Skocz do zawartości

Wędzenie kiełbaski


GB...

Rekomendowane odpowiedzi

Chomiczon i Prusak, jest na piwo.org miejsce na temat jedzonka więc jak macie swoje akcje to śmiało. Dodam, że mam za sobą 4 udane wędzenia kiełbaski, żeberka do zupy oraz 2x suszona słodowana samodzielnie pszenica. Jest ok. Powodzenia w Nowym Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ironizował ;-) Od września znikają ze sklepów wędliny wędzone dymem, ryby też, takie to są skutki działania eurourzędników i słabiutkiego działania naszych urzędników. Albo będziemy jeść jeszcze większy syf... eee, czas wędzarnię uruchomić, żeby dzieci i wnuki dziedzictwa smaku nie straciły.

Edytowane przez panta_rei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wędzarnia chwilowo jest nieużywana dla kiełbasek. Wstępny plan na jutro to wędzenie żeberek na ala'kwaśnicę na jednym sicie a na drugim skiełkowany jęczmień jako dodatek do jakiegoś piwa. Wędzenie mieszanką buk/śliwka. Jak będzie możliwość to kilka fotek z wędzenia tu wrzucę. Temat zakazu przez UE wędzenia wędlin jest ciężki, można obserwować co poczynią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzenie żeberek na sicie 1 i jęczmienia na 2. Prymitywna konstrukcja z beczek, na domowe potrzeby akurat. Koszt wykonania niski czyli beczki, śruby, 2 tarcze do cięcia, szuflady-sita, termometr, pręty, płaskowniki, daszek z szyberkiem i kilka godzin na montaż.

post-6562-0-99886600-1392558281_thumb.jpg

post-6562-0-46395300-1392558369_thumb.jpg

post-6562-0-30319200-1392558410_thumb.jpg

post-6562-0-61082400-1392558699_thumb.jpg

post-6562-0-15085000-1392558961_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzenie żeberek na sicie 1 i jęczmienia na 2. Prymitywna konstrukcja z beczek, na domowe potrzeby akurat. Koszt wykonania niski czyli beczki, śruby, 2 tarcze do cięcia, szuflady-sita, termometr, pręty, płaskowniki, daszek z szyberkiem i kilka godzin na montaż.

W efekcie skarmelizowany słód (enzymów tam już raczej nie ma, wysoka temp. dymienia) i przypalone mięsko. A aromaty wędzarniane w słodzie Ci nie przeszkadzają? Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, po 1 ala'kwaśnica ugotowana przez LP wyszła super, po 2 nie ma możliwości karmelizacji jęczmienia bo jest za niska temperatura i zbyt prymitywne warunki a po 3 jęczmień był na dolnej i będzie po 200gr dodawany dla aromatu. Pachnie mniam. Dodam, że jak na razie wychodzi mi dobrze wędzenie i jeśli kiedyś miałbym wykonać nową wędzarnie to tylko z cegły b.dobrej jakości a palenisko z szamotowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my do wędzenia używamy obiektu ze zdjęć. Koszt budowy ok. 250 pln. kupująć wszystko. Możliwość regulacji temperatury i ilości dymu - bezcenne dla wygody własnej.

Nie ukrywamy, że do budowy tej wędzarki zainspirował nas post Weny o skrzyni wędzarniczej.

post-751-0-56250700-1392704387_thumb.jpg

post-751-0-29020400-1392704666_thumb.jpg

Edytowane przez anmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie robię same kabanosy i kiełbasy suche dojrzewające

wczoraj uwędziłem 10 kg kabanosów. to był już 4 raz i teraz zrobiłem chude, myślę jakieś max 20 % tłuszczu

zobaczymy jak smakują za 2 tyg

post-276-0-26365700-1393055231_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam wędzoną słoninę. Wychodzi przepyszna, a jeszcze jak powisi w piwnicy i przejdzie przyprawami - mniam, zwłaszcza ognista paprykowa.

http://parawkuchni.blogspot.com/2014/02/wedzona-sonia-w-penej-krasie.html <-Przepis, który stosuję. W zasadzie jeszcze nie udało mi się go skopać.

wczoraj uwędziłem 10 kg kabanosów

Zazdroszczę pojemności wędzarnika, u nas wchodzi tylko 5kg kiełbasy :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Łaałł!!!-wędlinki wyszły Ci super!!!Mnie czasami wychodzą lekko okopcone ,chociaż pilnuję temperatury [50-60stopni],ale sąsiad mnie zawsze podpuszcza ,zeby jeszcze trochę potrzymać to się lepiej uwędzi.Narobiłeś smaka ,nie wiem ,czy będe czekała do świąt ...Camilos też narobił smaka na tą słoninkę tylko ,ze u mnie panicze [ja też ] nie lubią tłustego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.