Skocz do zawartości

Porada o dodatkowy chmiel


eXtrim

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

zamierzam jutro złożyć zamówienie w BA na dwa pierwsze zestawy ze słodów.

Chciałbym dokupić do nich dodatkowy chmiel.

 

Wybrałem Red Irish Ale, w którego zestawie są:

- chmiel aromatyczny Lubelski 30 g (granulat),

- chmiel goryczkowy Lubelski 20 g (granulat)

 

oraz A la Grodziskie:

- chmiel aromatyczny Lubelski (granulat) 50 g

 

 

Jakie chmiele, dostępne w BA, możecie mi dodatkowo polecić na goryczkę, aromat i na zimno, do poszczególnych piw i w jakich ilościach na 20l warki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybrałeś piwa o dość niskim IBU, także dla czego chcesz podnosić goryczkę? W IRA głównie powinno być czuć smaki karmelowe, a nie chmielowe, w grodziszu natomiast główne nuty pochodzą od słodu wędzonego. Jak chcesz piwa bardziej goryczkowe to kup inne zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy tabelkę IBU, nie znam takowej? każdy opisany styl ma określone widełki IBU, nie wiem do jakiego smaku dążysz? jeżeli chcesz coś bardziej chmielonego to weź jakiś zestaw z za oceanu, APA, AIPA, CDA, IIPA, albo angielską IPA. Jeżeli chcesz dochmielić Dry Stout, to możesz użyć 20g Nuget'a na 60', albo dorzucić trochę więcej Chellengera. Może skorzystaj z któregoś z programów do kalkulacji IBU. Poza tym w Dry Stout goryczka pochodzi również od słodów palonych, jak chcesz jej więcej, to daj słody palone na początku zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwo.org/topic/610-09d-irish-red-ale/ Tutaj IRA wg BJCP. Przejrzyj ten wątek , masz tam do każdego piwa podane zakres IBU. Do Dry Stouta możesz dodać East Kent Goldings , Fuggles http://www.piwo.org/topic/728-13a-dry-stout/.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.