Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

 

Co to za drożdży użyłeś ? Jakie blg przed zadaniem drożdży ?

 

drożdże dodałem te które były w zestawie , tylko nie zmierzyłem blg na początku....wydaje mi się , że od kilku dni jak sprawdzam blg to stoi na poziomie 6-7 i za cholerę nie chce spadać. nawet po podniesieniu temperatury. to zmierzę w poniedziałek i zlewam... raz kozie śmierć... w końcu trza się uczyć na własnych błędach..

 

Sprawdź jaki masz spławik - nie wszystkie pokazują Blg. Na niektórych jest skala SG oraz wskaźnik cukru w gr / litr, a to nie to samo co Blg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam w planach zrobienie American Wheat na sylwestra, czy podana receptura będzie ok?

 

3 kg słodu pilzneńskiego Strzegom

3 kg słodu pszenicznego Strzegom

 

Chmielenie:

10 g citra - 60 minut gotowania

20 g amarillo - 15 minut gotowania

30 g citra - na wyłączenie palnika

 

Drożdze Saffale US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam w planach zrobienie American Wheat na sylwestra, czy podana receptura będzie ok?

 

3 kg słodu pilzneńskiego Strzegom

3 kg słodu pszenicznego Strzegom

 

Chmielenie:

10 g citra - 60 minut gotowania

20 g amarillo - 15 minut gotowania

30 g citra - na wyłączenie palnika

 

Drożdze Saffale US-05

Z tych składników aż się prosi o pszenice amerykańską :D Mogą być drobne problemy przy filtracji bo dużo pszenicznego (wiem z autopsji :P ) Chmielenie wygląda jak najbardziej ok, powinny być fajne cytrusowe nuty. Ja chmieliłem to piwko samą citrą i tak szybko znikło, że zdążyłem wypić może ze 4 butelki :D Pilnuj tylko temperatury fermentacji ;)

Edytowane przez przemek18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Będzie co ma być ;) A generalnie google nie parzy: http://lmgtfy.com/?q=Wyeast+Forbidden+FruitPierwsze dwa linki i od razu wiadomo, że to drożdże belgijskie do Witbiera i Belgian Speciality Ale. Na forum mamy też dział o drożdżach warto tam zaglądać użytkownicy piszą często przydatne informacje: http://www.piwo.org/forum/31-charakterystyka-szczep%C3%B3w-dro%C5%BCd%C5%BCy/

 

Tu charakterystyka tego szczepu: http://www.piwo.org/topic/3328-wyeast-3463-forbidden-fruit/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ten temat i linki z googla. Chodziło mi raczej o czyjeś doświadczenie związane z tymi drożdżami, bo nie mam ochoty na kolejnego Witbiera.

 

Wiesz kryształowej kuli nie mam, ani nie umiem czytać w myślach, musisz precyzyjniej pisać o co Ci chodzi. Po drugie jakbyś widział link: http://www.piwo.org/topic/3328-wyeast-3463-forbidden-fruit/to byś tam się zapytał co jeszcze można uwarzyć na tych drożdżach.

 

No to wyraźnie masz napisane, że belgian speciality ales - może to być Grand Cru, może to być śliwkowe piwo belgijskie, może to być baza pod kwasy, możesz zrobić Saisona, albo Biere de Garden. Do mocniejszych piw raczej średnio się nadają, generalnie belgijskie piwa... nie wiem skąd pomysł na hefeweizena jak to całkiem inna rodzina drożdży i piw :)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Będzie z gęstwy po Wyest Forbidden Fruit hefeweizen?

 

 

 

Widziałem ten temat i linki z googla. Chodziło mi raczej o czyjeś doświadczenie związane z tymi drożdżami, bo nie mam ochoty na kolejnego Witbiera.

 

Skoro nie masz ochoty na witbiera to zrób sobie coś innego. Nie rozumiem takiego braku myślenia (wynika to pewnie z lenistwa i zwykłego "a niech podadzą mi na tacy") - producent drożdży napisał wprost do jakiego stylu one są. Nie ma tam nic o pszenicy więc dość łatwo wyciągnąć wnioski, że raczej się nie nadają. Pominę znajomość charakterystyki tego stylu, bo jakbyś miał o nim chociażby szczątkowe pojęcie (też nie jest to trudne) to byś wiedział czym ten styl się charakteryzuje i że potrzebuje określonego szczepu drożdży aby uzyskać pewne cechy. 

 

Pytanie w stylu: czy widelcem mogę wytapetować ściany? Możesz, ale efekt końcowy niekoniecznie będzie zadowalający ... o ile w ogóle jakikolwiek będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie z gęstwy po Wyest Forbidden Fruit hefeweizen?

Będzie na pewno piwo, ale raczej nie stylowy hefeweizen :). Poczytaj mój wątek. Porobiłem kilka piwek na gęstwie FM Białe Walonki, z różnymi zasypami, niekiedy mocno odległymi od klasycznego witka. W każdym wypadku piwo było smaczne. Także próbuj i daj znać co wyjdzie. Aha, jedno z piw to było mniej więcej 60/40 pils i pszeniczny, czyli powiedzmy zasyp jak pod hefeweizena. Piwo fajne, estrowe, owocowe, ale na pewno nie był to hefeweizen.

 

 

 

Skoro nie masz ochoty na witbiera to zrób sobie coś innego. Nie rozumiem takiego braku myślenia (wynika to pewnie z lenistwa i zwykłego "a niech podadzą mi na tacy")

Łukasz, spokojnie, może kolega pytał o efekty praktyczne u kogoś, kto prowadził taki eksperyment. Też kiedyś zadałem pytanie w podobnym stylu, jak się okazało, wcale nie było takie bezsensowne, ale trochę bęcków na dzień dobry zgarnąłem. Fakt, że gdyby Nostradamus precyzjniej formułował pytania, byłoby mniej niejasności :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodziło. Dziękuje bardzo. Szkoda mi wyrzucić gęstwę z drożdży za 4 dychy tylko dlatego, że producent stwierdził, że nadają się tylko do witbiera.

 

Ludzie... Pomyśl chwilę to nie jest trudne. Producent tak nie stwierdził, tylko drożdże mają taki profil i czystego hefeweizena nie dostaniesz na nich takiego który będzie miał jego idealne cechy. Tak piwo wyjdzie ci na nich jak użyjesz zasyp/zacieranie/chmielenie na weizena, ale nie będzie stylowe. Możesz na nich nawet RIS-a uwarzyć jak masz ochotę... Przecież nikt Ci nie zabroni, a producent podaje do jakich piw jedynie one się najbardziej nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób co innego i powiesz jak wyszło. Ja bym pojechał po bandzie, jakieś speciality i potem risa, a co.

O to, to. Idzie zima, więc dawaj Świąteczne, a potem RISka :). To pierwsze możesz nawet zagrabić z zapisków Undeath'a, na pewno będzie mu miło :tort:.

 

Sądząc po awatarze możesz się wybierać w grudniu do Gdańska na koncert. Zapisałbym się chętnie na butelkę efektów tej dyskusji :D.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo brak mi pomysłu co mogę uwarzyć.

Zanim będzie dostawa słodów, muszę się posiłkować tym co mam. Chcę w sobotę warzyć. Będzie świeża gęstwa po 34/70.

Na magazynie zostało:

Pilzneński 5,5kg

Monachijski I 1,5kg

pszeniczny - 1,5kg

Monachijski II - 1kg

karmelowy czerwony 1kg

karmelowy 30 - 1kg

bursztynowy - 1kg

carahell - 1kg

pszeniczny karmelowy 120 - 500g

carapils 600g

trochę czekoladowego

chmiele lomik, saaz, magnum po 100g, marynka, lubelski, octawia po 50g.

wielkość warki to 50l.

Jak pisałem powyżej chwilowy brak pomysłu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo brak mi pomysłu co mogę uwarzyć.

Zanim będzie dostawa słodów, muszę się posiłkować tym co mam. Chcę w sobotę warzyć. Będzie świeża gęstwa po 34/70.

Na magazynie zostało:

Pilzneński 5,5kg

Monachijski I 1,5kg

pszeniczny - 1,5kg

Monachijski II - 1kg

karmelowy czerwony 1kg

karmelowy 30 - 1kg

bursztynowy - 1kg

carahell - 1kg

pszeniczny karmelowy 120 - 500g

carapils 600g

trochę czekoladowego

chmiele lomik, saaz, magnum po 100g, marynka, lubelski, octawia po 50g.

wielkość warki to 50l.

Jak pisałem powyżej chwilowy brak pomysłu...

Może jakiś Marzen czy Koźlak? Może nawet Doppelbock'a by z tego ukręcił, chociaż na dużą warkę podwójnego kozła to chyba trochę za mało słodów :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi:
Caramel Pils 1,32kg
Czekoladowy 1200EBC 0,5kg
Pale Chocolate 500 - 600 EBC 0,23kg

Biscuit 50 EBC 0,3kg
Chocolate 1000 EBC 0,1 kg

Dokupić trochę pilzneńskiego/pale ale i strzelić jakiegoś stouta? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, co prawda kolega powyżej nie uzyskał jeszcze odpowiedzi na zadane pytanie ale pozwolę sobie zadać kolejne. Otóż mam pewną ilość słodów, które wypadałoby już zużyć ze względu na ich termin przydatności. Te słody to:

  • wiedeński: 0,4 kg
  • carapils: 0,5 kg
  • pale ale: 1,8 kg
  • special B: 0,08 kg
  • karmelowy jasny: 0,3 kg
  • amber: 0,25 kg
  • pilzneński: 3,2 kg
  • pszeniczny: 3,0 kg
  • carafa II special: 0,2 kg
  • jęczmień palony: 0,1 kg
  • carafa III special: 0,08 kg

Do tego są też drożdże US-05, i wióry dębowe (suche i moczone w brandy), po jakieś płatki do sklepu też zawsze mogę podskoczyć. 

Chmiele:

  • EKG: 32,5 g
  • Hellertau tradition: 37,5 g
  • marynka: 110 g

I jak każdy w tym wątku uprzejmie proszę o propozycję jakiegoś sensownego piwa. Najpierw myślałem o zrobieniu jakiegoś mocnego (25 blg) stouta, tyle, że wydaje mi się - może się mylę, ale chyba za mało tych ciemnych słodów mam. Więc może ma ktoś pomysł na podział powyższych składników i propozycję dwóch piw: ciemnego i jasnego? Dzięki za każdą sugestię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, co prawda kolega powyżej nie uzyskał jeszcze odpowiedzi na zadane pytanie ale pozwolę sobie zadać kolejne. Otóż mam pewną ilość słodów, które wypadałoby już zużyć ze względu na ich termin przydatności. Te słody to:

  • wiedeński: 0,4 kg
  • carapils: 0,5 kg
  • pale ale: 1,8 kg
  • special B: 0,08 kg
  • karmelowy jasny: 0,3 kg
  • amber: 0,25 kg
  • pilzneński: 3,2 kg
  • pszeniczny: 3,0 kg
  • carafa II special: 0,2 kg
  • jęczmień palony: 0,1 kg
  • carafa III special: 0,08 kg

Do tego są też drożdże US-05, i wióry dębowe (suche i moczone w brandy), po jakieś płatki do sklepu też zawsze mogę podskoczyć. 

Chmiele:

  • EKG: 32,5 g
  • Hellertau tradition: 37,5 g
  • marynka: 110 g

I jak każdy w tym wątku uprzejmie proszę o propozycję jakiegoś sensownego piwa. Najpierw myślałem o zrobieniu jakiegoś mocnego (25 blg) stouta, tyle, że wydaje mi się - może się mylę, ale chyba za mało tych ciemnych słodów mam. Więc może ma ktoś pomysł na podział powyższych składników i propozycję dwóch piw: ciemnego i jasnego? Dzięki za każdą sugestię!

http://prntscr.com/9bummxSensowny Robust Porter. 35g Marynki na 60 min i calosc EKG na 5 minut lub 0 minut ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało mi:

Caramel Pils 1,32kg

Czekoladowy 1200EBC 0,5kg

Pale Chocolate 500 - 600 EBC 0,23kg

Biscuit 50 EBC 0,3kg

Chocolate 1000 EBC 0,1 kg

 

Dokupić trochę pilzneńskiego/pale ale i strzelić jakiegoś stouta? 

 

Dokup Pale i dawaj Dry Stouta, ogolnie masz tez fajna baze pod oatmeala takze mozesz tez dokupic platkow, duzo carapilsa dla ciala, biscuit dla podbudowy, i strzelaj cos w 12-14blg ;). Masz duzo czekoladowego, mozesz zrobic jakegos robust portera badz brown portera tylko przydalby sie troche bardziej sensowny karmel tam

Edytowane przez Drejpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Cześć,

Mam na stanie: 

-10 kg Wiedeńskiego

-7 kg Pilzneńskiego 

-4 kg karmelowego ciemnego (80-180 EBC)

chmiele Marynka i Lubelski po 100g 

Myśle o jakimś lagerze z wiedeńskiego a do vienny mi brakuje trochę surowca, ma ktoś pomysł co można z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały mi następujące słody:

Cara Crystal (Brewferm) 250g

Aroma 150 (Brewferm) 250g

Pale Ale (Strzegom) 2 kg

Melanoidowy (Strzegom) 250g

Caramunich typ III (Weyerman) 1 kg

Biscuit (Brewferm) 450g

 

Chmiele (granulat):

60g Centennial

50 g Marynka

10 g Citra

 

Chyba nie pozostaje nic innego jak RIS- doradźcie co dokupić i których słodów, jakie mi zostały i w jakiej ilości użyć.

 

Ewentualnie inne ciekawe pomysły też mile widziane.

 

P.S.

W grę wchodzi w zasadzie tylko górna fermentacja

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.