Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, smola napisał(a):

Idealna dla wszelkiej maści lagerów. Rób czeskiego Pilsa 😀

Nie miałem jeszcze przyjemności robić lagera ani pilsa :D Masz jakieś sprawdzone drożdże, które będą zadowolone w takiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy możesz namnożyć robiąc starter. Jeśli tak,  to Wyeast 2308 Munich Lager lub White Labs WLP802 Czech Budejovice Lager moje ulubione płynne drożdże. Jeśli jednak nie, to Fermentis Saflager W34/70. Bardzo neutralne i praktycznie nie produkują masła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie w kwestii sterylności słoika do zbierania gęstwy.

Zawsze robiłem tak iż wygotowywałem słoik plus po wygotowaniu wlewałem wodę, w której słoik się gotował.

Ostatnio zebrało gęstwę z s-04 na, której aż tak mi nie zależało (mam paczkę ich jescze), a z ciekawości słoik nie wygotowywałem tylko pierw został zalany Starsanem na dłuższą chwilę później w dużej ilości spryskany alkoholem 70% i tak do momentu zlania warki (10 minut).

 

Czy ktoś próbował podobnego sposobu przygotowania słoika pod gęstwę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, x1d napisał(a):

Na odwrót, najpierw alkohol, potem starsan. Oczywiście słoik czysty.

Ok, ale też chodzi mi czy taki sposób można stosować zamiast gotowania ?

Jak narazie gęstwa ok na wierzchu nic nie powstało w przyszłym weekend będę warzył więc będzie próba piwa z nad gęstwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale też chodzi mi czy taki sposób można stosować zamiast gotowania ?
Jak narazie gęstwa ok na wierzchu nic nie powstało w przyszłym weekend będę warzył więc będzie próba piwa z nad gęstwy
Słoik wystarczy dobrze wymyć mydłem. Wypłukać kilka razy i zalać wodą z starsanem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przymierzam się do zrobienia drugiej warki - póki co jeszcze brewkit - coopers lager. 
Zastanawiam się, czy brewkity jest sens chmelić — jak myślicie? Jeżeli tak, to w jaki sposób byście to zrobili, bo słyszałem o różnych technikach np. na zimno?
Mam kilka różnych chmieli m.in Marynka, Saaz, Lubelski - czy któryś z tych polecilibyście do lagera ?

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Przymierzam się do zrobienia drugiej warki - póki co jeszcze brewkit - coopers lager. 
Zastanawiam się, czy brewkity jest sens chmelić — jak myślicie? Jeżeli tak, to w jaki sposób byście to zrobili, bo słyszałem o różnych technikach np. na zimno?
Mam kilka różnych chmieli m.in Marynka, Saaz, Lubelski - czy któryś z tych polecilibyście do lagera ?

Pozdrawiam  
Rozumiem że masz lodówkę do fermentacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, INTseed napisał(a):
17 minut temu, BElluu napisał(a):
Cześć,
Przymierzam się do zrobienia drugiej warki - póki co jeszcze brewkit - coopers lager. 
Zastanawiam się, czy brewkity jest sens chmelić — jak myślicie? Jeżeli tak, to w jaki sposób byście to zrobili, bo słyszałem o różnych technikach np. na zimno?
Mam kilka różnych chmieli m.in Marynka, Saaz, Lubelski - czy któryś z tych polecilibyście do lagera ?

Pozdrawiam emoji4.png 

Rozumiem że masz lodówkę do fermentacji.

Mam piwnicę gdzie mam średnio 12-15c :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piwnicę gdzie mam średnio 12-15c
To lagera nie zrobisz. Przy burzliwej ci pójdzie wyżej. Co do chmielu to możesz sypnąć każdy. Ale pamiętaj że filtrowanie tego to niezła zabawa. Kup jakieś woreczki bawełniane, pończochę nie zabarwioną. I najlepiej jak wsypiesz chmiel to ustaw tak fermentor aby go nie przenosić. Bo chmiel ci się wzburzy.
Najlepiej kup lodówkę lub zrób ze styropianu i daj dużo lodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.