Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

posiadam 2kg pilzneńskiego, 1kg wiedeńskiego, resztki cookie/karmel 600 i pół paczki us-05.

z chmieli 40g summit (14,1%), 20g lomik (6,2%), 35g magnum (12,7%) i 85g ekg (5%).

w planach mała, 10l warka.

wyjdzie z tego coś innego niż jakieś pale ale?

Edytowane przez tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym skonsultować  dwie receptury.

 

Bitter

zacieranie

Temp Czas
67 C 90 min
76 C 10 min

Składniki::

Ziarno Viking Pale Ale malt 3.5 kg 60.9% 80 % 5
Ziarno Strzegom Monachijski typ II 1.5 kg 26.1% 79 % 22
Ziarno Biscuit Malt COOKIE 0.5 kg 8.7% 79 % 45
Ziarno Strzegom Karmel 400 0.25 kg 4.3% 70 % 400

Robiłem kiedyś bittera z cookie i było mało cookie więc pomyślałem o jego większym udziale, czy to ma sens?

Chmielenie

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Admiral 15 g 60 min 12.7 %
Gotowanie East Kent Goldings 25 g 30 min 5 %
Gotowanie East Kent Goldings 25 g 15 min 5 %

 

American Pale Ale

 

zacieranie

Temp Czas
67 C 80 min
76 C 10 min

 

Składniki:

 

Ziarno Viking Pale Ale malt 3 kg 48% 80 % 6
Ziarno Strzegom Pilzneński 3 kg 48% 80 % 4
Ziarno Strzegom Karmel 30 0.25 kg 4% 75 % 30



Chmielenie:

 

Gotowanie Chinook 0 g 70 min 13.1 %
Gotowanie Chinook 20 g 60 min 13.1 %
Gotowanie Chinook 10 g 30 min 13.1 %
Gotowanie Amarillo 10 g 15 min 7.5 %
Gotowanie Cascade 10 g 5 min 8.3 %
Gotowanie Amarillo 20 g 0 min 7.5 %
Na zimno Cascade 20 g 5 dni 8.3 %
Na zimno Amarillo 20 g 5 dni 7.5 %
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mam sporo resztek/końcówek różnych słodów - razem jakieś 4,9 kg (pełna lista poniżej). Chciałbym w miarę możliwości zużyć to w jednej warce - czy to w ogóle możliwe? :)

Słód pszeniczny Viking Malt 1,00
Słód monachijski typ 2 Viking Malt 0,90
Słód palony Carafa 1 Specjal Weyer Mann 0,50
Słód karmelowy Carahell Weyer Mann 0,50
Słód wiedeński Optima 0,50
Słód jęczmienny wędzony drewnem czereśni 0,40
Palone ziarna jęczmienia 0,25
Słód karmelowy czerwony Viking Malt 0,25
Jęczmień prażony Viking Malt 0,20
Słód Cara Munich typ 1 Weyer Mann 0,20
Słód jęczmienny monachijski typ 1 Viking Malt 0,20

 

Do tego ewentualnie chmiele:

Lubelski 0,10
goryczkowy Iunga 0,20
Izabella 0,30
chmiel Iunga 0,05
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, mam trochę słodu i wymyśliłem, żeby zrobić proste piwo śliwkowe. Jako dodatek chcę dodać śliwki suszone, swojskie wysuszone od razu przez rolnika i zawierające znacznie mniej sztucznych cukrów niż sklepowe. Zasyp 100% pilzneński. Chciałbym uzyskać wyraźny, ale nie mdlący smak śliwki i dlatego zastanawiam się, jaką ilość i w którym momencie najlepiej dodać? Bezpiecznie na kilka minut gotowania czy na cichą?

 

Docelowo z cukrami ze śliwek nie chciałbym przekroczyć 10-11 BLG, żeby nie było zbyt alkoholowe. Drożdże US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiedziałem gdzie zadać to pytanko. 

Zapałętały mi się dwie puszki ekstraktu słodowego jasny Bruntal 1,7 kg. Termin przydatności do 16.01.2021, przechowywane w chłodnym garażu 12/13 stopni. 

Czy zaryzykować warzenie? Problemem, że wszystkie fermentor pełne. Jutro zlewam piwo na cicha. Przy pomyślnych wiatrach warzyc mogę za tydzień lub dwa. Myślałem o czymś mocniejszym. Zatarł bym słody i podbił blg tymi ekstraktami. Zaszczepił drożdżami  US 05 z tej genstwy co ja jutro zleje. Ma ktoś jakieś doświadczenie z przeterminowanym ekstraktem? 

Edytowane przez kris2682
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kris2682 napisał:

Termin przydatności do 16.01.2021,

Z doświadczenia to nic tym ekstraktom się nie stało. Jak otworzysz i będzie coś nie tak to nie użyjesz, ale obstawiam że jeszcze długo nic im nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kris2682 napisał:

Zapałętały mi się dwie puszki ekstraktu słodowego jasny Bruntal 1,7 kg. Termin przydatności do 16.01.2021

Warz śmiało! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W zamrażarce mam chmiele mosaic 90g, citra 40g i cascade pl 100g. Słody pilzneński, wiedeński, monachijski, wiedeński, carahell, carapils, czerwony barwiący oraz melaidynowy. Z ekstraktów to Pale Ale, pszeniczny oraz pilzneński. Do tej pory warzyłem tylko lagery, stouty i pszeniczne, a chciałbym jakiś inny styl uwarzyć, tak ze 20l. Fajnie jakby zużyć chmiele, które podałem. Poratuje ktoś recepturą na dobrą goryczkę i aromat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził jakieś APA lub session IPA oparte o słód pilzneński, może w przypadku APA z minimalnym dodatkiem najjaśniejszych karmeli.

Co do chmielenia, wrzuć to w jakiś kalkulator IBU znając alfakwasy, ale z 50+ g (lub więcej!) radziłbym zachować na chmielenie na zimno, czego być może przy lagerach/stoutach/pszenicznych nie robiłeś.

Nachmieliłbym przede wszystkim na aromat i na hop stand, reszta na zimno. Chmiele to nowofalowa klasyka, więc w sumie możesz to zrobić według uznania i efekt powinien być ok. Możesz przy 20l pokusić się o podzielenie warki i nachmielenie na zimno dwoma różnymi chmielami, to dość rozwijające.

Poszukaj gotowych receptur na wiki, to będzie jakiś punkt odniesienia.  Przy takiej ilości chmielu raczej ani nie braknie, ani nie przechmielisz, sugerowałbym takie mocno pijalne górniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, smola napisał:

Cały czas klepie to co wyżej napisałem, a czas zacząć się rozwijać ?

Jakie masz drożdże na stanie?

Ja bym poszedł w american amber ale, albo belgijsko-amerykańską hybrydę na wiedniu z dodatkiem monacha i czerwonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam na stanie:

2kg pale ale

2,5kg pszenicznego

1kg red ale

~200g karmelowego i cookie

I świeżutką (jeszcze pod piwem) gęstwę t-58

z chmieli po ok. 20-40g Magnata, Sybilli, Iungi i Cascade

i tak się zastanawiam czy coś na kształt saisona z tego wyjdzie? A może podrzucicie jakiś ambitniejszy pomysł? W odwodzie jest jeszcze trochę czekoladowego, ale chciałem go wrzucić do mocarza na kolejne pokolenie drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, AndrzejJanusz napisał:

coś na kształt saisona

Z T58 to nie. Ale już okolice trapist enkel, czy belgian blond jak najbardziej.

 

Wziąłbym cały pszeniczny, pale i cookie dodał ew trochę karmelowego (jeśli jasny). Na goryczkę Sybilla ok. 20IBU, smak/ aromat delikatnie Cascade. Może jakiś cukier/ cukier kandyzowany?

Przy większym litrażu i niższym blg bliżej enkela, przy niższym litrażu i wyższym blg bliżej belgian blond.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam parę ciemniejszych słodów specjalnych, ale brakuje mi inspiracji żeby je zużyć:

 

  • Cookie Viking Malt - 1 kg
  • Biscuit Castle Malting - 1 kg
  • Karmelowy 150 Viking Malt - 1 kg
  • Czekoladowy ciemny Viking Malt - 0,8 kg
  • Żytni Viking Malt - 2 kg
  • Monachijski - 3,7 kg

Mam też spory zapas słodów podstawowych - pilzneńskiego, pszenicznego i pale ale. Mam też drożdże neutralne, brytyjskie i lagerowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Skg napisał:

drożdże brytyjskie

Zobacz kilka przepisów wyciągniętych z dwóch książek o brytyjskich ejlach: CAMRA's Brew Your Own British Real Ale - Graham Wheeler i Real Ales for the homebrewers - Marc Ollossen

KLIK.

Na słabszych rozpędź drożdże a potem np. Sarah Hughes Dark Ruby?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.