Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra przychodzę z wynikami
Na początku w brzeczce miałem 10 BLG
Zmierzyłem przed chwilą i jest: 5 BLG
Czyli w 9 dni zjechało o połowę. To trochę słaby wynik czy mi się wydaje?
Gdy zlewałem z kranika do pomiaru, to wyleciały mi drobne grudy - obstawiam osady białkowe, ale nie dam sobie za to ręki uciąć, więc uchyliłem wieko — na oko laika wygląda ok, a jak na Wasze?
image.png.111da0b0384ff73c5265e730bc35ac9f.png
 
Myślę, żeby jeszcze potrzymać kilka dni i sprawdzić, czy jeszcze coś BLG spadnie (rurka dzisiaj dawała o sobie znać), co myślicie?
Jak miałeś temperaturę 20-22C to możesz po dwóch tygodniach butelkować. Niestety to za wysoko. Chyba że to kveiki.
Następne fermentuj w 18C w fermentorze, piwo wyjdzie dużo lepsze. I mniej wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to zrobić w 18-19, ale miałem drobne pokrzyżowanie planów związane z wyjazdem i postawiłem na opcję "niech będzie 20-22, niż ma mi zamarznąć :) Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale pierwsze koty za błoty. Nie oczekuje na pierwszy raz rakiety, tylko żeby się tym cieszyć i pobawić :)  A piwko to IPA Bitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BElluu napisał:

Gdy zlewałem z kranika do pomiaru, to wyleciały mi drobne grudy - obstawiam osady białkowe, a

Drożdże i osady białkowe. Jak masz warunki, to na 2-3 dni przed samym rozlewem zrób cold crush, czyli wstaw piwo do niskiej temperatury. Im niżej, tym lepiej, byle powyżej zera. Jak nie masz lodówki, to wystawienie fermentora na balkon / podwórko też się nada. Pomoże to w wyklarowaniu piwa i opadnięciu wszystkich syfów na dno. 

Piwo wygląda ok, chociaż te odfermentowanie wydaje się za niskie. Postaraj się jeszcze podwyższyć temperaturę na tydzień-dwa, a przy następnych warkach fermentuj na początku w niższych temperaturach. 20-21'C to za dużo dla szczepów nie-kveikowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BElluu

To teraz popatrz na swój splawik. I w czym masz wyskalowane i wtedy przelicz z OG/SG  na BLG/BRIX ?chyba że to jest ten z 3 skalami, no i jeszcze czy w wodzie pokazuje 0.

No i jest kalibrowany na 60°F czyli 15,5°C.

Edytowane przez Koora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2023 o 22:18, Koora napisał:

@BElluu

To teraz popatrz na swój splawik. I w czym masz wyskalowane i wtedy przelicz z OG/SG  na BLG/BRIX ?chyba że to jest ten z 3 skalami, no i jeszcze czy w wodzie pokazuje 0.

No i jest kalibrowany na 60°F czyli 15,5°C.

Tak to jest 3 skalowy, ale powiem szczerze, że nie robiłem sprawdzianu na wodzie :D Dzisiaj po powrocie z pracy sprawdzę ponownie BLG po 5 dniach od ostatniego pomiaru i zobaczymy, czy cokolwiek drgnęło.

Mam jeszcze zapytanko o butelkowanie. Po zabutelkowaniu zostawić piwo w temperaturze pokojowej na 2-3 dni i potem znieść do garażu gdzie mam około 8-9c przy obecnych temperaturach na dworze, czy od razu po zabutelkowaniu mogę wynieść piwo do garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest 3 skalowy, ale powiem szczerze, że nie robiłem sprawdzianu na wodzie  Dzisiaj po powrocie z pracy sprawdzę ponownie BLG po 5 dniach od ostatniego pomiaru i zobaczymy, czy cokolwiek drgnęło.
Mam jeszcze zapytanko o butelkowanie. Po zabutelkowaniu zostawić piwo w temperaturze pokojowej na 2-3 dni i potem znieść do garażu gdzie mam około 8-9c przy obecnych temperaturach na dworze, czy od razu po zabutelkowaniu mogę wynieść piwo do garażu?
Przynajmniej 14 dni. Kup butelkę plastikową 0.5l i sprawdzaj nagazowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, INTseed napisał:
2 godziny temu, BElluu napisał:
Tak to jest 3 skalowy, ale powiem szczerze, że nie robiłem sprawdzianu na wodzie emoji3.png Dzisiaj po powrocie z pracy sprawdzę ponownie BLG po 5 dniach od ostatniego pomiaru i zobaczymy, czy cokolwiek drgnęło.
Mam jeszcze zapytanko o butelkowanie. Po zabutelkowaniu zostawić piwo w temperaturze pokojowej na 2-3 dni i potem znieść do garażu gdzie mam około 8-9c przy obecnych temperaturach na dworze, czy od razu po zabutelkowaniu mogę wynieść piwo do garażu?

Przynajmniej 14 dni. Kup butelkę plastikową 0.5l i sprawdzaj nagazowanie.

Nie wiem, czy się dobrze zrozumieliśmy. Po zabutelkowaniu chce spokojnie odczekać 14 dni, żeby piwo miało czas się nagazować, ale zastanawiam się, czy mam ma "dojrzewać" w temperaturze pokojowej 14 dni, czy 2-3 dni w pokojowej, a potem do garażu czy od razu do garażu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Jestem amatorem i mam takiego pomysła - proszę o pomoc:

Warzę 23 l. z brewkita, ekstrakt LAGER Coopers + niechmielony ekstrakt light.

Od przedwczoraj robię burzliwą w 21/22 stopniach w pokoju.

Pomysł polega na tym i tu mam pytania:

Chcę zlać potem na cichą i chmielić na zimno. Kupiłem nylonowe woreczki i granulat Marynkę oraz Lubelski.

Czy to może być dalej w pokoju przy 21-22 stopni?

Czy woreczki mają tu sens i zatrzymają "syf"?

Ile tego wsypać, ile czasu chmielić, ile czasu w ogóle powinna trwać fermentacja cicha?

Dzięki ?

Pablo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pabelos napisał:

Cześć! Jestem amatorem i mam takiego pomysła - proszę o pomoc:

Warzę 23 l. z brewkita, ekstrakt LAGER Coopers + niechmielony ekstrakt light.

Od przedwczoraj robię burzliwą w 21/22 stopniach w pokoju.

Pomysł polega na tym i tu mam pytania:

Chcę zlać potem na cichą i chmielić na zimno. Kupiłem nylonowe woreczki i granulat Marynkę oraz Lubelski.

Czy to może być dalej w pokoju przy 21-22 stopni?

Czy woreczki mają tu sens i zatrzymają "syf"?

Ile tego wsypać, ile czasu chmielić, ile czasu w ogóle powinna trwać fermentacja cicha?

Dzięki ?

Pablo

Jakbym miał takie chmiele, to bym sobie odpuścił chmielenie na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Jestem amatorem i mam takiego pomysła - proszę o pomoc:
Warzę 23 l. z brewkita, ekstrakt LAGER Coopers + niechmielony ekstrakt light.
Od przedwczoraj robię burzliwą w 21/22 stopniach w pokoju.
Pomysł polega na tym i tu mam pytania:
Chcę zlać potem na cichą i chmielić na zimno. Kupiłem nylonowe woreczki i granulat Marynkę oraz Lubelski.
Czy to może być dalej w pokoju przy 21-22 stopni?
Czy woreczki mają tu sens i zatrzymają "syf"?
Ile tego wsypać, ile czasu chmielić, ile czasu w ogóle powinna trwać fermentacja cicha?
Dzięki
Pablo
Nie dodawaj już nic. Spierniczyłeś temperaturę fermentacji. Niestety tak te instytucje opisują. Zabutelkuj po 14 dniach i wypij ze smakiem.
Następne rób w temperaturze 16-18C w fermentorze nie otoczenie. Większość piw górnej fermentacji taką temperaturę potrzebuje.
Sypanie chmielu też nie jest proste jak nie schłodzisz piwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie 19 lutego nastawiłem piwko z brewkita IPA Bitter- 10 BLG

28 stycznia po 9 dniach fermentacji było 5 BLG.
Dzisiaj po 13 dniach fermentacji mam 3 BLG.
Pytanko do Was, czy jeszcze zostawić na kolejny tydzień, czy już mogę zabierać się za zlewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej? dobry dział, bo ja właśnie taki jestem pogubiony... Chyba zbytnio poeksperymentowałem...

 

Mam trzy pytania:

 

1.

 

14 lutego nastaw: Australian IPA Coopers 1.7kg do tego 1.2 kg ekstraktu COOBRA średniego i 270g cukru - 21 litrów, BLG 11.5.  drożdże z zestawu

 

W dniu dzisiejszym sprawdzone: Blg- 3. Jakieś 3 dni temu było blg takie samo. 

 

Butelkować?

 

2. Ile cukru dać do refermentacji? 

 

3. Grypa u nas w domu, siły brak na mycie butelek, czy może to postać jeszcze kilka dni? Na cichą nie przelewam.

 

A i jeszcze jedno.... Ten brewkit był trzy miesiące po dacie ważności... Nie wiem czy ma to wpływ na to, że słabiej odfermentowało. 

Edytowane przez Pasquallo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Planuje na następną warkę zrobić hazy ipę, a konkretniej zamówić poniższy zestaw:

 

https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/zestawy-surowcow-piwowarskich/triple-hazy-ipa-21blg

 

Wcześniej korzystałem z innego sklepu (homebrewing) i widzę znaczącą różnicę w ilości słodu. Na 17,5 blg podobny zestaw z homebrewing dają 6kg słodu i 1,4 kg płatków (17,5 blg) a na twojbrowar (21 blg) 6,5 kg słodu i 1 kg płatków. Zastanawiam się jak jest liczona wydajność - tzn jeżeli jestem początkujący to uzyskam 21 blg patrząc na te różnice w ilości słodu pomiędzy sklepami ?

Jeżeli nie będzie problemu z uzyskaniem 21 blg na takim zestawie to jest to trochę mocniejsze piwo niż planuję - celuję bardziej w ~6,5%. Czy w takim razie jest sens zrobienia z tych 21 blg 25 litrów zamiast 20 ? Czy uzyskam wtedy podobny efekt z mniejszym % ? Dodałbym ewentualnie 0.5 kg płatków owsianych do zasypu.

Planuję również użyć 2 saszetek S33 (na te 25 litrów) - jakie teoretycznie blg bym uzyskał ? 

Widzę też, że nie ma w zestawie słodu owsianego - może w takim razie dorzucić 0.5 kg słodu owsianego i 0.5 kg płatków owsianych i zrobić 25 litrów ?

 

Czy nie kombinować - zrobić z tego zestawu 21 blg 20 litrów i na koniec ewentualnie sprawdzić blg i dolać wody z butelki jak będzie za dużo ?

Edytowane przez Sebastian K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody nie mają znaczenia ale jak jeden sklep mówi że z np 4 kg zrobisz 10 blg a drugi 15 blg z tej samej ilości to chyba coś tutaj nie gra ?

Z tego co czytałem przy US05 po jakimś czasie piwo może być dosyć klarowne a 2 paczki nottingamów to 45 PLN więc mało opłacalny biznes (nie zamierzam wykorzystywać gęstwy).

Odnośnie lodówki to nie widzę zbytnio związku, 18-19 stopni które mogę zapewnić wydają mi się odpowiednie dla tego stylu. Mówimy tu o pijalnej Hazy IPA a nie piwie na konkurs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody nie mają znaczenia ale jak jeden sklep mówi że z np 4 kg zrobisz 10 blg a drugi 15 blg z tej samej ilości to chyba coś tutaj nie gra ?
Z tego co czytałem przy US05 po jakimś czasie piwo może być dosyć klarowne a 2 paczki nottingamów to 45 PLN więc mało opłacalny biznes (nie zamierzam wykorzystywać gęstwy).
Odnośnie lodówki to nie widzę zbytnio związku, 18-19 stopni które mogę zapewnić wydają mi się odpowiednie dla tego stylu. Mówimy tu o pijalnej Hazy IPA a nie piwie na konkurs.
Zależy jak ci ześrutują i od tego jaką ty masz wydajność.
Jak masz 18C w fermentorze to dobra temperatura, jak otoczenie to słaba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.