Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Sumikk napisał:

to będzie dobre czy lepiej nie kombinować ?

Będzie dobrze.

Tzn.ja uważam, żeby nie kombinować za pierwszym razem, sam zrobiłbym 5kg pilzneńskiego i zacierał jednotemperaturowo w 66-68°C, żeby wybadać swój sprzęt.

Ale bez względu na zasyp będzie dobrze jeśli upilnujesz "rygoru sanitarnego" i temperatury fermentacji.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się z kumplem do portera bałtyckiego o takim zasypie, bardziej wariacja kumpla jest bo chce zeby był czekoladowy

 

Celujemy w 22L gotowego piwa

 

Brewnes pokazuje i mi iż winno mi wyjsc 19,6 blg z czego jak odejmuje czekoladowe słody to blg spada. Rozumiem ze one są spalone palone słody ale przy zacieraniu uwolni się z nch małe co nieco cukru? No i dwa jak to wpłynie na piwa jak dodam palone słody na całe zacieranie, a nie zaraz po zakonczeniu drugiej przerwy? Co myslicie by dodać jeszcze 300g prażonego jęczmienia? Jedyną wada takiego pomysłu jest problem z próbą jodową, ale po 85 minutach zacierania raczej nie ma szans by cos poszło nie tak, tak sądzę.

 

         
         
         
         
         
         
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Przymierzam się z kumplem do portera bałtyckiego o takim zasypie, bardziej wariacja kumpla jest bo chce zeby był czekoladowy

 

Celujemy w 22L gotowego piwa

 

Brewnes pokazuje i mi iż winno mi wyjsc 19,6 blg z czego jak odejmuje czekoladowe słody to blg spada. Rozumiem ze one są spalone palone słody ale przy zacieraniu uwolni się z nch małe co nieco cukru? No i dwa jak to wpłynie na piwa jak dodam palone słody na całe zacieranie, a nie zaraz po zakonczeniu drugiej przerwy? Co myslicie by dodać jeszcze 300g prażonego jęczmienia? Jedyną wada takiego pomysłu jest problem z próbą jodową, ale po 85 minutach zacierania raczej nie ma szans by cos poszło nie tak, tak sądzę.

         
         
         
         
         
         

 

U mnie nie widać receptury ;) Prażony jęczmień (pewnie VM?) wniesie raczej palone posmaki, niekoniecznie w PB oczekiwane - choć zależy też od reszty zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W recepturze nie masz ciemnego czekoladowego. Ciemny ma ok 1000 ebc. Czekoladowy jasny i czekoladowy 400 ebc to ten sam słód. On nie daje mocnych palonych smaków, więc jest jak najbardziej na miejscu. Możesz trochę zwiększyć udział karmelu kosztem pilzneńskiego lub zostawić tak jak jest. Receptura jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, podepnę się do tematu, chciałem zrobić APA, warka do 12l, 2,5 PA, 0,1 karmel 600, 0,1 Abbey, płatki ok 0,3 ryż/owies, mam do dyspozycji sporo Iungi, Centennial 40g, Chinook 15g, da się to tymi chmielami jakoś sensownie nachmielić na aromat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, podepnę się do tematu, chciałem zrobić APA, warka do 12l, 2,5 PA, 0,1 karmel 600, 0,1 Abbey, płatki ok 0,3 ryż/owies, mam do dyspozycji sporo Iungi, Centennial 40g, Chinook 15g, da się to tymi chmielami jakoś sensownie nachmielić na aromat?
Po pierwsze, ten avatar jest juz zajęty :) po drugie to iunga na goryczkę, chinook daj na 10 minut, centennial na zimno i będzie ok.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wuuu napisał:

Po pierwsze, ten avatar jest juz zajęty :) po drugie to iunga na goryczkę, chinook daj na 10 minut, centennial na zimno i będzie ok.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Po pierwsze ten avatar mam od 2007, mi nie przeszkadza, że wybrałeś taki sam, po drugie dzięki za sugestie chmielenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

chciałbym przedyskutować taką recepturę:


Składniki

  • 1,00 g chlorek wapnia
  • 1,00 ml kwas mlekowy
  • 4,00 kg CHÂTEAU PALE ALE (8,5 EBC) 71,4% 
  • 1,00 kg Viking Munich Malt Light (16,0 EBC) 17,9%
  • 0,50 kg Caraaroma (400,0 EBC) 8,9%
  • 0,05 kg Carafa I (800,0 EBC) 0,9%
  • 0,05 kg Viking Wheat Malt (6,0 EBC) 0,9% (dla wzmocnienia piany)

Chmielenie:

  • 5,00 g Citra [12,00 %] - Gotowanie 60,0 min 6,4 IBU
  • 10,00 g Citra [12,00 %] - Gotowanie 0,0 min 5,4 IBU
  • 10,00 g Mosaic (HBC 369) [10,40 %] - Gotowanie 0,0 min Chmiel 12 4,7 IBU
  • 40,00 g Mosaic (HBC 369) [10,40 %] - whirlpool Chmiel 13 4,2 IBU
  • 35,00 g Citra [12,00 %] - whirlpool 20,0 min, 7… Chmiel 14 4,2 IBU

3,00 g mech irlandzki (Gotowanie 10,0 min)

 

US-05 lub Nottinghamy do pierwszego fermentora, S-04 do drugiego. Fermentacja w temp otoczenia 13st celcjusza

 

Est Original Gravity: 14,475 Plato
Est Final Gravity: 3,364 Plato (przy US-05)
Estimated Alcohol by Vol: 6,1 %
Bitterness: 24,8 IBU
Est Color: 45,0 EBC 
Zacieranie Single Infusion, Medium Body Coobra CB3
Est Mash PH: 5,64
Efficiency: 72,00 %

 

Czy taka receptura ma sens. Czy wpisuje się w styl American Brown Ale?

Edytowane przez lixe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Czyszczę magazyn z zeszłego roku i to co mam do wykorzystania:

 

2kg Pale Ale 

1kg monachijski 

30g Crystal 4.9% ak 

Paczka drożdży T-58

 

Chciałbym dodatkowo dodać miętę, żeby osiągnąć rześki posmak. Moje dwa pytania:

1. Jak najlepiej chmielić, żeby uwolnić pełnię aromatu? Nie ma z czego goryczki zrobić, więc ona jest nieistotna. 

2. W którym momencie i w jakiej formie dodać miętę? Kilka listków na ostatnie minuty gotowania? Czy może na cichą dodać zaparzony i schłodzony napar? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie chętnie bym wykorzystał swoje zapasy z zeszłego roku i zastanawiam się co by można było z tego uczynić :) A jeśli chodzi o pszenice to totalnie brak mi pomysłu :D

 

Słód pszeniczny – 3 kg

Słód pilzneński – 3 kg

Słód prażony – 0,4g

Słód czekoladowy jasny 0,2g

Wszystko Viking

Płatki owsiane 0,3g

Drożdże s-04, us-05, nothingam, windsor, buldog universal ale b1

Marynka 30g, chinok 130g, amarila 50g, junga 50g, lubelski 50 g

 

 

Edytowane przez Ravage miodosytnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

W zasadzie chętnie bym wykorzystał swoje zapasy z zeszłego roku i zastanawiam się co by można było z tego uczynić :) A jeśli chodzi o pszenice to totalnie brak mi pomysłu :D

 

Słód pszeniczny – 3 kg

Słód pilzneński – 3 kg

Słód prażony – 0,4g

Słód czekoladowy jasny 0,2g

Wszystko Viking

Płatki owsiane 0,3g

Drożdże s-04, us-05, nothingam, windsor, buldog universal ale b1

Marynka 30g, chinok 130g, amarila 50g, junga 50g, lubelski 50 g

 

 

Pszeniczny, pilzneński i ewentualnie płatki, iunga na goryczkę, chinook i amarillo na aromat i masz american wheat.

Jakiś weizen albo dunkelweizen, ale musiałbyś dokupić drożdże do pszenicy.

Pszeniczny stout albo american stout też mógłby być.

W sumie sporo możliwości :)

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem zestaw z hombeer na 20 litrów bittera

 

w skład którego wchodzi

Viking Pale Ale malt 4 kg

Strzegom Monachijski typ II 1 kg

Strzegom Bursztynowy0.2 kg

 

Ale chciałbym wyciągnąć jakieś 25 litrów więc myślę nad dodaniem  takich słodów ekstra czy są jakieś przeciwwskazania co do ilości?

 

Pilzneński1 kg

Strzegom Karmel 150 0,4 kg

 

drożdże FM11

 

Chmiele

Gotowanie Challenger 60 g 60 min 7 %
Gotowanie Tradition 30 g 5 min 5.5 %
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Ale ja chce ddac 1kg slodu nie ekstraktu i 0.4 kg karmelu 150 tylko czy to nie za dużo ?

 

Pilzneński wiele nie zmieni, natomiast te 0,3kg karmelu to praktycznie 3x zwiększenie dawki słodów karmelowych i będzie miało wpływ na smak piwa. Plus - jeśli nie zwiększysz ilości chmielu, otrzymasz mniejszą niż w przepisie goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibu akurat ciutke i tak chciałem zmienić. Więc rozumiem że odpuścić sobie ten karmel a dać pilsa więcej. No i spoko tyle chciałem wiedzieć. Bo tamten bursztynowy to cookie jest ale w brewnesie nie ma go nigdzie ani w beersmithcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Czyszczę magazyn na prawdopodobnie ostatnią lub przed ostatnią warkę w tym półroczu, bo dla mnie maj już na karku i więcej piwa nie będę mógł uwarzyć aż do listopada.

 

chce uwarzyć 40 litrów piwa 12 blg i uważyłem tyle słodów co widać poniżej. Czy mogę potraktować to  jako zasyp. Brzeczkę będę dzielić na dwa fermentory

 

Typ Nazwa Ilość    
Ziarno Strzegom Pilzneński 8.5 kg    
Ziarno Strzegom Monachijski typ II 0.8 kg    
Ziarno Weyermann - Caraamber 0.2 kg    
Ziarno Strzegom Karmel 150 0.2 kg   (mam 700g)
Ziarno słód zakwaszający 0.2 kg   (mam 500g)

 

myślę nad jakimś jasnym piwem lub lekko bursztynowym górnej fermentacji

drożdże mam s-04 x paczki i buldogi B1 dwie paczki

piwo raczej o czystym profilu bez chmielenia na zimno

 

Jakie chmiele można było by tutaj dokomponować oraz jakie drożdże byście polecili? skoro dwa wiadra to dwa typy drożdży :) płynne suche wszystko jedno, ale coś poza us-05, s-04, nothingamy, winsory,

 

W piwa belgijskie bawiłbym się jesienią nie teraz.

 

poza tym na magazynie wala się jeszcze

 

900g prażonej pszenicy i 280g prażonego jęczmienia.

Lublin (Lubelski) 50g 2,8 alfa

hallertauer magnum 50g 11.7alfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.