Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, nie spinajcie się tak bardzo, to szkodzi urodzie i powoduje liczne choroby na starość...

 

Jeśli ktoś nie znajduje wiki, nie korzysta z opcji "szukaj", nie zauważa podpiętych tematów w dziale "piaskownica", to potem sadzi takie tematy. Wcale też nie musi to być robione z powodu lenistwa - wystarczy że ktoś jest nieobeznany z Internetem i nie zna zbyt dobrze netykiety, albo zagubiona osoba nie wie jak skorzystać z wyszukiwarki. A jeśli nawet to efekt lenistwa - niezbyt grzeczne jest wyrzucanie pretensji pod tytułem "ojapiernicze, ile razy mam odpowiadać na to samo pytanie?". Takie tematy były, są i będą, trzeba więcej wyrozumiałości i mimo wszystko, skończyć na rzeczowej odpowiedzi.

 

W piaskownicy tematy są zakładane przez świeżych użytkowników z kilkoma postami - po takich początkowych "uprzejmościach" może się zniechęcić do dalszego zaglądania na forum i piwowarzenia. W tym dziale szczególnie trzeba dbać o życzliwość i dobrze pisze Makaron - jak ktoś jest niecierpliwy i łatwo się rozdrażnia, niech nie odpowiada.

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie róbmy sztucznych problemów. Zawsze jest ktoś kto chce odpowiedzieć nawet na tak błahe pytania, bo po prostu lubi, a jak ktoś nie lubi to niech nie pisze. Przecież nie trzeba się wypowiadać w każdym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzcie mi, że nie jeden wieczór spędziłem dumając jak to wszystko pozmieniać, żeby było dobrze i temat nie jest łatwy.

Rozmawiając z początkującymi piwowarami wynika, że często problemem nie jest jako takie poruszanie się po stronie, co brak znajomości pewnych terminologii. Co z tego, że się stworzy przecudnie działającą wyszukiwarkę, jak taka osoba właśnie zaczynająca to hobby nie będzie wiedziała co wpisać :)

 

Na ten moment wydaje mi się za rozsądne zabranie się w końcu za faq (trochę materiałów już zebrałem, ale skończyć to miałem jakoś w lutym :/) jak uporządkowanie wiki, bo jest tam co nieco bałaganu. Niestety jak zawsze problemem jest czas :/

 

Może udałoby się zebrać jakiś forumowy mały team do pomocy w tych pracach ? Myślę, że w parę osób, dobrze rozdzielając zadania uda nam się to w kilka wieczorów. Jeżeli uważacie, że tak to stworzę osobne wątki i tam będziemy działać.

 

Może

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu wrzuć na wiki i dalej już się potoczy? Podobnie mapy wątków można by trzymać na wiki, wtedy każdy może się zarejestrować i dodawać tematy, a opiekun mapy tylko co jakiś czasy by uzupełniał i moderował na wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może podpiąć w piaskownicy na samej górze jako piewszy temat: "JAK ZACZĄĆ" i w tym temacie napisać podstawowe podstawy? co potrzeba, ile czasu zajmuje warzenie, co jak się nazywa, a na dole odnośnik do wiki. moim skromnym zdaniem dla "świeżaka" to taki strzał w 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzcie mi, że nie jeden wieczór spędziłem dumając jak to wszystko pozmieniać, żeby było dobrze i temat nie jest łatwy.

Rozmawiając z początkującymi piwowarami wynika, że często problemem nie jest jako takie poruszanie się po stronie, co brak znajomości pewnych terminologii. Co z tego, że się stworzy przecudnie działającą wyszukiwarkę, jak taka osoba właśnie zaczynająca to hobby nie będzie wiedziała co wpisać :)

 

Na ten moment wydaje mi się za rozsądne zabranie się w końcu za faq (trochę materiałów już zebrałem, ale skończyć to miałem jakoś w lutym :/) jak uporządkowanie wiki, bo jest tam co nieco bałaganu. Niestety jak zawsze problemem jest czas :/

 

Może udałoby się zebrać jakiś forumowy mały team do pomocy w tych pracach ? Myślę, że w parę osób, dobrze rozdzielając zadania uda nam się to w kilka wieczorów. Jeżeli uważacie, że tak to stworzę osobne wątki i tam będziemy działać.

 

Może

 

Jak sesja mi się skończy to chętnie pomogę.

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym już zamówić nowy zestaw myślę o AIPA - American India Pale Ale 16Blg PREMIUM - http://www.homebrewing.pl/aipa-american-india-pale-ale-16blg-premium-zestaw-surowcow-p-709.html

I mam pytania, czy to mi się zmieści do 30L gara ? drugie głupsze pytanie bo jestem początkujący, czy z tym słodem który jest w zestawie trzeba coś więcej robić np. kiełkować czy jest on gotowy do gotowania ? jest opcja aby zamówić śrutowany rozumiem że jest to taki bez łupin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym już zamówić nowy zestaw myślę o AIPA - American India Pale Ale 16Blg PREMIUM - http://www.homebrewi...wcow-p-709.html

I mam pytania, czy to mi się zmieści do 30L gara ? drugie głupsze pytanie bo jestem początkujący, czy z tym słodem który jest w zestawie trzeba coś więcej robić np. kiełkować czy jest on gotowy do gotowania ? jest opcja aby zamówić śrutowany rozumiem że jest to taki bez łupin ?

 

Przeczytaj tutaj:

http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu

 

1. Zmieści się do 30l gara. U większości taki gar to standard. Dokup sobie drugi mniejszy, z 12l, przyda się

2. Słód jest gotowy do pracy. Kiełkowanie było już robione w słodowni, ze słodów juz nic Ci nie wykielkuje (chyba że pleśń)

3. Łupiny są ważne - ułatwiają filtrację. Słód ześrutowany = odpowiednio zmielony. Słód nieśrutowany = w całości, śrutowanie trzeba wykonać samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aś się podpiął idealnie pod temat :P

 

Masz szczęście, że ja z tych cierpliwych. Do gara się zmieścisz, zamów zestaw śrutowany, z tym zestawem nic nie trzeba robić - tylko go zatrzeć, śrutowany słód to taki z łuską i ziarnem osobno, uff :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wilku mowa:

http://www.wiki.piwo.org/S%C5%82%C3%B3d

http://www.wiki.piwo.org/Warka_z_procesem_zacierania_s%C5%82odu.

 

Śrutowany ma łuskę, z resztą niby czemu nie miałby nie mieć, bez łuski nie odfiltrujesz...

 

Co do gara to spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.