Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jest taka sytuacja że gęstwa w34/70 nie ruszyła chociaż miałem nadzieję że ruszy, a nie ruszyła bo była stara xD.  I teraz: doczytałem na tutejszym forum że można bezpiecznie przetrzymać brzeczkę w fermentorze tak ze 3 - 4 dni ale moja będzie stała dłużej, jakiś tydzień zanim dotrą do mnie zamówione drożdże. Doczytałem też że przed zadaniem drożdży dobrze by było brzeczkę pasteryzować. Pytanie jak to zrobić? Wsadzić wiadro do jakiegoś gara i dogrzać do tych 80 st? Czy jak bo jakoś sobie nie wyobrażam tej pasteryzacji. Jeszcze jakby nie było kranika to może by wlazło jedno w drugie ale z kranem brak szans. Poradzicie coś? Z góry dzięki
Jak stara gęstwa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniekpiwosz napisał:

witam dodałem drożdże SafeAle s-33 do brewkitu Gozdawa Amber Lager. Czy coś z tego wyjdzie? Fermentuje od 6 godzin około.

Jak kolega @fotohobbynspisał: wyjdzie z tego piwo. Bursztynowe piwo górnej fermentacji.

Jaka masz temperaturę fermentacji? To od niej i od czystości zależy więcej niż od składników natum etapie.

No i witaj na forum, powtórkę pytania w innym wątku usunę - nie crosspostujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząć w 17 i podnieść do 23 na koniec jak najbardziej. Zaczynać w 23 i przenosić do 18 nie ma sensu.

 

Wodę możesz uzupełnić jak jej poziom spadnie poniżej gwarantującego oddzielenie piwa od powietrza.

 

Przed następną warką poczytaj forum i wiki bo z tego brewkitu wyjdzie Ci kacogenny koszmar. Zbyt wysoko fermentujesz jak na te drożdże. W +23°C kup voss kveik Danstara albo Mangrove Jacks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, maniekpiwosz napisał:

Ojej aż tak, może coś jednak z tego wyjdzie:) następnym razem użyje już właściwych drożdży i brewkitu, póki co fermentuje nieźle, zastanawiam się czy warto robić fermentację cichą.

Wyjdzie. Będzie jednocześnie najlepszym piwem świata (bo swoim) i takim niekoniecznie najlepszym (obiektywnie).

Co do odpowiedniości drożdży i brewkitu, to pomijając nazewnictwo, najważniejszy jest dobór drożdży do temperatur, które jesteś w stanie zapewnić. Na początku raczej nie będziesz się wkręcał w budowanie komory fermentacyjnej etc., ale już tą piwnica da Ci szansę na w miarę sensowną fermentację szczepami takimi jak Danstar Nottingham, byle temperatura brzeczki była na początku niższa, powiedzmy 15°C.

A tak, na górze zostają te droższe o których pisałem.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, INTseed napisał:

Jak stara gęstwa?

w lodówce stała lekko ponad tydzień zabezpieczona zgodnie z zasadami przechowywania gęstwy. do dzisiaj nie ruszyła. temp. 9 st. niby miałem plan żeby dać świeżych drożdży do fermentora, który od zadania gęstwy nie był otwierany ale drożdże będe miał dopiero za kilka dni. koledzy raczej odradzają ratowanie nastawu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, g_berger napisał:

w lodówce stała lekko ponad tydzień zabezpieczona zgodnie z zasadami przechowywania gęstwy. do dzisiaj nie ruszyła. temp. 9 st. niby miałem plan żeby dać świeżych drożdży do fermentora, który od zadania gęstwy nie był otwierany ale drożdże będe miał dopiero za kilka dni. koledzy raczej odradzają ratowanie nastawu

 

Tydzień to nie jest jakoś długo, trochę dziwne, że nie ruszyła. Sprawdzałeś blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w lodówce stała lekko ponad tydzień zabezpieczona zgodnie z zasadami przechowywania gęstwy. do dzisiaj nie ruszyła. temp. 9 st. niby miałem plan żeby dać świeżych drożdży do fermentora, który od zadania gęstwy nie był otwierany ale drożdże będe miał dopiero za kilka dni. koledzy raczej odradzają ratowanie nastawu
Ile czasu jest w piwie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o gęstwę, to trzeba uważać, żeby jej przy zbieraniu nie natlenić, bo to potrafi pobudzić drożdże do pracy,  wtedy przejadają rezerwy energii, której nie mają jak odzyskać, bo nie mają pożywki (brzeczki). Od jakiegoś czasu wolę dzielić startery niż zbierać gęstwę, ale zdarzyło mi się dać gęstwę do kolby z jakąś ilością brzeczki jak do startera, dać na kilkanaście godzin na mieszadło i potem od razu do lodówki. Może tak dłużej postać, chociaż oczywiście to wszystko na sens, jeśli mamy pewność, że nie ma infekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, INTseed napisał:

Ile czasu jest w piwie?

zadana 26/09 blg 16 wg refraktometru mierzone przed chwilą, piwo nie jest zepsute - upuścilem nieco kranikiem - pachnie jak piwo smakuje jak piwo bez jakichś nieciekawych nut ale drożdży też nie czuć. może jednak zaryzykować z nowymi drożdżami z kilka dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2022 o 07:18, Krzywonos Jerzy napisał:

Cześć wszystkim.  Dostałem od sąsiada zestaw na APA ale bez chmieli. Dokupiłem 150g Calypso 14%aa. Chciał bym uzyskać piwo z wyraźną goryczką. W ile IBU celować i którą metodą liczyć? Z kalkulatora IBU wynika że wystarczy brzeczkę gotować 40min żeby uzyskać piwo ok 30 IBU. Czy jest jakis powód dla którego w większości przepisów brzeczkę gotuj się 60min?792498933_Screenshot_20220923-071001_BrewingCalculator.thumb.jpg.f84accd521ca0a392e49a69468e5a8d3.jpg

Ok 10g z tego co przeznaczasz na 30 min przesunąłbym na 10 min a pozniej dopelnilbym chmielem na ost 5min czy nawet na poczatek schladzania do uzyskania 35ibu-40ibu bo 25gr to mało i piwo będzie puste w smaku jeśli chodzi o smak pochodzący od chmielu. Później gdzieś z 60g wrzuciłbym na zimno na cichą fermentację. Przy chmielach z dużą zawartością AA inaczej się nie da i często chmielenie na goryczkę się pomija bo chmielenie na aromat i tak wniesie duży poziom ibu.

Edit: acha dodam jeszcze, że jeśli użyjesz chmielu z duzym AA na aromat, zwlaszcza na oststnie min gotowania, to ważne jest szybkie schladzanie brzeczki. Mój kalkulator, ktorego używam, najwyraźniej etap schladzania przyjmuje bardzo szybki bo piwa wychodziły bardziej goryczkowe niż planowalem. Warto to wziąć pod uwagę aby nie okazało się że chciałeś 35 ibu a wyszło 50 bo coś nie pyklo przy schłodzeniu albo hop spider się przytkal i było w nim wciąż blisko 100stopni.

Edytowane przez Glabro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór informuję zebranych że stara gęstwa w34/70 zadana do 11 l piwa rozpoczęła jako-taką pracę po tygodniu przebywania w 9 stC. hehe nigdy nic nie wiadomo .. może i będzie jeszcze z tego keller. jak mawiał klasyk: "są na tym świecie rzeczy o których fizjologom się nie śniło" hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Glabro dzięki za odpowiedź i cenne wiadomości, ale piwo warzyłem w niedziele, więc po ptokach. Chmiel dodałem wg schematu 10g-60', 10g-10', 5g-10'. Wg kalkulatora IBU wyszło 40. Zostało mi 120g tego chmielu, 14%aa. Ile wg Ciebie dodać na zimno bo chciałem dac wszystko? Dodam że wyszlo mi 21l brzeczki 13BLG.

Edytowane przez Krzywonos Jerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 g to już zdecydowanie zauważalna ilość, jak masz ochotę to można i 120 dać. Przy czym im więcej chmielu, tym większe będziesz miał też straty. Poczytaj o metodach filtrowania przed butelkowaniem (cold crash, druciak, rajstopa). Chyba, że masz hopstopper, to zdecydowanie ułatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilkunastu warek używam tylko hopspidera do filtrowania po chmieleniu na zimno. Zdezynfekowanego wkładam do wiadra z piwem po wcześniejszym CC i dekantuję tuż spod tafli piwa, przesuwając wężyk w miarę ubytku. Skończył się problem z gushingiem, ostrą zalegającą i piekącą goryczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2022 o 20:26, Pawelw3 napisał:

Cześć, butelkowałem niecałe 2 tyg. temu milky stouta, do każdej butelki dodałem około 2,5g cukru, jednak po tym czasie dalej praktycznie w ogóle nie ma gazu, nie powstaje żadna piana. Butelki leżą w szafie w temperaturze 18 st., piwo robione na drożdżach safale s-04. 

Ja bym im podwyższył trochę temperaturę i kilka razy potrząsnął butelkami. Ale ogólnie spokojnie. Dostaną parę stopni więcej i ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, butelkowałem niecałe 2 tyg. temu milky stouta, do każdej butelki dodałem około 2,5g cukru, jednak po tym czasie dalej praktycznie w ogóle nie ma gazu, nie powstaje żadna piana. Butelki leżą w szafie w temperaturze 18 st., piwo robione na drożdżach safale s-04. 
Robiłeś CC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.