Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanko!!!

Jako swój debiut samodzielnego warzenia postanowiłem zacząć o ekstraktów.

 

Mam następujące składniki:

 

1. Ekstrakt płynny Bruntal Pale Ale 1,7kg

2. Ekstrakt płynny Bruntal Jasny 1,7kg

3. Ekstrakt suchy (polepszacz) Browamator BA PLUS KIT - 1 kg.

4. Chmiele: Warrior 30g, Cascade 30g, Citra 30g.

 

Mam już pewien plan ale chciałbym poznać Wasze pomysły jak to dobrze wykorzystać. Docelowo ma wyjść ok. 20l piwa.

Obiecuję, że następna warka już z zacieraniem!!! :-)

 

Wszelkie uwagi mile widziane!!!

 

Jeżeli wyrzucisz ten "plepszacz" to w miarę nachmielona APA, albo z "polepszaczem" niedochmielona AIPA...

a tak w ogóle, kupiłeś składniki bez planu na co??  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zostały mi następujące składniki:

- słód pale ale - 1kg

- słód wiedeński - 0,5kg

- słód pszeniczny - 0,5kg

- chmiel Willamette - 30gr.

Planuję warkę 10-12 litrów.

Proszę o pomoc co można z tego sensownego uwarzyć przy minimalnych zakupach uzupełniających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zostały mi następujące składniki:

- słód pale ale - 1kg

- słód wiedeński - 0,5kg

- słód pszeniczny - 0,5kg

- chmiel Willamette - 30gr.

Planuję warkę 10-12 litrów.

Proszę o pomoc co można z tego sensownego uwarzyć przy minimalnych zakupach uzupełniających.

Nic nie kupuj, uwarz sesyjnego Ejla z tego, co masz. Jak nie spieprzysz fermentacji, wyjdzie dobre piwo do meczu z kumplem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W piwnicy posiadam:

3kg pilzneńskiego Strzegom

1kg pale ale Strzegom

400g Special W

250g palonego jęczmienia Weyermann

1kg płatków owsianych

 

90g Iunga

30g Sovereign

30g Lubelskiego

gęstwa US05

 

Chciałem z tego zrobić owsianego stouta. Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W piwnicy posiadam:

3kg pilzneńskiego Strzegom

1kg pale ale Strzegom

400g Special W

250g palonego jęczmienia Weyermann

1kg płatków owsianych

 

90g Iunga

30g Sovereign

30g Lubelskiego

gęstwa US05

 

Chciałem z tego zrobić owsianego stouta. Ktoś coś?

Ja bym zużył wszystkie słody, które masz (no dobra, pomyślał czy 10% Special W to nie za dużo) i nachmielił na goryczkę Iungą tak w okolicy 0.6-0.7 OG:IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zostało mi:

-caraaroma 200g

-czekoladowy jasny Viking 1kg

-jeczmien palonych 500g

-pilzneński (duzo)

-pszeniczny (duzo)

-monachijski (1kg)

Da się zrobić z tego Stouta kawowego? Oczywiście kawę mam :)

Drożdże s04.

Po 200g słodów palonych i 4kg pilznenskiego starczy na 25l?

 

Chmielenie :

Posiadam Lubelski magnum cascade i Chinook.

Planuję 50g lubelskiego 3.5alfa nie będzie za dużo?

 

 

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W zasadzie mogłoby być mniej goryczkowe- akurat fermentuje się piwo, które w założeniu miało być dosyć mocno Goryczkowe, dlatego te mogłoby być takie bardziej pijalne. Chciałbym chyba jednak teraz nie robić single hopa. Chmiele trochę mam przypadkowo, dlatego nie mam założonego jakiegoś konkretnego pomysłu na chmielenie tego. Jak jakieś zostaną, to nic się nie stanie, mam zamiar dosyć regularnie warzyć teraz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W posiadaniu:

Pilzneński 5 kg

Pale Ale 2,5 kg

Pszeniczny jasny 0,3 kg

Bisquit 0,5 kg

Palony jęczmień 0,5 kg

Carafa 2 Special 0,5 kg 

Caraaroma 0,25 kg

Crystal 0,15 kg

 

Chmiele 

Citra - dużo

Cascade -dużo

Sorachi Ace- dużo

Magnum- Trochę

 

Laktoza 250g

 

Drożdże T-58

 

 

Warzyć mi się dzisiaj zachciało, ale składników nie za wiele. Głównym problemem są drożdże, ponieważ jedyne jakie posiadam, to T-58. Pomyślałem o czymś co można podciągnąć pod American Saison.

 

Receptura:

Pilzneński 82%

Pszeniczny 10%

Bisquit 5%

Crystal 3%

 

Zacieranie 64°C

 

Wychodzi z tego ok 12°Blg

 

Nie mam pomysłu na chmielenie. W ile IBU celować. Myślę o balansie na poziomie ok 0,7, czyli jakoś 35 IBU.

 

Co wy na to? Może jakieś inne pomysły z T-58?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, po nastu warkach zostało wreszcie coś z czego można zrobić mix.

 

Pale ale - 5kg
Karmel 150EBC - 0.4kg
Pilzneński - 0.85kg
Wiedeński  - 1kg
Płatki pszenne - 1.4kg

 

Marynka - 60g

Lubelski - 20g
Citra - 40g
Mosaic - 40g

 

Wychodzi bazowo pod ape/ipe, jakieś propozycje chmielenia ?

Do tej pory trzymałem się ~45IBU i pomyślałem że może czas wreszcie na coś mocniej chmielonego do czego właśnie wykorzystam to co zostało.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po nastu warkach zostało wreszcie coś z czego można zrobić mix.

 

Pale ale - 5kg

Karmel 150EBC - 0.4kg

Pilzneński - 0.85kg

Wiedeński  - 1kg

Płatki pszenne - 1.4kg

 

Marynka - 60g

Lubelski - 20g

Citra - 40g

Mosaic - 40g

 

Wychodzi bazowo pod ape/ipe, jakieś propozycje chmielenia ?

Do tej pory trzymałem się ~45IBU i pomyślałem że może czas wreszcie na coś mocniej chmielonego do czego właśnie wykorzystam to co zostało.

 

Za dużego wyboru nie widzę, jeśli chodzi o chmielenie. Marynka na goryczkę do zakładanego IBU, reszta w dwóch dawkach, na 0 i DH. Pół na pół lub 1/3, jak wolisz. Na moje oko to składniki pozwoliłyby może uwarzyć coś w stylu American Saison, kwestia tylko jakie masz drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużego wyboru nie widzę, jeśli chodzi o chmielenie. Marynka na goryczkę do zakładanego IBU, reszta w dwóch dawkach, na 0 i DH. Pół na pół lub 1/3, jak wolisz. Na moje oko to składniki pozwoliłyby może uwarzyć coś w stylu American Saison, kwestia tylko jakie masz drożdże.

Tylko us-04 us-05, jak są małe braki to dopełnie przy następnych zakupach jeżeli to po części pozwoli pozbyć się resztek słodow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W posiadaniu:

Pilzneński 5 kg

Pale Ale 2,5 kg

Pszeniczny jasny 0,3 kg

Bisquit 0,5 kg

Palony jęczmień 0,5 kg

Carafa 2 Special 0,5 kg 

Caraaroma 0,25 kg

Crystal 0,15 kg

 

Chmiele 

Citra - dużo

Cascade -dużo

Sorachi Ace- dużo

Magnum- Trochę

 

Laktoza 250g

 

Drożdże T-58

 

 

Warzyć mi się dzisiaj zachciało, ale składników nie za wiele. Głównym problemem są drożdże, ponieważ jedyne jakie posiadam, to T-58. Pomyślałem o czymś co można podciągnąć pod American Saison.

 

Receptura:

Pilzneński 82%

Pszeniczny 10%

Bisquit 5%

Crystal 3%

 

Zacieranie 64°C

 

Wychodzi z tego ok 12°Blg

 

Nie mam pomysłu na chmielenie. W ile IBU celować. Myślę o balansie na poziomie ok 0,7, czyli jakoś 35 IBU.

 

Co wy na to? Może jakieś inne pomysły z T-58?

T-58 to są fajne drożdże, bardzo dobre witki oraz BPA mi na nich wychodzą, akurat w punkt, jeśli chodzi o mój gust. Natomiast nie są one mistrzem odfermentowania, więc obawiam się, że do saisona to będzie daleko. Pomyśl może o lekkich niby BPA na amerykańskich chmielach, na lato, tak 11-12 (max) BLG. Mogłoby starczyć zasypu na dwie 20-tki.

 

To do podziału na pół:

Pilzneński 5 kg

Pale Ale 2,5 kg

Pszeniczny jasny 0,3 kg

Bisquit 0,5 kg

 

Z karmelami bym nie przesadzał, ale tu wychodzi po 200 gr. na warkę, także raczej optymalnie.

Caraaroma 0,25 kg

Crystal 0,15 kg

 

Drożdzy masz tylko jedną paczkę, ale można drugą warkę wrzucić na ciasto z pierwszej. Trzeba by pomyśleć tylko jak zróżnicować warki, dodatki (kolendra, skórki), chmielenie, itp.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za dużego wyboru nie widzę, jeśli chodzi o chmielenie. Marynka na goryczkę do zakładanego IBU, reszta w dwóch dawkach, na 0 i DH. Pół na pół lub 1/3, jak wolisz. Na moje oko to składniki pozwoliłyby może uwarzyć coś w stylu American Saison, kwestia tylko jakie masz drożdże.

Tylko us-04 us-05, jak są małe braki to dopełnie przy następnych zakupach jeżeli to po części pozwoli pozbyć się resztek słodow.

 

No to ja bym zużył wszystko, jak pisałem powyżej. Fermentacja na USach. Do AIPA to chmielu może być zbyt mało (nie ma także nic na goryczkę pod ten styl, a aromatycznych szkoda), a i za sprawą wiedeńskiego i karmelu zasyp mniej wytrawny, natomiast bez problemu można z tego uzyskać APA. Jedna uwaga. Trzymałbym się górnych widełek jeśli chodzi o goryczkę, może nawet nieco je przekroczył. Wszystko zależy od tego ile karmelu użyjesz. Zacierałbym także dość wytrawnie, żeby jednak nie było zbyt słodko. Tak 65-66C.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za dużego wyboru nie widzę, jeśli chodzi o chmielenie. Marynka na goryczkę do zakładanego IBU, reszta w dwóch dawkach, na 0 i DH. Pół na pół lub 1/3, jak wolisz. Na moje oko to składniki pozwoliłyby może uwarzyć coś w stylu American Saison, kwestia tylko jakie masz drożdże.

Tylko us-04 us-05, jak są małe braki to dopełnie przy następnych zakupach jeżeli to po części pozwoli pozbyć się resztek słodow.

 

No to ja bym zużył wszystko, jak pisałem powyżej. Fermentacja na USach. Do AIPA to chmielu może być zbyt mało (nie ma także nic na goryczkę pod ten styl, a aromatycznych szkoda), a i za sprawą wiedeńskiego i karmelu zasyp mniej wytrawny, natomiast bez problemu można z tego uzyskać APA. Jedna uwaga. Trzymałbym się górnych widełek jeśli chodzi o goryczkę, może nawet nieco je przekroczył. Wszystko zależy od tego ile karmelu użyjesz. Zacierałbym także dość wytrawnie, żeby jednak nie było zbyt słodko. Tak 65-66C.

 

Przy pale ale,wiedeńskim i 0.3kg karmelu jest już 14blg na planowane 22l, po dorzuceniu pilzneńskiego prawie 16blg. Płatki pszeniczne w tym wypadku rozumiem że zbędne ?  :eusathink:  (kilogram 2blg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Rano było, musiałem źle spojrzeć na ilości słodów albo na zasyp z innego posta ;).

 

Może także kierunek, o jakim pisałem koledze wyżej, czyli podział wszystkiego na pół i dwie podobne warki, tylko inaczej chmielone? Widzę w BS2, że przy 85% wydajności i 22 litrach powinny wyjść 2 warki po 12-12.5 BLG. Tylko do drugiej należałoby dokupić chmielu.

 

Ewentualnie, można ułożyć coś procentowo, tak, żeby zużyć jak najwięcej kompletnych ilości poszczególnych słodów, a później się martwić o resztki.

2,000 kg              Pale Ale (Strzegom) (5,5 EBC)            Grain         1        44,0 %        1,000 kg              Wiedeński (Strzegom) (9,5 EBC)           Grain         2        22,0 %        0,850 kg              Pilzneński (Strzegom) (3,2 EBC)          Grain         3        18,7 %        0,500 kg              Wheat, Flaked (3,2 EBC)                  Grain         4        11,0 %        0,200 kg              Karmelowy 150 (Strzegom) (135,0 EBC)     Grain         5        4,4 %  
Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Zostały mi takie słody:
Pszeniczny 2,8kg
Pilzneński 0,8 kg
Caramel 0,76 kg
Wiedeński 0,76 kg
Karmelowy 100-150 0,75kg
Caraplis 0,63 kg
Karmelowy 40-60 0,5kg
Chmiele:
Iunga,Lubelski,Magnum,Marynka,Citra,Centennial,Cascade i Chinnook
Drożdze US05

Da się coś fajnego z tego wyczarować? Czy musze coś dokupić? Najlepiej jakby zużyć jak największą ilość słodów. 

Edytowane przez Wesol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.