlewem stałe 2 BLG przez 3 dni, drożdże Lallemand Abbaye Belgian Style Ale. Krata z piwami stoi w szafie, temp. 25 st.C, i nie wiem czy znosić do piwnicy, w której temperatura jest niższa. 

Dodatkowe pytanie, czy jest jakiś sposób, żeby przy rozlewie ostatnich butelek, nie leciało dużo drożdży? Był to mój drugi rozlew i dwie/trzy ostatnie butelki mają zdecydowanie większą ilość osadu drożdżowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie :)

W związku z tym, że w niedługim czasie będę rozlewał moją 3cią warkę (milk stout) i przymierzam się do czwartej, chciałbym zadać kilka nurtujących mnie pytań:

1. co sądzicie o woreczkach nylonowych do chmielenia podczas gotowania brzeczki? Zastanawia mnie, ponieważ gdy ostatnio przelewałem brzeczkę do fermentora (zastosowałem whirpool), to zostało mi trochę brzeczki na dnie gara (pewnie coś ok. 1-2l) i zastanawiam się, czy gdybym chmieliny zamknął w woreczku to czy nie miałbym mniejszych strat. 

2. jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest nagatywna, to czy polecacie sposób, aby zminimalizować straty podczas przelewania brzeczki z gara?

3. Czy jest jakaś darmowa strona, ze sprawdzonymi przepisami? Do tej pory stosowałem zestawy słodów, jednak chciałbym zabrać się za piwo IPA, a w większości zestawów dobór chmieli,  proporcje oraz objętość nastawu średnio mi odpowiadają. 

Edytowane przez Pawelw3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Pawelw3 napisał:

Witam ponownie :)

W związku z tym, że w niedługim czasie będę rozlewał moją 3cią warkę (milk stout) i przymierzam się do czwartej, chciałbym zadać kilka nurtujących mnie pytań:

1. co sądzicie o woreczkach nylonowych do chmielenia podczas gotowania brzeczki? Zastanawia mnie, ponieważ gdy ostatnio przelewałem brzeczkę do fermentora (zastosowałem whirpool), to zostało mi trochę brzeczki na dnie gara (pewnie coś ok. 1-2l) i zastanawiam się, czy gdybym chmieliny zamknął w woreczku to czy nie miałbym mniejszych strat. 

2. jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest nagatywna, to czy polecacie sposób, aby zminimalizować straty podczas przelewania brzeczki z gara?

3. Czy jest jakaś darmowa strona, ze sprawdzonymi przepisami? Do tej pory stosowałem zestawy słodów, jednak chciałbym zabrać się za piwo IPA, a w większości zestawów dobór chmieli,  proporcje oraz objętość nastawu średnio mi odpowiadają. 

 

1. Straty zawsze będą, nie tylko z chmielinami lecz z osadem białkowym. Chmiel wsiąknie swoją część tak czy siak. Ja używam ciągle hopspider 300um.

3. Ogólnie co do przepisów do przeglądaj YT, możesz w google wpisywać sobie IPA recipe czy coś takiego i jest tego mnóstwo. Na początek możesz również przejrzeć rceptury na wiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Ja kiedyś bawiłem się w dekantację. Czyli resztę co zostało z osadami, odlewasz do wysokiego naczynia. Chłodzisz i jak to wszystko odpadnie to zlewasz. Zagotowujesz i dolewasz do fermentora.

 

O ile jest taka potrzeba do tej pory to robię -> mrożę na przyszłe startery.

Jak mam wystarczający zapas w zamrażalniku to odpuszczam sobie. 

 

Gra nie warta czasu i babrania się za ten 1L lub 0,5 L piwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kronelius napisał:

Gra nie warta czasu i babrania się za ten 1L lub 0,5 L piwa.

 

3 godziny temu, Pawelw3 napisał:

to zostało mi trochę brzeczki na dnie gara (pewnie coś ok. 1-2l)

Dolicz tyle sobie do strat, niewielki to koszt, a oszczędność czasu i pracy duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.  Dostałem od sąsiada zestaw na APA ale bez chmieli. Dokupiłem 150g Calypso 14%aa. Chciał bym uzyskać piwo z wyraźną goryczką. W ile IBU celować i którą metodą liczyć? Z kalkulatora IBU wynika że wystarczy brzeczkę gotować 40min żeby uzyskać piwo ok 30 IBU. Czy jest jakis powód dla którego w większości przepisów brzeczkę gotuj się 60min?792498933_Screenshot_20220923-071001_BrewingCalculator.thumb.jpg.f84accd521ca0a392e49a69468e5a8d3.jpg

Edytowane przez Krzywonos Jerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczkę zwyczajowo gotuje się 60 minut m. in. dla pozbycia się prekursorów DMSu. Natomiast chmielenie na 60 minut pozwala na lepszą utylizację alfakwasów (możliwość użycia mniejszej ilości chmielu - co daje pewną oszczędność zarówno w klepie, jak i w stratach po gotowaniu).

Co do goryczki - jeśli chcesz wyraźnej, możesz celować w okolice 40 IBU (zakładam, że APA ma mieć około 12°Blg). Metoda liczenia - warto wybrać jedną i się jej trzymać, a po kilku warkach będzie wiadomo, jak dostosować poziom pod siebie.

W tym stylu wypadałoby jeszcze sypnąć coś więcej na aromat, po wyłączeniu palnika albo nawet na hopstand (chmielenie po schłodzeniu poniżej 80°C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, jest taka sytuacja że gęstwa w34/70 nie ruszyła chociaż miałem nadzieję że ruszy, a nie ruszyła bo była stara xD.  I teraz: doczytałem na tutejszym forum że można bezpiecznie przetrzymać brzeczkę w fermentorze tak ze 3 - 4 dni ale moja będzie stała dłużej, jakiś tydzień zanim dotrą do mnie zamówione drożdże. Doczytałem też że przed zadaniem drożdży dobrze by było brzeczkę pasteryzować. Pytanie jak to zrobić? Wsadzić wiadro do jakiegoś gara i dogrzać do tych 80 st? Czy jak bo jakoś sobie nie wyobrażam tej pasteryzacji. Jeszcze jakby nie było kranika to może by wlazło jedno w drugie ale z kranem brak szans. Poradzicie coś? Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzywonos Jerzy napisał:

@punix wielkie dzięki zaodpowiedź. Zgadza sie, celuję w 12BLG. Resztę z tych 150g które mi zostanie po chmieleniu na goryczkę chciałem dodać do chmielenia na zimno. Wg Ciebie warto dodac coś na hopstand? 

 

Można i całość na zimno, można podzielić. Po chmieleniu na zimno pamiętaj tylko o dobrym odfiltrowaniu chmielin przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.