Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym z brewkita (z allegro: Gozdawa + Oberschlesische Brauerei German Pils) zrobić bardzo lekkie piwo, powiedzmy 3-4%. Taką lemoniadę wręcz, na lato. Bez mierzenia cukru, na oko, jakie proporcje byście zastosowali? Mój pomysł jest taki:

- 24l wody

- ekstrakt + 700g cukru

- po 5g glukozy na 0,5l refermentacji

Czy to może się udać, czy od początku skazane na porażkę? Bo myślałem jeszcze o tym, żeby dać na początek np. 22 litry wody i te 2 litry dodać przed samą refermentacją (z obawy o to czy drożdże wystartują).

Edytowane przez areksrarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym z brewkita (z allegro: Gozdawa + Oberschlesische Brauerei German Pils) zrobić bardzo lekkie piwo, powiedzmy 3-4%. Taką lemoniadę wręcz, na lato. Bez mierzenia cukru, na oko, jakie proporcje byście zastosowali? Mój pomysł jest taki:
- 24l wody
- ekstrakt + 700g cukru
- po 5g glukozy na 0,5l refermentacji
Czy to może się udać, czy od początku skazane na porażkę? Bo myślałem jeszcze o tym, żeby dać na początek np. 22 litry wody i te 2 litry dodać przed samą refermentacją (z obawy o to czy drożdże wystartują).
Skazane na poraszkę. Kup 2 puszki. Jedna chmielona druga nie.
Standardowo robi się na 20l możesz zrobić 23l. I teraz najważniejsze jaką temperaturę możesz utrzymać w fermentorze podczas fermentacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, areksrarek napisał(a):

Chciałbym z brewkita (z allegro: Gozdawa + Oberschlesische Brauerei German Pils) zrobić bardzo lekkie piwo, powiedzmy 3-4%. Taką lemoniadę wręcz, na lato. Bez mierzenia cukru, na oko, jakie proporcje byście zastosowali? Mój pomysł jest taki:

- 24l wody

- ekstrakt + 700g cukru

- po 5g glukozy na 0,5l refermentacji

Czy to może się udać, czy od początku skazane na porażkę? Bo myślałem jeszcze o tym, żeby dać na początek np. 22 litry wody i te 2 litry dodać przed samą refermentacją (z obawy o to czy drożdże wystartują).

Szkoda Twojej roboty, poczytaj trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Robię dopiero moją drugą warkę, ale zacząłem pod górke bo mnie kuszą dolniaki i wyzwania. Póżniej będzie APA.

 

Gozdawa CP18 rehydratowane na 27-26 °C zadałem do brzeczki 21 stopni C. Tak, wiem, że powinno być mniej, mój błąd, więc zapytam na przyszłość:

 

1. Drożdże teoretycznie pracują w zakresie 9-20, więc te parę stopni nie powinny im zaszkodzić? Dodam, że schłodziłem całosć do 17 stopni po 2-3h. po 12h otrzymałem docelowe 12. Czy następnym razem schłodzić całość przed ich zadaniem do optymalnej, czyli 12-15 i dopiero je dodawać? Czytałem również o szoku termincznym, więc warto dodać odrobine brzeczki do szklanki by ciut schłodzić i dopiero do wiadra z docelową temp.?

2. Czytałem opinie, że w przypadku dolniaków, warto trzymać ciut niższe temperatury niż zalecane przez producenta. Podają 9-20, optymum 12-15. Aktualnie mam u siebie stałe 11,5 C. Zbijać niżej czy zostawić na min.2 tygodnie taką temperaturę?

3. Cichą robić w 15 stopniach czy utrzymać te 11-12 i dopiero chmielenie na zimno pod koniec i cold crash? Max. co moge osiągnąć to 4,5 stopnia. W poprzedniej warce bardzo ładnie mi sie piwo wyklarowało.

 

p.s. po 19h fermentacja jeszcze nie ruszyła, czekam cierpliwie, dodane 2 paczki do 22 litrów, mam nadzieję że starczą te 20 gram...

 

Dzięki z góry

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Igor Gorelord napisał(a):

Drożdże teoretycznie pracują w zakresie 9-20, więc te parę stopni nie powinny im zaszkodzić? Dodam, że schłodziłem całosć do 17 stopni po 2-3h. po 12h otrzymałem docelowe 12. Czy następnym razem schłodzić całość przed ich zadaniem do optymalnej, czyli 12-15 i dopiero je dodawać? Czytałem również o szoku termincznym, więc warto dodać odrobine brzeczki do szklanki by ciut schłodzić i dopiero do wiadra z docelową temp.?

Wysokie temperatury nie szkodzą samym drożdżom, tylko piwu. Drożdże zadajesz nieco (1-2 stopnie) poniżej planowanej temperatury początku fermentacji. Rzeczywiście dla uniknięcia szoku można dodawać do uwodnionych drożdży brzeczkę stopniowo. Jeśli sypiesz na pianę, nie przejmowałbym się, bo ładunek termiczny piany stykającej się z drożdżami jest znikomy.

 

47 minut temu, Igor Gorelord napisał(a):

Czytałem opinie, że w przypadku dolniaków, warto trzymać ciut niższe temperatury niż zalecane przez producenta. Podają 9-20, optymum 12-15. Aktualnie mam u siebie stałe 11,5 C. Zbijać niżej czy zostawić na min.2 tygodnie taką temperaturę?

Niższe niekoniecznie, ale przy wielu szczepach bezpieczniejszą opcją są dolne granice, niż górne (chociaż są szczepy lagerowe dające niezłe efekty przy wyższych temperaturach). 11,5 jest ok.

 

49 minut temu, Igor Gorelord napisał(a):

Cichą robić w 15 stopniach czy utrzymać te 11-12 i dopiero chmielenie na zimno pod koniec i cold crash? Max. co moge osiągnąć to 4,5 stopnia. W poprzedniej warce bardzo ładnie mi sie piwo wyklarowało.

Można na oba sposoby. Najważniejsze to pilnować, żeby temperatura nie spadła podczas fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, będę robił za jakieś dwa miesiące RISa, chcę dodać płatki dębowe macerowane w alkoholu,mam stare płatki z których robiłem wódkę dębową nadadzą się? Czy kupić nowe płatki? Możecie polecić jakiś Rum i whisky w miarę przystępnych cenach? 

Edytowane przez Alanl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jestem początkujący. Pytanko, czy piwo z 2x Brewkit Coopers European Lager będzie ok ? Chodzi głównie o cene bo 1x Brewkit kosztuje 49 zł a ekstrakt 58 zł. Czytałem gdzieś na forum, że jest to bez znaczenia a piwko będzie lepsze lepiej nachmielone. 
Masz kupić ekstrakt słodowy. Coś koło 35zł.
Lagera zrobisz tylko jak masz lodówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browin ma takie super ceny ;) polecicie jakiś ekstrakt ? Temperatury 16-18 C* utrzymujące się już mam 2 warki zrobione w tej temperaturze 1 APA Mangrove wyszła super 12blg - 3 blg końcowe zabutelkowane 123 g na 20 litrów do refermentacji  2 APA Coopers 13 blg się robi i zobaczymy blg końcowe tu miałem wyższą temperature niestety bo 21 stopni brzeczka miała (cieplejsze dni) wczoraj zlewałem na cichą by dodać chmiel smak jest ok nie ma nut rozpuszczalnikowych trochę kwaskowate jest ale podobno brewkity coopersa tak mają (może się ułoży). I chce kupić surowce na 3 warkę chce zrobić z tego jasne pełne z chmielami sybilla i marynka na zimno. INTseed wiem, lagera robi się w temperaturach 8-12 stopni. Ale lodówki nie mam chce zrobić jasne pełne górnej fermentacji. 

Edytowane przez Brajanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Brajanek napisał(a):

Hej, jestem początkujący. Pytanko, czy piwo z 2x Brewkit Coopers European Lager będzie ok ? Chodzi głównie o cene bo 1x Brewkit kosztuje 49 zł a ekstrakt 58 zł. Czytałem gdzieś na forum, że jest to bez znaczenia a piwko będzie lepsze lepiej nachmielone. 

Będzie bardziej gorzkie.

Wg strony jednego ze sklepów jego IBU to 35-40. Zakładając podwojenie jest wartości dostaniesz coś wykrzywiającego mordkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Brajanek napisał(a):

Browin ma takie super ceny

Ekstrakty Coopersa są drogie. Śmiało możesz używać WES, Bruntal czy nawet Gozdawa. Browin też nie należy do najtańszych sklepów.

O wiele tańsze brewkity i ekstrakty znajdziesz w wielu sklepach piwowarskich lub Allegro. Możesz zajrzeć na homebeer.pl

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady zastosuje je dla przyszłych moich warek :). Od Warki nr 4 będe chciał robić tylko na ekstraktach z chmieleniem po swojemu ale muszę się dorobić garnka jakiegoś. Eksperymentalną 2 warkę dochmieliłem podczas gotowania ekstraktu+brewkit (APA Coopersa). Zobaczymy co z tego wyjdzie finalnie stawiałem na 50-60 ibu mam nadzieję, że nie będzie łodygi ani innych posmaków niepożądanych z chmielenia. Jak to się mówi kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Jeszcze takie pytanie ile takie piwo może stać jaki może mieć maksymalny termin przydatności do spożycia ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Brajanek napisał(a):

Jeszcze takie pytanie ile takie piwo może stać jaki może mieć maksymalny termin przydatności do spożycia ? 

 

Jak nie było infekcji to i kilka lat. Póki piwo nie jest kwaśne, to można spokojnie pić.  W większości stylów z czasem smak będzie się pogarszał, ale mocne portery / barley wine mogą być lepsze po długim leżakowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łachim napisał(a):

Kostki lepiej wygotować, bo macerowanie może ich nie odkazić. Ja gotowałem na parze w szybkowarze jakieś 20-30 minut. 

Kostki czy tam płatki daje się dla smaku i aromatu. Nie rozumiem za bardzo sensu gotowania- większość aromatu uleci. Macerowanie w alkoholu zdecydowanie lepiej odkaża niż para wodna.A tak w ogóle to nie lepiej spryskać starsanem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.