Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Fajne piwko na upały wyczarujesz z tego. Mianowicie American Wheat.

Całą pszenice, pilzneński i wiedeński. Zatrzeć na wytrawnie, sypnąć amerykańców nie za wiele, 2 tygodnie fermentacji i jak znalazł na początek lipca do wypicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy 65% pszenicy nie będzie problemów z filtracją?

Będzie, ale dasz radę. Powoli przefiltrować, można filtrator druciakami obłożyć. Ewentualnie jak się zatka to zamieszać złoże, zlać męty i dalej.

Wczoraj pszenicę robiłem 50/50 i też mi się zatkało. Długo to trwało, dałem radę, ale i jak bardzo z tego powodu jestem zadowolony z wydajności. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przez pomyłkę zamiast słodu pale ale kupiłem 5kg monachijskiego typ I czy coś z tego mogę zrobić mając jeszcze ok 1,5kg przenicznego i do tego chmiele po 50g amarillo citra i centenial mam do tego drożdże us-05

 

mam jeszcze 1,3kg pale ale

Edytowane przez Zacier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam przez pomyłkę zamiast słodu pale ale kupiłem 5kg monachijskiego typ I czy coś z tego mogę zrobić mając jeszcze ok 1,5kg przenicznego i do tego chmiele po 50g amarillo citra i centenial mam do tego drożdże us-05

 

mam jeszcze 1,3kg pale ale

Z monachijskiego można zrobić dobrego alta lub marcowe, ale to inne drożdże i chmiele. Temperatury zewnętrzne też nie zachęcają. Ja bym do całego pszenicznego i pale ale dodał 2kg monachijskiego i zrobił z tego słodkie APA.

Dokładając trochę Carafy lub innego słodu palonego do monachijskiego zrobisz american stout lub robust porter.

 

A czy da się z monachijskiego zrobić jakieś oszukane szkockie ale? Oryginalne receptury to tylko długo gotowany pale ale, ewentualnie trochę crystala. Ale czy monachijskim nie da się tego uprościć?

Edytowane przez koholet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Planowałem uwarzyć American IPA, ale niestety pomyliłem się przy zamawianiu i na tą chwilę zostałem z:

 

Pilzneński 4kg

Carapils i Carared po 0,5kg

 

Chmiele Cascade, Citra i Columbus po 50g

Drożdże US-05

 

Doradźcie co można z tego wyrzeźbić (i czy można)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planowałem uwarzyć American IPA, ale niestety pomyliłem się przy zamawianiu i na tą chwilę zostałem z:

 

Pilzneński 4kg

Carapils i Carared po 0,5kg

 

Chmiele Cascade, Citra i Columbus po 50g

Drożdże US-05

 

Doradźcie co można z tego wyrzeźbić (i czy można)

A na czym polegała pomyłka? :) Mi tu wszystko pasuje do APA. Masz słody, masz chmiele, 150 gr. wystarczy, to nie AIPA. Pils i Carapils jak najbardziej się nadadzą. Ja akurat lubię APA jasne i wytrawne, ale jak masz inne preferencje, to sobie Cararedem przyciemnisz i dodasz ciałka.

 

EDIT:

Sorry, poniedziałek rano! Widzę, że chcesz uwarzyć AIPA jednak :D. No to ja bym faktycznie poszedł w stronę APA, bo nawet na Session AIPA chmielu może być ciut mało.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie: Kupiłem zestaw. Sam w sobie nie ma niczego dziwnego, ale :) jak to w życiu bywa, wybrałem PA 12' z Angielskim chmielem Progress i Phoenix. OK i teraz problem: tego Phoenixa w przepisie mam 30gr na 1h do tego progress na 10' 40gr. Jak sprawdziłem sobie w Brewnesie czy brewtargecie to to będzie jakiś gorzki potworek.

Czy zejście do 13-15gr Phoenixa na 50' i 20 gr Progressu na 10' i 20gr na zimną fermentację - będzie dobrym rozwiązaniem? Czy nie będzie to zbyt nijakie piwo bo nie chcę zbyt goryczkowego (mój błąd że wziąłem PA). Słody w zestawie to PA: 3,2; monachijski: 0,6 i caramel light 0,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić co tylko chcesz, Phoenix rzeczywiście ma coś pod 11%ak ale czy 30g na 50' to aż tak dużo przy takim piwie to sprawa indywidualna, dla mnie pewnie by było dobrze lub co bardziej pewne - za mało. Ile tam wyliczyłeś IBU i balansu goryczy w brewness?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym mogę zastąpić słód wiedeński?

 

I druga sprawa czy jak mam go 8% w zasypie na stouta to czy po prostu wrzucić pilzena/pale ale zamiast i olać temat na tą warke? (nie mam nawet Monachijskiego :P)

Monachijskim ;). Jak go nie masz, a zasyp zakłada tylko 8%, to ja bym go olał i zastąpił za pomocą PA, ewentualnie wydłużył gotowanie z 60 do 90 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić co tylko chcesz, Phoenix rzeczywiście ma coś pod 11%ak ale czy 30g na 50' to aż tak dużo przy takim piwie to sprawa indywidualna, dla mnie pewnie by było dobrze lub co bardziej pewne - za mało. Ile tam wyliczyłeś IBU i balansu goryczy w brewness?

Dzięki za odpowiedź. Przy 13 gr wychodzi 21 IBU, balans 0,49; przy 20gr - 29, balans 0,67; 30 gr - 42. Problem w tym :( że totalnie nie wiem z czym to porównać). Ostatecznie - wrzucę 20 gr na moją 1 warkę i będę miał pole wyjściowe w następnej warce. Kolejna warka jak się fermentor znajdzie albo zwolni ;)

Czym jest balans i jak na niego patrzeć?

Edytowane przez Tombatold
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten zestaw ze zmienionym chmieleniem (zerknij na ten post i mój komentarz: http://www.piwo.org/topic/23115-browar-niesob/?p=442316) tak na ~35 IBU i moim zdaniem wyszło fajne piwko, z wyczuwalną ale nie nachalną goryczką.

 

Co do balansu to w tym artykule: http://beersmith.com/blog/2009/09/26/balancing-your-beer-with-the-bitterness-ratio/ pan wyliczył balans dla kilku standardowych styli wg. BJCP2008:

  • American Amber: 0.619
  • Bohemian Pilsner: 0.800
  • Oktoberfest/Marzen: 0.449
  • Traditional Bock: 0.346
  • Blonde Ale: 0.467
  • California Common: 0.735
  • Ordinary Bitters: 0.833
  • American Pale Ale: 0.714
  • Brown Porter: 0.576
  • Dry Irish Stout: 0.872
  • English IPA: 0.800
  • Weizen/Weissbier: 0.240
  • Belgian Trippel: 0.375

Daje to jakieś pojęcie czego się można spodziewać przy danych proporcjach IBU/OG.

Edytowane przez sihox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam zostało mi troszkę resztek czy wyjdzie coś z tego sensownego

Pilzneński -1kg

Pale Ale -0.5kg

Monachijski - 0.5kg

Biscuit - 0.3kg

Caramunich - 0.25kg

czekoladowy - 0.3kg

Carahell - 0.1kg

Caraamber - 0.2kg

Ziarno jęczmienia- 0.2kg

Proszę o poradę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

@511201 

Osobiście z takim zasypem celowałbym w harcerskie 20 litrów. 

Piwo niskoalkoholowe, szybko dojrzewające, lekkie w odbiorze, idealne na upały i przede wszystkim smaczne i ciekawe do uwarzenia. 

Zacieranie na słodko, chmielenie kto jak lubi - od mocnej goryczki (w tym przypadku max 37 IBU), przez bombę chmielową po dodanie granulatu czy szyszek tylko na chłodzenie czy na cichą. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Może nie do końca w temacie, ale uważam że nie było sensu zakładać nowego. Mianowicie ostatnio popełniłem Dry Stouta gdzie po raz pierwszy użyłem drożdży płynnych. Niedługo czas przelania na cichą i tu mam pytanie: Jakie polecicie piwo do zrobienia na gęstwie po Dry Stoucie z drożdży Wyeast 1028? Wolałbym RISa unikać jeszcze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

zostało mi:

 

- 0.5kg Weyermann Carapils

- 0.5kg Weyermann Pale Ale

- 0.5kg Weyermann Carared

- 0.75kg Viking Malt Colorado Crystal 10*L

- 5g Chinook

- 22g Ahtanum

- 22g Columbus

- 22g Equinox

- Safale US-05

- Saflager W-34/70

 

Da się z tego coś zrobić? Może być nisko procentowe ale warki mniejszej niż 20L nie chciał bym robić. Może poczekać aż uzbiera się więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skajo, mogę dokupić. Masz na myśli jakąś konkretną ilość? Jakiś konkretny styl? Naprowadź mnie proszę tak żebym wiedział co mam sobie doczytać w internecie:) Nie znam się jeszcze na tworzeniu, na razie jestem po jakichś 8-miu warkach z zacieraniem i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.