Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Może jeszcze uda Ci się z końcówki wysładzania zrobić 10l Dry Stuota, ja u siebie nie próbowałem, wywaliłem resztki.

Ja to z wysłodzin z RISa zrobiłem drugie 20 litrów cienkusza 9-10 BLG. W mojej ocenie jest o co powalczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja to z wysłodzin z RISa zrobiłem drugie 20 litrów cienkusza 9-10 BLG. W mojej ocenie jest o co powalczyć.
Jak duży zasyp miałeś? Też się szykowałem na zrobienie cienkusza, ale tak szybko spadło Blg wysłodzin, że zrezygnowałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw RIS z Homebrewing, możesz sobie oblukać. W tym roku robiłem na Birofilię Imperial Reda 21 BLG. Z cienkusza uzyskałem drugie tyle piwa 8 BLG, więc też coś w okolicy. Ten RIS to były moje początki warzenia z zacieraniem (chyba 3 zacierane piwo) i ogólnie BLG mi wyszło sporo niższe od zakładanego (21 vs 24,5). Podejrzewam, że cienkusz wyszedł tak esktraktywny, bo trafiły do niego cukry, które miały trafić do piwa bazowego (a nie trafiły np. za sprawą nieoptymalnego wysładzania, czy czegoś takiego).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie mam do dyspozycji tak:

-słód pszeniczny strzegom 3kg
-słod pilzneński strzegom 3kg

- chmiel Citra 50g (granulat)
-chmiel Amarillo 25g (granulat)

 

-sucharki us-05 zakopane w szufladzie :D

Da radę z tego uwarzyć warkę jakiejś amerykańskiej pszenicy? 

Garnek mam o pojemności ok 30l. Nie zależy mi na konkretnym stylu, chciałbym zużyć resztki co zostały z ostatnich trzech warek. Niestety brewtarget to dla mnie czarna magia, nie mogę sobie poradzić z prawidłowym ustawieniem zacierania. Czy byłby ktoś tak miły i określił na oko ile litrów poszło by z takiej konfiguracji do fermentora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da radę z tego uwarzyć warkę jakiejś amerykańskiej pszenicy?

Uwzględniając posiadane składniki, widzisz jakieś przeciwwskazania? :)

 

 

Czy byłby ktoś tak miły i określił na oko ile litrów poszło by z takiej konfiguracji do fermentora?

Na szybko patrząc, to stawiam, że coś w okolicy 27 litrów brzeczki 12 BLG powinno z tego wyjść. Zacierać możesz nawet "na lenia", 67C przez godzinę.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Jestem nowym piwowarem ( 3 warki za sobą) no i drugi raz chcę zrobić piwo z zacieraniem (pierwsze piwko to był pszeniczniak) tylko zgubiłem gdzieś recepturkę z tymi składnikami które posiadam. . Dysponuję w tym momencie:

drożdże Safale s-04

drożdże WB-06

chmiel aromatyczny lubelski 90g

chmiel uniwersalny challenger (UK) 30g

Słód Pilzneński około 3kg

Słód pszeniczny 3kg

Słód Pale Ale Weyermann 5kg

Słód Carafa typ I Weyermann 250g

Słód pszeniczny karmelowy 200g

Jęczmień prażony 1kg

 

Macie jakiś pomysł co z tego można uwarzyć ? :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj bym jakiegoś stouta zatarł. Drożdże masz odpowiednie (s-04) Co prawda rasowy stout to to nie będzie ale kombinowałbym z taką recepturką na ok 22l 14/15 blg

°Cały pilzneński
*Pale Ale 1kg
*Pszeniczny 200g 
°Carafa cały
*Karmelowy cały 
*Prażony 450g 

Co do chmieli to challengerem bym ładował na goryczkę a lubelskim na jakieś ostatnie 5 min gotowania. 

Pozdrawiam!

Edytowane przez przemek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj bym jakiegoś stouta zatarł. Drożdże masz odpowiednie (s-04) Co prawda rasowy stout to to nie będzie ale kombinowałbym z taką recepturką na ok 22l 14/15 blg

 

°Cały pilzneński

*Pale Ale 1kg

*Pszeniczny 200g 

°Carafa cały

*Karmelowy cały 

*Prażony 450g 

 

Co do chmieli to challengerem bym ładował na goryczkę a lubelskim na jakieś ostatnie 5 min gotowania. 

 

Pozdrawiam!

Chmielu ile? Bo kolego nie napisałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu natomiast widzę jednego bittera i kolejnego pszeniczniaka.

 

Bitter: 3-4 kg pale ale w zależności od wydajności, pszeniczny karmelowy.

Challenger cały na 60 minut, na ostatnie 15 minut z 30 g lubelskiego. Będzie 20 litrów brzeczki dla S-04

 

Hefeweizen: po 2 kg pilzneńskiego i pszenicznego, z 20 lubelskiego na początek gotowania  i 20 litrów brzeczki dla WB-06.

 

Czy masz możliwość zainstalowania sobie qbrew czy brewtargeta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu natomiast widzę jednego bittera i kolejnego pszeniczniaka.

 

Bitter: 3-4 kg pale ale w zależności od wydajności, pszeniczny karmelowy.

Challenger cały na 60 minut, na ostatnie 15 minut z 30 g lubelskiego. Będzie 20 litrów brzeczki dla S-04

 

Hefeweizen: po 2 kg pilzneńskiego i pszenicznego, z 20 lubelskiego na początek gotowania  i 20 litrów brzeczki dla WB-06.

 

Czy masz możliwość zainstalowania sobie qbrew czy brewtargeta?

Już zainstalowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, chciałbym popełnić swoją drugą warkę na ekstraktach słodowych (3,4kg Jasny WES). Miałaby to być APA. Korzystając z kalkulatora wyszło mi takie coś:

 

265e0a64f5513587med.jpg

 

Czy to ma rację bytu i co ewentualnie wrzucić na cichą? Drożdże Fermentis US-05. Wszystkie surowce jakie posiadam:

 

c685498949f8f2b3med.png

 

Proszę o jakieś sugestie i pozdrawiam, Bartek.

Edytowane przez yeahhhh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłbym 20g citry i 20 g amarillo na ostatnie 5 minut, ostatnio używałem amarillo i dwie warki wcześniej citra w tej samej konfiguracji tj na ostatnie 5 min i citra w wyczuciu sensorycznym przebiła amarillo. Wyraźna nuta cytrusów była po prostu tak mocna, że domowi degustatorzy pytali mnie jakich owoców dorzuciłem do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, macie jakieś pomysły jak przerobić te resztki które już jakiś czas mi leżą?

 

Słody:

  • pale ale – 4kg,
  • pilzneński 1,5kg,
  • monachijski 1,3kg,
  • pszeniczny 0,5kg,
  • carafa I - 0,85kg,
  • caraaroma – 0,4kg,
  • jęczmień prażony – 0,7kg,
  • czekoladowy pszeniczny – 0,16kg,
  • karmelowy – 0,3kg.

Chmiele:

  • marynka – 50g,
  • lubelski – 50g.

Garnek mam 28l.

Piwo nie musi się mieścić w stylu.

Oczywiście mogę też dokupić co nieco.

Za chwilę będę rozlewał hefe-weizena, który fermentował na Pszenicznym Łanie od FM. Chciałbym wykorzystać tą gęstwę. Ale oczywiście mogę też dokupić jakieś drożdże, a z tych zrobić kolejnego hefe-weizena.

 

 

Masz prawie 10kg słodów. Jakby wrzucić wszystko na raz to chyba wyszedłby jakiś mocno palony Imperial Stout, chyba w miarę stylowy. Ale mieszanie tego w 28l garze będzie poważnym wyzwaniem, więc pomysł raczej średni. Oczywiście drożdże już jakieś inne.

 

Na Weizenbocka to chyba trzeba by prawie wszystko dokupić... W sumie nie znam się na tym stylu, ale wydaje mi się, ze 0,5kg pszenicznego to zdecydowanie za mało, a i reszty jakoś szczególnie się nie wykorzysta.

 

 

Przygotuj 20l wody do zacierania, wsyp słody (sam oceń czy chcesz palone od początku, czy później) i uzupełnij wodę tak aby jeszcze dało się mieszać.

Ja z niecałych 9kg słodów uzyskałem 21l o 22°Blg, więc Ty mając 1kg więcej i pewnie podobną wydajność niż ja spokojnie zrobisz 20l 23-24°Blg.

 

Może jeszcze uda Ci się z końcówki wysładzania zrobić 10l Dry Stuota, ja u siebie nie próbowałem, wywaliłem resztki.

 

Udało mi się załatwić garnek 40l i zatarłem piwko.

Wyszło mi 16l 26blg RISa i 18l 13blg stouta do którego dodałem kawy.

 

RISa zadałem 2 dniowym starterem z Irlandzkich Ciemności od FM. Niestety po 3 dniach nadal nie ruszył. Może to kwestia tego że drożdże były miesiąc po terminie a starter za krótko się kręcił. Zagotowałem więc piwko raz jeszcze (smakowało dobrze i pachniało nadal ładnie) i wlałem na gęstwę FM 40 Pszeniczny Łan. Po 2 dniach uciekało z wiadra, ale jakoś sobie z tym poradziłem. W tym tygodniu zlewam go na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

potrzebuję pomocy... jestem początkującym piwowarem nastawiłem moje pierwsze dzieło ekstrakt 1700g słodowy Malt ciemny i 1700g brew Gozdawa Dark. Producent zaleca żeby po 7-10 dniach zlewać do butelek ale u mnie po 17 dniach piwo ma 6-7 blg i ciężko schodzi. od kilku dni podniosłem temp w pomieszczeniu do 22 ale dalej to mizernie wygląda. Czy może być że balingomierz jest uszkodzony? Piwo w rurce fermentacyjnej rzadko  bulga bo co 15 min. Już nie wiem co mam robić , czy jest jakaś granica czasowa fermentacji piwa? Proszę o pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

potrzebuję pomocy... jestem początkującym piwowarem nastawiłem moje pierwsze dzieło ekstrakt 1700g słodowy Malt ciemny i 1700g brew Gozdawa Dark. Producent zaleca żeby po 7-10 dniach zlewać do butelek ale u mnie po 17 dniach piwo ma 6-7 blg i ciężko schodzi. od kilku dni podniosłem temp w pomieszczeniu do 22 ale dalej to mizernie wygląda. Czy może być że balingomierz jest uszkodzony? Piwo w rurce fermentacyjnej rzadko  bulga bo co 15 min. Już nie wiem co mam robić , czy jest jakaś granica czasowa fermentacji piwa? Proszę o pomoc...

Co to za drożdży użyłeś ? Jakie blg przed zadaniem drożdży ? Po 17 dniach to raczej już po fermentacji ;) Co do balingometru sprawdź na wodzie w 20 stopniach jak pokazuje 0 to jest dobrze skalibrowany. Sprawdź za dwa dni czy baling spada jak nie to ja bym to już lał w butelki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to za drożdży użyłeś ? Jakie blg przed zadaniem drożdży ?

 

drożdże dodałem te które były w zestawie , tylko nie zmierzyłem blg na początku....wydaje mi się , że od kilku dni jak sprawdzam blg to stoi na poziomie 6-7 i za cholerę nie chce spadać. nawet po podniesieniu temperatury. to zmierzę w poniedziałek i zlewam... raz kozie śmierć... w końcu trza się uczyć na własnych błędach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co to za drożdży użyłeś ? Jakie blg przed zadaniem drożdży ?

 

drożdże dodałem te które były w zestawie , tylko nie zmierzyłem blg na początku....wydaje mi się , że od kilku dni jak sprawdzam blg to stoi na poziomie 6-7 i za cholerę nie chce spadać. nawet po podniesieniu temperatury. to zmierzę w poniedziałek i zlewam... raz kozie śmierć... w końcu trza się uczyć na własnych błędach..

 

Orientacyjnie jaki litraż Ci wyszedł ? Tzn ile wlałeś do fermentora ? Na przyszłość: mierz sobie blg zawsze przed zadaniem drożdży ułatwi Ci to określenie tak pi razy drzwi długości fermentacji wiadomo słabsze piwa mogą krócej fermentować mocniejsze muszą trochę postać. Jeżeli faktycznie blg się od kilku dni nie zmieniało to możesz lać to w butelki już dziś ale jeżeli chcesz poczekać do poniedziałku to też nie ma problemu. Piwu to nie zaszkodzi ;)

 

 

Masz jakiś link do tego zestawu który kupiłeś ? 

 

 

 

Edit: 

Tak jeszcze raz na przyszłość, zły wątek trochę wybrałeś ;) 

Edytowane przez przemek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Orientacyjnie jaki litraż Ci wyszedł ?

 

Masz jakiś link do tego zestawu który kupiłeś ?

 

podaje link http://allegro.pl/piwo-domowe-gozdawa-dark-ale-brewkit-brew-kit-i5665716564.html

 

http://allegro.pl/ekstrakt-slodowy-malt-ciemny-syrop-brewkit-i5243390513.html

 

 

 

Orientacyjnie jaki litraż Ci wyszedł ?

 

do fermentatora wlałem 22 litry. Już teraz będę wiedział żeby na początku mierzyć blg... po prostu podczas pierwszej misji piwowarskiej umcknęlo to mojej uwadze ;)  dzięki za rady .. w poniedziałek leje w butelki... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.