Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, sprawa jest dość nietypowa. Po 8 dniach burzliwej (11st) i 21dniach cichej (10 st) moje marcowe 14 blg wykazuje gęstość 9 (mierzone refraktrometrem), co więcej widać że jeszcze chyba pracuje chociaż wygląda tak, jakby się nagazowało a nie fermentowało.

Pytania:

- za niedługo butelkowanie: dodawać cukier do refermentacji? a jeśli tak to ile - żeby nie było granatów

- a może trzymać go jeszcze w baniaku? sam nie wiem co robić.

Ładnie się klaruje, smak i zapach okej tylko to wysokie FG mnie nieco martwi

 

IMG_20220402_174743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 dni burzliwej - czy to oznacza, że po 8 dniach zlałeś piwo znad drożdży?

Wynik z refraktometru musisz przeliczyć, np. tutaj: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

Obecnie masz około 5,6°Blg - dalej wydaje się trochę za dużo. Jaki zasyp, zacieranie, ile i jakich drożdży zadałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 dni to trochę krótko jak na fermentacje lagera, dodatkowo powinieneś raczej podwyższyć temperaturę pod koniec fermentacji żeby pozbyć się diacetylu. Ja na twoim miejscu podniósł bym temperaturę w okolice 14-15 stopni i poczekał aż drożdże dojeżdża resztę cukrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, fotohobby napisał:

Jeśli to 30-40 C to jeszcze  OK, ale np 70 to nie bardzo

Kurde ale jaki to ma wpływ dodałem do praktycznie takiej no bardzo ciepłej na pewno nie miała 50 stopni tylko nawet i pewnie z 80 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kaktusr napisał:

Kurde ale jaki to ma wpływ dodałem do praktycznie takiej no bardzo ciepłej na pewno nie miała 50 stopni tylko nawet i pewnie z 80 :/

Rozpadła się :)
Czyli - nie zaszkodzi, ale też nie pomoże. Niestety, ale w szybkość rozpadu witC rośnie wraz z temperaturą, wzrostem alkaliczności wody i obecnością tlenu - więc, jeśli mieszałeś, to tylko w tym pomogłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema, jakie macie doświadczenie z przechowywaniem piwa? Ja zrobiłem półki w piwnicy i w zeszłym roku i w lecie okazało się że na drewnianych elementach i butelkach pojawił się delikatny nalot, grzyb z powodu wigoci. Znalazłem używaną lodówkę z przeszklonymi drzwiami i narazie w niej trzymam piwka. Lodówka znajduje się w mieszkaniu bo w piwniorze nie mam prądu. Zastanawiam się na ile szkodliwy jest taki grzyb na butelkach i czy jak bym je umył w OXI czy to by powstrzymało grzyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyścić piwnice, popryskac ściany antygrzybem, i zrobić odpowiednią wentylację.

No i skoro grzyb jest na butelkach znaczy że były brudne z zewnatrz i grzyb miał co jeść. Ale wentylacja to klucz do pozbycia się grzyba.

Po wyczyszczeniu butelek mechanicznie z grzyba nie będzie już szkodliwy.

 

Bardziej szkodliwe jest przebywanie w tej piwnicy w obecności zarodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszczególne boxy są dobrze wentylowane, problem jest w całej piwnicy... nowy budynek i źle zaprojektowana wentylacja. Wymyję butelki bo butelkowaniu i zobacze czy tego lata problem się powtórzy. Może spryskam piwnicę antygrzybem, tylko że ścianki między boxami są na wysokość 2m, a wyżej jest kratka. Wiec zarodki będą śmigać od sąsiada. Lodówka robi robotę ale zajmuje dużo miejsca i zmieści tylko 100butelek ;)

Tak żle i tak niedobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piaskownica to w moim przypadku raczej już nie jest ale potrzebowałbym waszą radę.

 

Warzyłem Quadrupla (80% Pale ALe, 10% special B i 10% cukier kandyzowany).

Zacieranie:

    min
podgrzewanie do  [°] 55  
przerwa [°] 62,5-63 30
przerwa 2 [°] 66 30
przerwa 3 [°] 71 15
mash out 78 0

 

Warka rozdzielona na dwa wiadra i zadano do jednego Wyeast #3787 - Trappist High Gravity a do drugiego Wyeast #3522 - Belgian Ardennes. Drozdze swieże - cała gęstwa bezpośrednio po fermetacji dubbla.

 

Temperatura od 16 st do 28 na koniec - sterowana bez żadnych spadków temp. Burzliwa 2 tygodnie.

3787 były szybsze od 4 dni wygląda że po robocie - pomiar ciągle bez zmian. Drożdże opadły już kompletnie.

3522 trochę wolniejsze ale tez od 2 dni bez zmian.

 

Brzeczka nastawna to ok 24,5 BRIXa czyli 23,5 blg.

I teraz problem:

Refraktometr i spławik u obu piw pokazuje to samo. 15 BRIX (refraktimetr) i 8,8 blg splawik. Co daje odfermetowanie ok 63% wiec cholernie mało. Co zrobić z tym fantem?

Możliwe, że naprawdę jest już po robocie?

 

     
     
     
     
     
     
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak mocnych piwach (i lagerach) dobrym pomysłem jest często kilkukrotne napowietrzanie np. blenderem w ciągu pierwszych kilkunastu godzin fermentacji, zwłaszcza że mało kto używa tlenu.

Przy tak mocnym piwie potrzymałbym też piwo w wiadrze miesiąc, niektóre belgijskie szczepy powoli dojadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2022 o 22:03, Krzywonos Jerzy napisał:

Dlaczego w kalkulatorze nagazowania, ilość cukru zmienia się w zależności od temp piwa? Jaką temp piwa mam wpisać skoro będę butelkował po cold crashie? Czyto bardziej chodzi o temperaturę w jakiej piwo będzie leżakowało?

Dlatego, że w niskiej temperaturze lepiej rozpuszcza się dwutlenek węgla. Lager fermentowany np w 10 stopniach ma zawarte więcej CO2 niż piwo górnej fermentacji o 20 stopniach. Liczy się najwyższa temperatura, która piwo uzyskało pod koniec fermentacji. Cold crash praktycznie nie redukuje CO2, więc nie podaje się w kalkulatorze np 2 stopni tylko np 14 stopni bo do tyłu podniosłeś na koniec cichej. Jeśli natomiast piwo wniosłeś do ciepłego pomieszczenia i temperatura podeszła do 18 to powinieneś wpisać 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Glabro napisał:

Dlatego, że w niskiej temperaturze lepiej rozpuszcza się dwutlenek węgla. Lager fermentowany np w 10 stopniach ma zawarte więcej CO2 niż piwo górnej fermentacji o 20 stopniach. Liczy się najwyższa temperatura, która piwo uzyskało pod koniec fermentacji. Cold crash praktycznie nie redukuje CO2, więc nie podaje się w kalkulatorze np 2 stopni tylko np 14 stopni bo do tyłu podniosłeś na koniec cichej. Jeśli natomiast piwo wniosłeś do ciepłego pomieszczenia i temperatura podeszła do 18 to powinieneś wpisać 18.

Czyli piwo stojące 3 dni w 18'C jest bez gazu a stojące 2 tyg w 8'C nagazowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, anteks napisał:

Czyli piwo stojące 3 dni w 18'C jest bez gazu a stojące 2 tyg w 8'C nagazowane?

Oba zawierają CO2 rozpuszczony podczas fermentacji. Podnoszenie temperatury (zakładając te samo cisnienie i zakończoną fermentację) rozgazowuje piwo do nowego stanu równowagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie.

Czy ktoś używa hoop spidera tak jak pończochy?

Czyli zakłada zdezynfekowany hoop spider do fermentora i dekantuje przez niego schłodzoną brzeczkę.

Da rade w ten sposób oddzielić chmieliny i osad białkowy czy się zatka albo przelatuje wszystko?

Hoop spider 300 mikronów.

Pytam bo do tej poty używam pończoch i nie wiem czy warto zmienić je na hoop spider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, x1d napisał:

Robiłem tak zanim zakupiłem filtr do kotła.

Masz na myśli Hoop stoper?

U mnie niestety odpada, bo gotuje w emaliowanym garze.

A jak myślisz, hoop spider 25cm X 10cm wystarczy czy lepiej kupić 35cm X 15cm?

Większy będzie trudniej zdezynfekować i utrzymać w czystość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłbym większy. Taki zresztą posiadam do chmielenia ale jeśli chodzi o filtrację to używam ciągle pończoch. Więc w sumie nie wiem czy warto inwestować jeśli tylko będziesz nim filtrować. Jednak czyszczenie tego jest uporczywe a po kilku warkach jak pończochy są mocno podmeczone to je wymieniam. Zostawiłbym ta kasę na inne inwestycje np stalowy garnek z kranem jeśli nie myślisz o kociołku automatycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.