Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, INTseed napisał(a):

To lagera nie zrobisz. Przy burzliwej ci pójdzie wyżej. Co do chmielu to możesz sypnąć każdy. Ale pamiętaj że filtrowanie tego to niezła zabawa. Kup jakieś woreczki bawełniane, pończochę nie zabarwioną. I najlepiej jak wsypiesz chmiel to ustaw tak fermentor aby go nie przenosić. Bo chmiel ci się wzburzy.
Najlepiej kup lodówkę lub zrób ze styropianu i daj dużo lodu.

Ok to najpierw zbuduje taka lodówkę że styropianu. Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, BElluu napisał(a):

Ok to najpierw zbuduje taka lodówkę że styropianu. Dzięki :)

Zanim zaczniesz budować lodówkę i stosować się do rad, że temu brewkitiwi MUSISZ zapewnić fermentację w 8C-9C, to najpierw sprawdź, jakie tam dodano drożdże.

Bo jeśli w instrukcji jest mowa o fermentacji w 20C, to raczej drożdże górnej fermentacji, które w 8C niespecjalnie sobie poradzą.

Jak masz 14 C to na Twoim miejscu dokupiłbym drożdże Lalamand Koelsch, bo to dla nich idealna temperatura, a dają bardzo neutralny profil

 

Chmielenie na zimno bym sobie odpuścił, na rzecz wsypania Saaza tuż po wyłączeniu palnika.

Brewkitów raczej nie trzeba gotować (ewentualnie zagotować) wiec kupiłbym worek nylonowy, wygotował, wrzuciłbym chmiel i wrzuciłbym to do brzeczki na czas chłodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

O ile pi x drzwi wzrasta temperatura podczas fermentacji? Czy jest tu jakaś różnica wzrostu dla drożdży górnej i dolnej fermetnacji?

Monitoruje od kilku dni temperaturę w garażu i mam 14.0 - 14.5 w zależności od pory dnia/nocy. Zastanawiam się, co mógłbym tam nastawić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Alien844 napisał(a):

Czy do zrobienia startera koniecznie jest potrzebna brzeczka ?

Czym zastąpić brzeczkę w sytuacji gdy się jej nie ma a trzeba starter przygotować.

 

Niektóre źródła podają melasę buraczaną jako dobre źródło mikroelementów i cukrów do namnażania biomasy drożdżowej. Jedak ciężko ją dostać jak się nie ma wujka w cukrowni i w sumie nie jest taka tania ;) Więc dobrze mieć po prostu albo ekstrakt słodowy suchy (1 kg za 30 zł starcza na kilkanaście starterów) lub ekstrakt płynny (1 l zużywałem prawie rok). Dobrym sposobem jest też odzysk brzeczki z chmielin lub po prostu zatarcie małej ilości słodu i następnie zamrożenie sobie tego.

 

Najgorszy możliwy sposób to woda z cukrem - byli specjaliści co tak próbowali robić niestety drożdże po takich rewelacjach źle się zachowywały i szły zwiedzać oczyszczalnie ścieków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Alien844 napisał(a):

Czy do zrobienia startera koniecznie jest potrzebna brzeczka ?

Czym zastąpić brzeczkę w sytuacji gdy się jej nie ma a trzeba starter przygotować.

No nie ma mowy, żeby zrobić starter bez brzeczki. Samą brzeczkę już można różnymi sposobami uzyskać - ekstrakt słodowy w proszku, ekstrakt słodowy płynny, zacieranie małej ilości słodu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Undeath napisał(a):

 

Niektóre źródła podają melasę buraczaną jako dobre źródło mikroelementów i cukrów do namnażania biomasy drożdżowej. Jedak ciężko ją dostać jak się nie ma wujka w cukrowni i w sumie nie jest taka tania ;) Więc dobrze mieć po prostu albo ekstrakt słodowy suchy (1 kg za 30 zł starcza na kilkanaście starterów) lub ekstrakt płynny (1 l zużywałem prawie rok). Dobrym sposobem jest też odzysk brzeczki z chmielin lub po prostu zatarcie małej ilości słodu i następnie zamrożenie sobie tego.

 

Najgorszy możliwy sposób to woda z cukrem - byli specjaliści co tak próbowali robić niestety drożdże po takich rewelacjach źle się zachowywały i szły zwiedzać oczyszczalnie ścieków.

Ile ekstartu zużywasz na jeden starter ?

 

9 minut temu, zasada napisał(a):

No nie ma mowy, żeby zrobić starter bez brzeczki. Samą brzeczkę już można różnymi sposobami uzyskać - ekstrakt słodowy w proszku, ekstrakt słodowy płynny, zacieranie małej ilości słodu.

 

Czyli najlepsza brzeczka nic innego nie wchodzi w grę, właśnie pomyślałem iż zatarcie małej ilości słodu to dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdarzało pasteryzować odzyskaną brzeczkę w słoikach i trzymać w lodówce, też było ok, ale jeszcze przegotowywałem w kolbie.

Jako ciekawostka, na Brülosophy był test w ślad za jednym z odcinków Brü Lab, gdzie sprawdzano efekt startera na 1.008 OG (ok. 2 blg) w miejsce standardowego, istotna jest też zawartość azotu. Zamierzam to kiedyś przetestować, choć to wbrew utartemu schematowi.

Standardowo startery najczęściej robi się na ok. 8-12 blg, warto użyć jakiegoś kalkulatora, np. Brewer's Friend.

Żeby mieć litrowy starter 10 blg dajesz 100g suchego ekstraktu i dopełniasz wodą do 1 litra.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.

Ale może napiszę dlaczego pytam, zacząłem zbierać gęstwę ale iż jestem początkującym co warka inny przepis inne drożdże.

Mam gęstwę, która ma już ponad miesiąc i chce zrobić starter żeby mieć pewność iż drożdże są ok.

Czy robiąc starter z gęstwy idę w dobrym kierunku żeby sprawdzić starą gęstwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robisz pierwszą warkę ok. 10-11blg na rozruszanie drożdży to najlepiej zrobić starter o podobnym stopniu Plato czyli sypiesz 100 g suchego ekstraktu do ok. 1 litra wody.

 

Nie zauważyłem, że Łachim już to napisał wyżej.

Edytowane przez kowalczyka
powtórzenie treści
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Alien844 napisał(a):

Dziękuję za informację.

Ale może napiszę dlaczego pytam, zacząłem zbierać gęstwę ale iż jestem początkującym co warka inny przepis inne drożdże.

Mam gęstwę, która ma już ponad miesiąc i chce zrobić starter żeby mieć pewność iż drożdże są ok.

Czy robiąc starter z gęstwy idę w dobrym kierunku żeby sprawdzić starą gęstwę?

 

Starej gęstwy po prostu daj więcej, do tego też są kalkulatory, np.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, x1d napisał(a):

 

Starej gęstwy po prostu daj więcej, do tego też są kalkulatory, np.

Kalkulatora mam w apce do ilości gęstwy.

Jeszcze jedno pytanie taka gęstwa ile może być trzymana w lodówce, głównie nie zalecają dłużej niż 3-4 tygodnie.

Ma ktoś doświadczenie z długim przechowywaniem gęstwy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, INTseed napisał(a):
22 minuty temu, Alien844 napisał(a):
Kalkulatora mam w apce do ilości gęstwy.
Jeszcze jedno pytanie taka gęstwa ile może być trzymana w lodówce, głównie nie zalecają dłużej niż 3-4 tygodnie.
Ma ktoś doświadczenie z długim przechowywaniem gęstwy ?

Jak nie na konkurs to można dodać.

Eeee o konkursie nawet nie myślę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.