Skocz do zawartości

Danstar Nottingham


Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Robię właśnie Pale Ale na tych drożdżach, wszystko ładnie wystartowało, bo pomimo małej szczeliny którą zostawiłem, wieko fermentora ciągle jest wybrzuszone. Ciekawi mnie tylko jaki będzie wpływ dość niskiej fermentacji - fermentor jest na zamkniętym balkonie, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 13-14 st. C (termometr na fermentorze wskazuje 13-16, zależnie od pory dnia). W charakterystyce na forum napisano, że najlepszy przedział to 14-21, ale niby radzą sobie również w niższej temperaturze.

Jaki wpływ na efekt końcowy będzie miało trzymanie w tak niskiej temperaturze? Fermentuje już 7 dni, nie planuję cichej, więc jeszcze z tydzień-półtora je przetrzymam, a na końcowe dni planowałem wstawić do temperatury pokojowej. Jest to dobry pomysł, czy powinienem zrobić to wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki wpływ na efekt końcowy będzie miało trzymanie w tak niskiej temperaturze?

Teoretycznie powinno być mniej estrowe.

Fermentuje już 7 dni, nie planuję cichej, więc jeszcze z tydzień-półtora je przetrzymam, a na końcowe dni planowałem wstawić do temperatury pokojowej. Jest to dobry pomysł, czy powinienem zrobić to wcześniej?

Ja bym dał do pokojowej jak tylko zakończyła by się intensywna fermentacja, czyli pewnie po koło 7 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moje wnioski:

 

Te drożdże okrutnie spłaszczają smaki. Zazwyczaj warzę tak, że dzielę warkę na pół i zadaję różnymi szczepami. Ostatnio popełniłem dwa razy Brown Ale. Przy tym samym odfermentowaniu piwa na Nottinghamach są wręcz wodniste, nudne i bez wyrazu, a na drugich drożdżach, fakt że płynnych, doznania są bardzo pozytywne. Różnica naprawdę ogromna. Podobnież miałem jakiś rok temu przy mocniejszym piwie (ok 18Blg) mimo, że druga połowa była fermentowana wyjątkowo wytrawnymi WLP Dry English. Czuć drożdżową cierpkość od tych Danstarów. Podejrzewam, że to ostatnia przygoda z nimi była, chyba że wykorzytam je do piw ponad 24 Blg, w których mogą się sprawdzić ze względu na stosunkowo wysoką tolerancję na alko. Nie jest to uniwersalny szczep jak zapewnia producent ;) Ewentualnie dobre mogą być gdy chcesz uwypuklić smaki chmielowe i goryczkę, nic więcej.

 

Z innych obserwacji: prosto z saszetki fermentację 12,5 Blg faktycznie załatwiły praktycznie w 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

czy to nie problem, że od 24h od zadania tych drożdży w rurce nie 'bulga'?

 

Drożdże rehydrowane w temp. około 30oC. Dodałem do brzeczki o temp. około 23oC (zamieszalem) i od razu zaniosłem do pomieszczenia z temp, około 15-16oC. Pozniej dolalem jeszcze ze 3 litry wody (juz nie mieszalem).

 

Co zle zrobilem?

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Pozdrawiam

Edytowane przez maayer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rurce nie 'bulga'?

błaganie NIE........, większość mówi, że trzeba się chłostać brzozową witką :D

 

a teraz na poważnie, bulkanie to żadne wyznacznik fermentacji - może już pojawiła się piana, a BLG zaczęło spadać (co nie znaczy, że masz sprawdzać). Daj im jeszcze chwile (12h) a najlepiej przenieś do cieplejszego miejsca jak masz taką możliwość. 24godzinny lag to dziwna sprawa przy tych drożdżach, ale to żadna tragedia.

Mam jeszcze takie pytanie, czy napowietrzyłeś brzeczkę? jeżeli nie to start może być opóźniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie, czy napowietrzyłeś brzeczkę? jeżeli nie to start może być opóźniony.

 

napowietrzalem, a pozniej dolalem jeszcze ze 3 litry wody i juz tego nie mieszalem.

 

Ze zmianą na cieplejsze miejsce moze byc problem, ale jak trzeba bedzie to cos wymysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wody? Gorąca/zimna?

Ja w czwartek zadałem je do brzeczki 19BLG, to po kilku godzinach już szalały, z tym że wlałem je do nieco cieplejszej brzeczki.

Jak dalej nie startują to lepiej pomyśl o tym cieplejszym miejscu.

 

Sent from my RM-892_eu_poland_239 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł!! Nie przejmuj się. Drożdżaki mogą startować chwilę. Jak napowietrzyłeś i uwodniłeś i masz działający termometr i nie "ugotowałeś" ich będzie dobrze. Sprawdź jeśli musisz pianę i ewentualnie jeśli jutro nic się nie będzie działo balling. Jakby co, to mam jeszcze US-05. Ale te jeżeli wszystko było OK muszą wystartować. Powodzenia i do wtorku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewny, że masz całkowicie szczelną pokrywę? Bulkanie w sumie nie jest wyznacznikiem fermentacji. Masz pianę na brzeczce? Te drożdże fermentują nawet w 12 C. U mnie w 13-14 stopniach ładnie fermentowały. Po 43 godzinach w sumie, to już musiały wystartować jak wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałem tylko nadmienić że się zakochałem w floakulacji Nottinghamów. Przeważnie warzyłem na Safale (4 lub 5), natomiast nalewanie z butelki bez osadu na Nottinghamach jest świetne, a piwo mega klarowne nawet parę dni po zabutelkowaniu. No i jako jedyne mi zeszły aż do 2 blg (z 11 więc żaden to wielki wyczyn, ale zawsze miałem piwa z dużym końcowym blg).

 

Polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Mam problem z tymi drożdzami. Pierwsze piwo fermentowałem w 17C, raz, że daje strasznie alkoholem, dwa z 16blg zeszły ledwie do 6 i poszły spać. Druga warka fermentowana w 20 ruszyła jak szalona, piana grubachna, a temp podskoczyła aż do 23 wiec schłodziłem do 17 i piwo stanęło. Z 14 po tygodniu zeszło do około 6 i nie wygląda aby drozdze miały ochotę podjąć pracę, zero piany.Blg od wczoraj stoi w miejscu.

Wiecie może jak je namówić do zjedzenia reszty cukru?

Edytowane przez Tom Kos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Scooby ma rację to faktycznie, underpitching może być przyczyną niedofermentowania:

 

"Drozdze o genotypie POF+ (czyli zawierajce genom POF+, dla ulatwienia nazywa sie je po prostu Saccharomyces POF+) w przeciwienstwie do drozdzy zwyklych o genotypie POF1 (praktycznie wszystkie inne szeroko dostepne saccharomyces) w przypadku nieodpowiedniej ilosci drozdzy podczas wazy namnazania powoduja ‘zakazanie’ piwa naprodukcja kwasow fenolowych – czyli w efekcie fenoli- tak pozadanych 'gozdzikow' i tym podobnych. To wlasnie wyjasnia dlaczego belgijscy mistrzowie piwowarstwa stosuja ‘underpitching’ – umiejac sterowac tym procesem otrzymujemy piwa o bardziej wyrazistym,fenolowym charakterze. Nalezy jednak pamietac , ze granica pomiedzy pozytywnym efektem underpitchingu a niepozadanymi zapachami (od gozdzika do bandaza dzieli piwo tylko ilosc wyprodukowanych ,a potem rozlozonych do fenoli, kwasow fenolowych i mozliwosci odbioru zapachu przez nasze zmysly) jest trudna do opanowania. Drozdze o genotypie POF1 po prostu niedofermentuja piwa." http://www.piwo.org/...ji/#entry301008

 

Notki mają czasem problem ze "zmartwychwstaniem" przy uwodnieniu :P i stąd underpitching. Trzebaby coś zapodać świeżego żeby dożarło :D

 

Ja już mam takie "zboczenie", że nawet na sucharach starter robię dla świętego spokoju.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy to nie problem, że od 24h od zadania tych drożdży w rurce nie 'bulga'?

 

Drożdże rehydrowane w temp. około 30oC. Dodałem do brzeczki o temp. około 23oC (zamieszalem) i od razu zaniosłem do pomieszczenia z temp, około 15-16oC. Pozniej dolalem jeszcze ze 3 litry wody (juz nie mieszalem).

 

Co zle zrobilem?

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Pozdrawiam

Wszystko wyglada ok. Cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.