Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, g_berger napisał(a):

coś koło 12 o ile pamiętam

To znaczy, że jedynie przeliczyłeś Brix na Plato a nie skorygowałeś odczyt refraktometru ze względu na obecność alkoholu w przefermentowanym piwie. Masz tak naprawdę ok 5 Blg, stąd powinieneś sprawdzić spławik jak pisałem wcześniej. Patrz poniżej.

 

 

Screenshot_20230413-152519-189.png

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy warka po burzliwej fermentacji musi nadal stać w chłodnym miejscu czy na cichą można wyjąć z lodówki i może stać w temperaturze pokojowej ?

Pytam ponieważ mam jedną lodówkę z styropianu a nie mam miejsca żeby drugą gdzieś postawić.

 

Drugie pytanie, kiedyś gdzieś czytałem iż chmiel na aromat najlepiej dać do brzeczki gdy temperatura spadnie poniżej 80-70 stopni, podobno wtedy uwalnia się aromat a goryczki prawie wcale.

Próbował ktoś już takiej metody ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Alien844 napisał(a):

Próbował ktoś już takiej metody ?

Pewnie wielu próbowało. Poszukaj pod hasłem chmielenie whirlpoolowe

 

51 minut temu, Alien844 napisał(a):

czy na cichą można wyjąć z lodówki i może stać w temperaturze pokojowej ?

Może. Nawet bez przelewania do drugiego pojemnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wizi napisał(a):

Pewnie wielu próbowało. Poszukaj pod hasłem chmielenie whirlpoolowe

 

Może. Nawet bez przelewania do drugiego pojemnika

Nie przelewem ponieważ raz przelałem i powstał taki cienki kożuch ale piwo wyszło ok.

Czasem się zastanawiam czy różnica jest jakaś w smaku gdy się przeleje na cichą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alien844 napisał(a):

Czasem się zastanawiam czy różnica jest jakaś w smaku gdy się przeleje na cichą .

Przelewając w mniejszym lub większym stopniu natlenisz, a to z pewnością wpłynie na piwo negatywnie. 

W zdecydowanej większości przypadków lepszy efekt uzyskasz nie przelewając.

Mówiąc oczywiście o przelewaniu wężykiem z wiaderka do wiaderka. 

Polecam blog beerfreak, gdzie jest sporo wskazówek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Fradio napisał(a):

Przelewając w mniejszym lub większym stopniu natlenisz, a to z pewnością wpłynie na piwo negatywnie. 

W zdecydowanej większości przypadków lepszy efekt uzyskasz nie przelewając.

Mówiąc oczywiście o przelewaniu wężykiem z wiaderka do wiaderka. 

Polecam blog beerfreak, gdzie jest sporo wskazówek. 

 

Więc dobrze robię nie przelewając, jak pisałem raz tylko przelałem na cichą i kożuch powstał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Alien844 napisał(a):

Więc dobrze robię nie przelewając, jak pisałem raz tylko przelałem na cichą i kożuch powstał

Właściwie każda ingerencja to zwiększenie ryzyka że coś się dostanie, że coś się przeoczy dezynfekując. 

Nie jest tak że przelewanie to zło, ale w większości przypadków daje więcej szkód niż pożytku. 

Kożuch to prawdopodobnie jakaś infekcja, nie musi dać od razu przykre doznania smakowo zapachowe. 

Czym dezynfekujesz? Od siebie polecę starsan + sylikonowe wężyki które można gotować.  Oxy popularne na starcie jest bardzo fajne do mycia i też dezynfekuje, ale nie jest to najskuteczniejszy środek do dezynfekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Fradio napisał(a):

Czym dezynfekujesz? Od siebie polecę starsan + sylikonowe wężyki które można gotować.  Oxy popularne na starcie jest bardzo fajne do mycia i też dezynfekuje, ale nie jest to najskuteczniejszy środek do dezynfekcji. 

Na początku Oxi używałem i alko około 80%.

Teraz oxi mycie, dezynfekcja risen i też alko 80% .

Wężyki silikonowe i gotuje 15-20 minut i zostawiam w wodzie w garczku pod przykryciem.

Wyciągam dopiero przed użyciem.

Edytowane przez Alien844
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alien844 napisał(a):

Wymiennik ciepła płytowy jakieś opinie ?

Ile płytowy najlepiej, jakieś sprawdzone aukcje do kupna ?

Ja mam promaga 20 płytowego i wydaje się wystarczający, w zimie chłodzenie 20l z ok. 80st do 10 zajmuje ok 10-15 min.

Kupiony tu na forum w okazyjnej cenie, ale w necie sporo jest ofert; najlepiej kup nowy, bo nie wiadomo co w środku w starym będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kończę właśnie burzliwą NEDIPA/ Hazy Ipa w instrukcji było dodanie 50g chmielu w pierwszych 24h burzliwej co uczyniłem. Myślałem czy by nie odzyskać droźdży z tej warki tylko pytanie czy warto i jak ewentualnie oddzielić teraz resztki chmielu z drożdżaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kaktusr napisał(a):

Cześć, kończę właśnie burzliwą NEDIPA/ Hazy Ipa w instrukcji było dodanie 50g chmielu w pierwszych 24h burzliwej co uczyniłem. Myślałem czy by nie odzyskać droźdży z tej warki tylko pytanie czy warto i jak ewentualnie oddzielić teraz resztki chmielu z drożdżaków.

NEIPA jest skrajnie podatna na utlenienie, więc ja odpuściłbym jakiekolwiek przelewanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krzysiek80 napisał(a):

Czyli ,,na lenia" pomiędzy 62 a 67 stopni, zacierasz niżej wytrawnie, wyżej na ,, słodko" . Ja zacieram przeważnie w 66stopniach.

Czyli wodę podgrzewasz do 70-71 stopni wypijesz słód i przez jaki okres czasu utrzymujesz temperaturę 66 stopni ?

Później podgrzewasz do 78 stopni ?

Duża jest różnica w smaku piwa na lenia w porównaniu do większej ilości przerw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) tak, są chyba nawet w programch piwowarskich kalkulatory by obliczyć temperature wody

2) można ale nie trzeba, warto przy dużej ilości płatków czy trudniejszych do filtracji składników

3) na pewno będą jakieś różnice, ale w większości przypadków raczej mniejsze. Nigdy nie próbowałem zrobić tego samego piwa zacieranego na dwa sposoby i bezpośrednio porównać, ale są duże szanse że ciężko było by zgadnąć. Na pewno większy wpływ mają użyte słody czy drożdże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alien844 napisał(a):

Duża jest różnica w smaku piwa na lenia w porównaniu do większej ilości przerw ?

Bardziej różnica w fermentacji, która dopiero może wpływać na smak, czyli większa słodowość lub wytrawność, jak w kilka postów  powyżej. Ale i tak różne szczepy drożdży tę różnicę mogą zniwelować.

Dekokcja ma większy wpływ, ale ją też można "udać" np dodatkiem słodu karmelowego.

Spokojnie większość piw możesz zacierać w okolicach 67st. z wygrzaniem na koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.