Skocz do zawartości

Zadymiacze


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Z zazdrością patrzymy na Wasze wędzone specjały. W ubiegły "łykend" rozpoczęliśmy budowę naszego systemu wędzarniczo-grilowego.

Wynikami nie omieszkamy się pochwalić po zakończeniu inwestycji. Na razie przygotowujemy pieczonki, suszonki i parzonki, bo jeść trzeba zdrowo ;)

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wędził ktoś drewnem jesionowym? ciekawi mię jaki miały smak wedzonki na tym drewnie

Używałem jesionu, nie stwierdziłem aby wnosił jakieś posmaki, ale mając możliwość wyboru używam olchy lub buka. Ważne, aby drzewo było bez kory i wysezonowane - u mnie leży conajmniej rok przed wędzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze na te instalecje na wędliny.pl i muszę powiedzieć, że niktóre są niesamowite. Jacyś zapaleńcy musieli to budować ;)

Wiem, że niby nie to forum, ale jakoś tu mi bliżej a może uzyskam odpowiedź.

Chciałem wykorzystać beczkę metalową 120 l. Palenisko w ziemi, złożone z cegieł z drzwiczkami. Przewód z rury fi 15 cm. I teraz pytanie, bo na zdjeciach tego nie widziałem, czy nie musi być w tym przewodzie jakiegoś ogranicznika dopływu dymu (zwanego w niektórych rejonach Polski "sibrem"), coby regulować temperaturę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa szybry. Na koninie i drzwiczkach paleniska, przez co można bardzo dokładnie regulować temp. i gęstość dymu. Co do samej beczki to raczej wskazane by było zaizolowanie chociażby deskami. Ładniej będzie wyglądać i przede wszystkim trzymać ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa szybry. Na koninie i drzwiczkach paleniska, przez co można bardzo dokładnie regulować temp. i gęstość dymu. Co do samej beczki to raczej wskazane by było zaizolowanie chociażby deskami. Ładniej będzie wyglądać i przede wszystkim trzymać ciepło.

Tak myśałem o owinięciu jakąś watą żeby temperatura nie uciekała.

Czyli jednak dobrze zastosować taki szyber. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa szybry. Na koninie i drzwiczkach paleniska' date=' przez co można bardzo dokładnie regulować temp. i gęstość dymu. Co do samej beczki to raczej wskazane by było zaizolowanie chociażby deskami. Ładniej będzie wyglądać i przede wszystkim trzymać ciepło.[/quote']

Tak myśałem o owinięciu jakąś watą żeby temperatura nie uciekała.

Czyli jednak dobrze zastosować taki szyber. Dzięki.

Można izolować, można zostawić gołe blachy. Wszystko zależy od sposobu wędzenia i temp. w jakich chcesz wędzić. Jak będziesz miał beczkę to od góry i tak musisz ją przykryć, blachą, dyktą, lub derką. Wszystko zależy od tego co masz. I odchylając pokrycie w jedną lub druchą stronę regulujesz przepływ dymu. Nie musisz przekładać wędzonek, aby były równo uwędzone. Ponadto chcesz więcej dymu przymykasz, chcesz mniej otwierasz więcej. Proste.

Jeżeli chodzi o szyber w palenisku jest on wygodny, ale jeżeli go nie będzie to też dasz radę. Jeżeli jest palenisko otwarte to wystarczy trochę wygarnąć żaru lub dodać drewna czy zrębków wędzarniczych. tego wszystkiego trzeba się nauczyć na własnym sprzęcie, trening czyni mistrza.

O wiele ważniejsze jest dobre osuszenie wędzonek przed wędzeniem. Ale to juz następny etap.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, póki co, pozostaję przy beczce. Ewentualnie będę robił podkop na palenisko i kanał dymowy.

Chociaż nie powiem, kusi mnie szafka z bocznym paleniskiem wstawiona w mym blaszaku przy tylnej ścianie.

Coś w ten deseń: http://www.allegro.pl/item918189519_wedzarnia_wedzarka.html, ale z kanciatą komorą.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, póki co, pozostaję przy beczce. Ewentualnie będę robił podkop na palenisko i kanał dymowy.

Chociaż nie powiem, kusi mnie szafka z bocznym paleniskiem wstawiona w mym blaszaku przy tylnej ścianie.

Coś w ten deseń: http://www.allegro.pl/item918189519_wedzarnia_wedzarka.html, ale z kanciatą komorą.

Ładne i zgrabne cacko.

Znajomy z pracy kupił blaszaną szafkę na ubrania robocze i przerobił na wędzarnik. Palenisko i kanał z cegieł ustawia . A jak nie wędzi to do szafki pakuje narzędzia łopaty i tam przechowuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.