Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent Black IPA, drożdże US-05. Zasyp:

5 kg - pilzneński 

0,5 kg - Abbey

0,5 kg - Cara Clair

0,25kg - pszeniczny czekoladowy na ostatnie 15 min zacierania

0,25 kg - Carafa III Special dodana przy wysładzaniu

 

Zacieranie przez 65-70min w 66'C, mashout 10 min w 75'C.

 

Do fermentora trafiło ostatecznie 21l 15 BLG. 2 paczki US-05 (trzymane w lodówce, wyciągnięte w dniu warzenia do temperatury pokojowej) z długim terminem rozsypane na pianę. Natlenione mocno blenderem. Start w dniu 28.01.2023 po 15h od zadania drożdży. Start fermentacji w 16'C, po tygodniu podnoszone co 0,5''C każdego dnia. Aktualnie mija 23 dzień fermentacji, od tygodnia stoi na poziomie 5 BLG. Strasznie nie podoba mi się to odfermentowanie, wg kalkulatora to tylko 67%, a USy zawsze schodziły mi dużo niżej. Czy moje obawy są słuszne? Słodów specjalnych nie było szczególnie dużo, więc znowu zapala mi się czerwona lampka. Podbiłem temperaturę do 21,5'C w tamtym tygodniu, BLG nadal bez zmian. Planuję dziś wrzucić chmiel na zimno, może uda mu się rozruszać jeszcze drożdże. 

 

I tak, mierzone spławikiem, który na czystej wodzie daje 0 BLG ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem w poniedziałek i wczoraj to samo piwo z innymi chmielami.

Po lewej stronie 140  galaxy, zapomniałem dodać whirlflocka a po prawej 200gr wai-iti i dodałem 3/ tabletki whirlflocka.

Co spowodowało że piwo po lewej stronie jest "przeźroczyste" i ma dużo osadu na dnie czego nie ma w piwie po prawej stronie ?

 

1677046599271.thumb.jpg.6fea2470751a35729fcdb69655da8fae.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, GregPasz napisał:

Zrobiłem w poniedziałek i wczoraj to samo piwo z innymi chmielami.

Po lewej stronie 140  galaxy, zapomniałem dodać whirlflocka a po prawej 200gr wai-iti i dodałem 3/ tabletki whirlflocka.

Co spowodowało że piwo po lewej stronie jest "przeźroczyste" i ma dużo osadu na dnie czego nie ma w piwie po prawej stronie ?

 

1677046599271.thumb.jpg.6fea2470751a35729fcdb69655da8fae.jpg

Po prawej fermentuje, po lewej jeszcze nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, GregPasz napisał:

 

Twierdzisz, że powodem różnicy w kolorze jest fakt że jedno piwo fermentuje a drugie nie ?

Oczywiście, że tak. Podstawy. Podczas fermentacji drożdże podnoszą cały osad z dna. Jak skończą robotę, piwo się wyklaruje tak jak brzeczka przed. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/20/2023 at 4:39 PM, ciezkicoswybrac said:

Pacjent Black IPA, drożdże US-05. Zasyp:

5 kg - pilzneński 

0,5 kg - Abbey

0,5 kg - Cara Clair

0,25kg - pszeniczny czekoladowy na ostatnie 15 min zacierania

0,25 kg - Carafa III Special dodana przy wysładzaniu

 

Zacieranie przez 65-70min w 66'C, mashout 10 min w 75'C.

 

Do fermentora trafiło ostatecznie 21l 15 BLG. 2 paczki US-05 (trzymane w lodówce, wyciągnięte w dniu warzenia do temperatury pokojowej) z długim terminem rozsypane na pianę. Natlenione mocno blenderem. Start w dniu 28.01.2023 po 15h od zadania drożdży. Start fermentacji w 16'C, po tygodniu podnoszone co 0,5''C każdego dnia. Aktualnie mija 23 dzień fermentacji, od tygodnia stoi na poziomie 5 BLG. Strasznie nie podoba mi się to odfermentowanie, wg kalkulatora to tylko 67%, a USy zawsze schodziły mi dużo niżej. Czy moje obawy są słuszne? Słodów specjalnych nie było szczególnie dużo, więc znowu zapala mi się czerwona lampka. Podbiłem temperaturę do 21,5'C w tamtym tygodniu, BLG nadal bez zmian. Planuję dziś wrzucić chmiel na zimno, może uda mu się rozruszać jeszcze drożdże. 

 

I tak, mierzone spławikiem, który na czystej wodzie daje 0 BLG ;)

To faktycznie dość wysoko, powinno zejść do 3 co najmniej. Możesz potrzymać w ciepłym, ale po 23 dniach to już raczej drożdże zrobiły co mogły. 2 paczki sucharów na taki zasyp to też dobra ilość. Może termometr zaszwankował i było cieplej niż 66 st.?


Tak naprawdę jedynym sposobem aby wiedzieć jakie faktycznie będzie BLG końcowe jest robienie FFT. Ja zawsze przelewam małą część brzeczki (wystarczająco aby zmierzyć i refraktometrem i spławikiem) i wrzucam tam część drożdży, czy to z sucharów, czy startera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pingwinho napisał:

Może termometr zaszwankował i było cieplej niż 66 st.?

Zacierane w Cobrze + sprawdzałem temperaturę elektronicznym, więc niestety ten punkt odpada. 

 

26 minut temu, Pingwinho napisał:

Tak naprawdę jedynym sposobem aby wiedzieć jakie faktycznie będzie BLG końcowe jest robienie FFT.

Spróbuje od następnej warki. Teraz kupiłem refraktometr, a do Black IPA wrzuciłem 200g chmielu, ustawiłem 22''C i czekam do piątku. Mam nadzieję że chmiel jeszcze to rozrusza. 

 

Mam też pomysł, żeby "zabutelkować" testowo 0,5l w plastikowej butelce i postawić w cieple. Po jakim czasie będę mógł stwierdzić czy faktycznie wszystko zostalo zjedzone? Obawiam się, że musiałbym czekać 1-1,5 tyg, przez co chmiel wrzucony na zimno zacząłby już oddawać niechciane aromaty w wiadrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ciezkicoswybrac napisał:

Mam też pomysł, żeby "zabutelkować" testowo 0,5l w plastikowej butelce i postawić w cieple. Po jakim czasie będę mógł stwierdzić czy faktycznie wszystko zostalo zjedzone? Obawiam się, że musiałbym czekać 1-1,5 tyg, przez co chmiel wrzucony na zimno zacząłby już oddawać niechciane aromaty w wiadrze...

 

Będąc niedawno na warzeniu w profesjonalnym browarze rzemieślniczym dowiedziałem się, że wrzucają chmiel na zimno do tanków nie przejmując się w ogóle tym, że leży zbyt długo i nie uzyskują z tego powodu negatywnych skutków. Początkowo wrzucali na 3 dni, lecz z czasem odeszli od tego trzymając chmiel po tydzień lub dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje od następnej warki. Teraz kupiłem refraktometr, a do Black IPA wrzuciłem 200g chmielu, ustawiłem 22''C i czekam do piątku. Mam nadzieję że chmiel jeszcze to rozrusza. 
 
Mam też pomysł, żeby "zabutelkować" testowo 0,5l w plastikowej butelce i postawić w cieple. Po jakim czasie będę mógł stwierdzić czy faktycznie wszystko zostalo zjedzone? Obawiam się, że musiałbym czekać 1-1,5 tyg, przez co chmiel wrzucony na zimno zacząłby już oddawać niechciane aromaty w wiadrze...
Zależy ile jest drożdzy. Tak około 3-4dni 21blg zjadło do 13. Temperatura około 22-23C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra informacja, chyba chmiel pobudził drożdże do roboty, bo przez ostatnie 48h spadło z 5 do 4 BLG, mimo kompletnego braku oznak fermentacji - 0 piany, bulkania ani wygiętej klapy. Chmiel był wrzucony w siateczce, więc mam pomysł żeby wyciągnąć go w okolicach niedzieli (co wpadnie to wpadnie, na pewno będzie to miało mniejszy wpływ niż całe 200g), podbić temperaturę do jakichś absurdalnych wartości rzędu 24-25''C i zostawić kolejny tydzień. Co sądzicie? Niby mógłbym przelać przelać to piwo do innego fermentora przez hop spider, ale wtedy oddzieliłbym je od drożdży ,a podejrzewam że to co zostało zawieszone w piwie nie da rady dofermentować go do końca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra informacja, chyba chmiel pobudził drożdże do roboty, bo przez ostatnie 48h spadło z 5 do 4 BLG, mimo kompletnego braku oznak fermentacji - 0 piany, bulkania ani wygiętej klapy. Chmiel był wrzucony w siateczce, więc mam pomysł żeby wyciągnąć go w okolicach niedzieli (co wpadnie to wpadnie, na pewno będzie to miało mniejszy wpływ niż całe 200g), podbić temperaturę do jakichś absurdalnych wartości rzędu 24-25''C i zostawić kolejny tydzień. Co sądzicie? Niby mógłbym przelać przelać to piwo do innego fermentora przez hop spider, ale wtedy oddzieliłbym je od drożdży ,a podejrzewam że to co zostało zawieszone w piwie nie da rady dofermentować go do końca. 
Ile to piwo fermentuje dni?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Na pierwszy raz robię piwko z brewkit'a. Dzisiaj o 16:00 minie dokładnie 9 dni fermentacji. Obecnie raz na jakiś czas coś tam jeszcze przez rurkę fermentacyjną bulka. Doświadczeni koledzy, jak myślicie, czekać do zupełnej ciszy w rurce, żeby rozlewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BElluu napisał:

Na jakiej wartości można uznać, że fermentacja się zakończyła?

Nie ma jednej przyjętej wartości. Zależy od zacierania (nie Twój przypadek), szczepu drożdży i ich odfermentowania (jakie drożdże dałeś?) i warunków fermentacji (w jakich temperaturach).

Najbezpieczniej jest przyjąć, że jeśli nie zmienia się w kilku kolejnych dniach. Np dzisiaj masz 2,5 BLG i taki sam odczyt w sobotę - butelkowałbym wtedy. Jeśli dzisiaj miałbyś 6 a w sobotę 3 to poczekałbym jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, INTseed napisał:
5 godzin temu, BElluu napisał:
Oki dzisiaj sprawdzę. Z brzeczki miałem 10 BLG. Na jakiej wartości można uznać, że fermentacja się zakończyła?

Jaka temperatura fermentacji w fermentorze?

Wrócę do domu to dokładnie sprawdzę, ale powinno być około 20-21c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra przychodzę z wynikami :)
Na początku w brzeczce miałem 10 BLG

Zmierzyłem przed chwilą i jest: 5 BLG
Czyli w 9 dni zjechało o połowę. To trochę słaby wynik czy mi się wydaje?
Gdy zlewałem z kranika do pomiaru, to wyleciały mi drobne grudy - obstawiam osady białkowe, ale nie dam sobie za to ręki uciąć, więc uchyliłem wieko — na oko laika wygląda ok, a jak na Wasze?

image.png.111da0b0384ff73c5265e730bc35ac9f.png

 

Myślę, żeby jeszcze potrzymać kilka dni i sprawdzić, czy jeszcze coś BLG spadnie (rurka dzisiaj dawała o sobie znać), co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.