Skocz do zawartości

Danstar Windsor


Rekomendowane odpowiedzi

Tak samo jak w przypadku drożdży Nottingham nie przetłumacze części nas naj mniej interesujące. Jeśli jednak ktoś będzie się upierał nad tym tłumaczeniem to je kiedyś tam zrobie :)

 

Kawałek ze strony http://www.danstaryeast.com/windsor.html

 

Piwowarzy, którzy chcą uzyskać autentyczne angielskie ale powinien wybrać drożdże Danstar Windsor aby uwydatnić odpowiedni charakter w ich piwach.

 

Windsor jest prawdziwych angielskim szczepem drożdży, które produkuje piwo, które jest estrowy zarówno w smaku jak i w zapachu, wraz z lekkim świerzym drożdżowym smakiem. Piwo stworzone na drożdżach Windsor są przeważnie określane jako treściwe, owocowe angielskie ale. Piwowarzy wybierają Windsor`y by wytworzyć od pale ale do portera z umiarkowanym poziomem alkoholu i charakterystykami smaku i aromatu, które cechują najlepsze tradycyjne ale.

 

W zależności od kompozycji receptury, Windsor przedstawiają umiarkowane odfermentowanie, co powoduje relatywnie wysoką gęstość. Zalecana temperatura fermentacji waha się od 17° do 21°C.

 

Właściwości

1.Szybki start fermentacji, która może być skończona w ciągu 3 dni (powyżej 17°C)

2. Umiarkowane odfermentowanie, które pozostawi relatywnie wysoką gęstość.

3. Wskaźnik fermentacji, czas fermentacji i stopień odfermentowania zależy od gęstości zaszczpienia, obchodzenia się z drożdżami, temperatury fermentacji i jakości odżywczej brzeczki.

4. Nie flokulacyjny szczep, ale trochę opadania może być wzmożone poprzez schłodzenie i użycie środków klarujących i karuku.

5. Aromat jest estrowy zarówno w smaku i zapachu i przeważnie piwo jest określane jako treściwe, owocowe brytyjskie ale. Jeśli drożdże są prawidłowo użyte nie produkują odoru. Drożdże Windsor zyskały szerokie zastosowanie przy produkcji pełnych w smaku bitterów, stoutów, weizen i hefe weizen.

6. Najlepiej użyć w tradycyjnej temperaturze fermentacji ale po uwodnieniu w zalecany sposób drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Makaron tłumacząc Windsory albo przestał myśleć po polsku, albo był po degustacji "ale" na tych drożdżach :)

Piwowarzy, którzy chcą uzyskać autentyczne angielskie ale powinien wybrać drożdże Danstar Windsor aby uwydatnić odpowiedni charakter w ich piwach.

 

Windsor jest prawdziwych angielskim szczepem drożdży, które produkuje piwo, które jest estrowy zarówno w smaku jak i w zapachu, wraz z lekkim świerzym drożdżowym smakiem. Piwo stworzone na drożdżach Windsor są przeważnie określane jako treściwe, owocowe angielskie ale. Piwowarzy wybierają Windsor`y by wytworzyć od pale ale do portera z umiarkowanym poziomem alkoholu i charakterystykami smaku i aromatu, które cechują najlepsze tradycyjne ale.

 

W zależności od kompozycji receptury, Windsor przedstawiają umiarkowane odfermentowanie, co powoduje relatywnie wysoką gęstość. Zalecana temperatura fermentacji waha się od 17° do 21°C.

Depending on the composition of the recipe, Windsor demonstrates moderate attenuation which will leave a relatively high gravity (density). Recommended fermentation temperature range for Windsor is 17° to 21°C (64° to 70°F).

Windsor is available in 11 gram nitrogen-purged sachets and 500 gram vacuum-sealed packages. Bulk volumes are available

I tak bardzo dziękuję za zrealizowanie mojej prośby o tłumaczenie :) masz +1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

Na chwilę obecną dla mnie to najlepsze drożdże-wymiennie z Fermivin PDM, ale to są do zadań specjalnych.

 

London Ale zajęły się w 5 dni (temperatura 32 stopnie), Burton Ale w 4 dni (temperatura 30 stopni), Funny Ale też w 4 dni (temp. 28 stopni). Po rehydratacji ruszają do 3 godzin. Właśnie mierzę London Porter i jak w sobotę ruszył z 16, to dziś ma 5, więc pora zlewać, bo 4 blg nie doczekam-może spaść niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd informacja, że mają taki zakres ?

 

Producent mówi tak:

http://www.danstarye...ndsor-ale-yeast

 

Edit:

Teraz widzę, 30-35°C do zalecana temperatura rehydratacji.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

4. Nie flokulacyjny szczep, ale trochę opadania może być wzmożone poprzez schłodzenie i użycie środków klarujących i karuku.

 

taaaa. Dziś butelkowałem pale ale na tych danstarach i klarowne było jak rzadko. Na pewno bardziej niż druga połowa warki na nottinghamach. O co tu chodzi? Uprzedzając docinki; nie, nie pomyliłem się zadając drożdże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Kolega źle podpisał fermentory

Też mi się tak wydaje. Windsor jest bardzo mało flokujący i trudno się klaruje. Nottingham flokuje lepiej i daje dosyć czyste piwa.

 

 

Ze strony producenta Windsor:

Non-flocculent strain, but some settling can be promoted by cooling and use of fining agents and isinglass.

http://www.danstarye...ndsor-ale-yeast

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje. Windsor jest bardzo mało flokujący i trudno się klaruje. Nottingham flokuje lepiej i daje dosyć czyste piwa.

Potwierdzam ;) Nottinghamy właśnie zjadają mi cukier w Alcie w temperaturze ok 14C. Czysta, prawidłowa fermentacja jak na drożdże bądź co bądź górnej fermentacji.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

czy któs mogłby mi wyjaśnić jak w praktyce rozumieć poniższy zapis:

 

2. Umiarkowane odfermentowanie, które pozostawi relatywnie wysoką gęstość.

 

pytam ponieważ zrobiłem owsiany stout na tych drożdzach i po 9 dniach fermentacji burzliwej areometr zatrzymał się na wskazaniu 6.5. Początkowe stężenie wynosiło 13.5. Wiem. że 9 dni to nie jakoś strasznie dużo, ale w związku z tym że fermentacja burzliwa jest prowadzona w przeźroczystym wiadrze mam możliwość podglądania jej przebiegu; już 2 dnia piana zaczęła opadać, od 6 czy nawet 7 dni na powierzchni nie dzieje się zupełnie nic. pozostały pęcherzyki powietrza oraz drobinki drożdży. reszta drożdży opadła już na dno tworząc kilkumilimetrową wartwę. a jak pisałem wyżej już bodajże w 3 dniu wartość stężenia ustaliła się na 6.5. wiadro stoi w temp 18-20 stopni. sposób zacierania: 60 minut w 67 stopniach. czy mam stosować jeszcze jakieś środki pobudzające drożdże, czy mogę uznać, że w moim przypadku nastąpiło umiarkowane odfermentowanie i przelac piwo na fermentację cichą?

 

na marginesie: dzięki wrzuceniu do przeźroczystego fermentora areometru ograniczamy do minimum, czyli jednego podnoszenie pokrywy fermentora w trakcie prowadzenia fermentacji. chyba jest to jakiś sposób na nie załapanie infekcji w tym okresie. czy jednak się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy któs mogłby mi wyjaśnić jak w praktyce rozumieć poniższy zapis:

 

2. Umiarkowane odfermentowanie, które pozostawi relatywnie wysoką gęstość.

 

pytam ponieważ zrobiłem owsiany stout na tych drożdzach i po 9 dniach fermentacji burzliwej areometr zatrzymał się na wskazaniu 6.5. Początkowe stężenie wynosiło 13.5. Wiem. że 9 dni to nie jakoś strasznie dużo, ale w związku z tym że fermentacja burzliwa jest prowadzona w przeźroczystym wiadrze mam możliwość podglądania jej przebiegu; już 2 dnia piana zaczęła opadać, od 6 czy nawet 7 dni na powierzchni nie dzieje się zupełnie nic. pozostały pęcherzyki powietrza oraz drobinki drożdży. reszta drożdży opadła już na dno tworząc kilkumilimetrową wartwę. a jak pisałem wyżej już bodajże w 3 dniu wartość stężenia ustaliła się na 6.5. wiadro stoi w temp 18-20 stopni. sposób zacierania: 60 minut w 67 stopniach. czy mam stosować jeszcze jakieś środki pobudzające drożdże, czy mogę uznać, że w moim przypadku nastąpiło umiarkowane odfermentowanie i przelac piwo na fermentację cichą?

 

na marginesie: dzięki wrzuceniu do przeźroczystego fermentora areometru ograniczamy do minimum, czyli jednego podnoszenie pokrywy fermentora w trakcie prowadzenia fermentacji. chyba jest to jakiś sposób na nie załapanie infekcji w tym okresie. czy jednak się mylę?

 

Widzę że kolega robił zestaw z AlePiwo :)

 

Ja też taki robiłem i mi Windsory odfermentowały do 6 na burzliwej a potem na 2 tyg cichej zeszły tylko do 5.5. Tak więc podejrzewam że i tobie niewiele więcej zjedzą.

 

A piwko całkiem smaczne :)

 

PS. Zapomniełem dodać że u mnie ekstrakt początkowy był ciut wyższy bo ok 15.5-16

Edytowane przez BialY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warząc kolejne piwa dobrze przeprowadzać test FFT i pobieranie takiej próbki na stałe wpisać sobie w harmonogram kolejno wykonywanych czynności, zwłaszcze w przypadku takiego szczepu jak ten. Potrafi on zaskoczyć nienaturalnie wysokim poziomem odfermentowania piwa i tylko taki test rozwiewa nasze wątpliwości co do tego, że fermentacja faktycznie się zakończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.