Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, kaktusr napisał:

Człowiek czasami myśli że wie wszystko ale jednak chyba jeszcze kilkanaście warek aby mieć jako taką wiedze. Hopstand w 80 stopniach przez 20 minut, oznacza że mam schłodzić do 80 i po prostu wrzucić chmiel i odczekać 20 minut a temperatura będzie pomału spadać bez używania chłodnicy, czy ochłodzić i utrzymywać 80 stopni przez 20 minut ? bo się pogubiłem.

Utrzymywać, a przynajmniej nie chłodzić. +-5 stopni nie zrobi różnicy, więc wystarczy zostawić w spokoju na ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kaktusr napisał:

Człowiek czasami myśli że wie wszystko ale jednak chyba jeszcze kilkanaście warek aby mieć jako taką wiedze. Hopstand w 80 stopniach przez 20 minut, oznacza że mam schłodzić do 80 i po prostu wrzucić chmiel i odczekać 20 minut a temperatura będzie pomału spadać bez używania chłodnicy, czy ochłodzić i utrzymywać 80 stopni przez 20 minut ? bo się pogubiłem.

 

Chłodzisz do 80 stopni, wrzucasz chmiel i czekasz 20 minut. Nie musisz utrzymywać temperatury, spokojnie może o kilka stopni spaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie. Robiłem Dark Ale z ekstraktów z drożdzami S-04. Piwo z 12blg odfermentowało do 3,5blg. Było zlewane na cichą na lekko ponad tydzień. Temperatura fermentacji: zadanie drozdzy w 16 stopniach, stopniowo podnosilem temp. do finalnych 20 stopni. Dziś otwarłem pierwszą butelkę po 10 dniach od zabutelkowania. Teraz moje pytanie - wiem, że to troche wcześnie, ale mocno wyczuwalny jest smak drożdży, nawet zostaje osad w butelce/w szklance(wydaje mi się, że to właśnie drożdże). Czego może to być wina? Gdzieś zrobiłem błąd przy butelkowaniu i nie zlałem dobrze znad osadu czy raczej nie przejmować się i po jakimś czasie to zniknie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zredukuje. Nalewaj z butelki do szklanki tak aby nie nalać drożdży. Osad po refermentacji to coś normalnego. Butelkując staraj się nie zaciągać drożdży. Do nagazowania wystarczą te w toni piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wizi napisał:

Trochę się zredukuje. Nalewaj z butelki do szklanki tak aby nie nalać drożdży. Osad po refermentacji to coś normalnego. Butelkując staraj się nie zaciągać drożdży. Do nagazowania wystarczą te w toni piwa.

Dzięki za odpowiedź. Właśnie starałem się zlewać znad osadu, nawet zostawiłem pewnie więcej piwa niż trzeba. Zobaczymy za 2-3 tygodnie jak to będzie wyglądało, oby ten aromat drożdży zszedł troche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, znowu ja.

Tym razem w sprawie Stout'a. Dziś mija 14 dzień fermentacji 21BLG stout. Fermentacja przeprowadzona: 15 stopni - zadanie drożdży, stopniowo co kilka dni 1 stopień do góry, aż do 20 stopni. Dzisiejszy wynik to 8BLG. 21 litrów warka, ale będzie pewnie 19-20l bo troche drożdży na dnie. Planuję rozlać to na 2 kubły, jeden z podstawową wersją, drugi z płatkami dębowymi na tydzień. Teraz moje pytanie czy to już odpowiedni moment, czy jednak zostawić jeszcze żeby troche BLG zeszło(o ile zejdzie w ogóle)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łachim napisał:

Przy 21 blg to bym potrzymał z miesiąc, zwłaszcza że póki co odfermentowanie jest niezbyt duże. 

Miesiąc bez zlewania na cichą? Czy to aby nie przesada? Według prawideł w teorii 1/3 początkowego BLG jest zdatna do butelkowania, 1/3 z 21 to 7blg a ja mam 8blg, gdzie chce jeszcze na tydzień dać na cichą. Łącznie 3 tygodnie.

EDIT: ewentualnie cichą mogę pociągnąć 2 tygodnie, to nie problem

Edytowane przez erniczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zasada napisał:

Nie.

Co?

za wiki piwo.org

Cytat

 Zazwyczaj uważa się, że brzeczka powinna odfermentować co najmniej do 1/3 poziomu początkowej zawartości cukrów, ale całkowitą pewność daje tyko test. Jeżeli nie ma pewności, lepiej poczekać kilka dni dłużej, żeby nie skończyć z niedofermentowanym piwem, bo dopiero wtedy zaczyna się duży kłopot - mogą powstać tzw. granaty.

Oczywiście wiem, że należy kontrolowąć poziom blg na przestrzeni kilku dni czy aby na pewno się zakończyła, ale jest to pewien punkt odniesienia dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, erniczek napisał:

za wiki piwo.org

Oczywiście wiem, że należy kontrolowąć poziom blg na przestrzeni kilku dni czy aby na pewno się zakończyła, ale jest to pewien punkt odniesienia dla mnie.

Brzeczka ma odfermentowac do końca , inna sprawa jaki jest poziom odfermentowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, anteks napisał:

Ma przefermentować wszystkie zjadliwe cukry, w jednym piwie bedzie to 0 blg a w innym 10blg lub więcej

Ok, rozumiem. To teraz kwestia czy 8blg u mnie to nie jest blisko dolnej granicy? Zostawie jeszcze na tydzień jak jest i sprawdzę wtedy ile spadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, erniczek napisał:

Ok, rozumiem. To teraz kwestia czy 8blg u mnie to nie jest blisko dolnej granicy? Zostawie jeszcze na tydzień jak jest i sprawdzę wtedy ile spadło.

Nikt Ci nie powie jaka jest granica tego piwa :) musisz za 3 4 dni lub dluzej sprawdzic i jeśli blg nie spadnie to możesz działać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2022 o 21:44, punix napisał:

Izomeryzacja alfa kwasów nie zachodzi poniżej 80°C.

Ja ostatnio pierwszy raz próbowałem chmielenia na whirpool, ale za bardzo schłodziłem brzeczkę, do ok 70°...  i już nie chciało mi się jej grzać. Czy to tak jak bym wyrzucił 50g chmielu do kosza? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dobrze zrobiłeś. Nie zachodzi (bądź zachodzi w minimalnym stopniu) izomeryzacja, czyli nie zwiększamy goryczki. Natomiast jak najbardziej chmiel odda aromat, czyli dokładnie to, o co w chmieleniu whirpoolowym chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ytawozsym napisał:

Przenieść do domu (ok. 21 stopni)?

1 minutę temu, PanJaqb napisał:

to chyba za wcześnie na 21 st.

Ja bym się wstrzymał jeszcze chwilę. Jeśli wiesz ile zjadły to łatwiej decydować ale na ślepo dotrzymałbym tydzień-półtora w tej temperaturze i podnosił powoli, a jeśli nie możesz to do tych 21 wstawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.