Skocz do zawartości

Receptury umieszczane na piwo.org


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki, to może jeszcze pytanie uzupełniające:

 

- 62°C - 15 min

Dekokt: - 72°C - 15 min - 100°C - 20 min

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem powyższy zapis.

1) Najpierw całość zacieru utrzymujemy 15 minut w 62°C

2) Odbieramy dekokt i podgrzewamy go do 72°C (przerwa 15 min.), następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 20 minut

3) W tym czasie pozostała część zacieru jest cały czas utrzymywana w 62°C, czyli ta przerwa całościowo trwa ok 60 minut (przerwa początkowa i czekanie na dekokt?)

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki raz jeszcze.

 

Z literaturą zapoznałem się wcześniej, lecz zmylił mnie ten przepis:

http://homebeer.pl/p...ml?partner=1988

gdzie dla dekoktu nie ma przerwy maltozowej, więc wolałem się dopytać.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dzisiaj zabrałem się za "Kota Domowego" i zastanawia mnie fakt że chyba trochę mało chmielu 10 g Marynki i 9 g Lubelskiego w granulacie na 21 litrów. Czy aby to nie jakiś błąd w druku? Dodatkowo wydaje mi się że jest trochę za mało wody. Dodałem dodatkowo litr podczas filtracji bo te 28,4 litrów w sumie wydaje mi się za mało.

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie! gdyż jestem tu nowy;)

8 to mój ulubiony nr także gdy zaczęła się zbliżać moja 8 warka zacząłem myśleć nad czymś "specjalnym" i tu się pojawia moje pytanie gdyż w stoutów jeszcze nie robiłem a co dopiero żytniego. Co myślicie o tej recepturze, celuje w jakies 23l

Pilzneński- 1.5kg

Pale Ale- 3kg

Carafa Special ® typ II 1100-1200 - 0.2 kg

Czekoladowy jasny 350-450 - 0.2 kg

Jęczmień palony 1100-1200 - 0.2 kg

Karmelowy ciemny 400-800 - 0.4 kg

Żytni 4,5 EBC Steinbach - 1.5 kg

 

chmiel: Tomahawk

 

drożdze: 2 saszetki nottingham ale yest

 

z góry dzięki za każdą opinię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tam wyjdzie, sam będziesz zaskoczony, podejrzewam, że kilka razy. Raz, jak Ci utknie filtracja - żyto jest klejkie, zasyp też spory. Drugi raz smakiem. Ale baw się. A konkretnie to myślę, że jedna, prawidłowo uwodniona torebka wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy za dużo, bo nie wiem, jaki efet chcesz osiągnąć. Nie mam pojęcia, co Ci wyjdzie, bo nigdy nie realizowałem podobnej receptury i nie piłem stouta żytniego. Owsiane owszem, nawet często. Pewnie coś fajnego. Dasz mniej, to pewnie Ci to żyto zginie. W ogóle się nie przejmuj. Jedyna konkretna uwaga to z tymi drożdżami. Ładnie uwodniona saszetka wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyta jest odpowiednia ilość. Ale ja bym zmniejszył troszkę ilość słodów palonych albo dodał tylko jeden z czekoladowych. Czyli na przykład carafa , palony jęczmień i ten czekoladowy jasny. Zerknij w moja listę receptur w stopce. Znajdziesz tam moja recepturę na stout żytni. Piwo wyszło fajne poza alkoholem który dziwnie się w tym piwie nie ułożył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odzew! Piwo już uwarzone, jedyne co zmieniłem to trochę zmniejszyłem ilość żyta bo jednak przestraszyłem się filtracji :P jeżeli piwko wyjdzie pijalne postaram się już dokładniej opisać i zamieścić tą recepturę, ale od razu powiem, że jestem zaskoczony wydajnością gdyż wyszło jakieś 23l 18-19 BLG więc już prawie o RISA zahaczyłem przez przypadek ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

 

 

Robiąc pierwszego Witbiera nie używałam żadnych przypraw, ponadto zastosowałam przerwę ferulikową i białkową. Piwo wyszło bardzo dobre jednak bardziej podobne ze względu na intensywny aromat goździkowy do Weizena niż do Wita. Dlatego osobiście polecam pominięcie przerwy w 43C i 52C.

 

Czy faktycznie nie warto stosować przerwy białkowej w Witbierze?

Ma ktos doświadczenia porównawcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robiąc pierwszego Witbiera nie używałam żadnych przypraw, ponadto zastosowałam przerwę ferulikową i białkową. Piwo wyszło bardzo dobre jednak bardziej podobne ze względu na intensywny aromat goździkowy do Weizena niż do Wita. Dlatego osobiście polecam pominięcie przerwy w 43C i 52C.

 

Czy faktycznie nie warto stosować przerwy białkowej w Witbierze?

Ma ktos doświadczenia porównawcze?

 

W jakim celu chcesz stosować przerwę białkową? celem tej przerwy jest głównie rozkład białek, które powodują zmętnienie, co przy jej wydłużeniu może powodować problemy z pianą. Wit powinien być mętny, więc po co przerwa białkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 8 miesięcy temu...

Panowie pytanie, czy jest gdzieś w jednym miejscu spis receptur zwycięskich piw z różnych konkursów? Wiadomo że nieraz osoby z podium nie podają publicznie przepisów ale jedt wielu takich którzy to robią. Albo ja źle szukam albo nie ma takiego miejsca. Na Wiki nikt nie dodaje i nic się nie dzieje a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W Grodziskim Andrzeja Smyka nie ma informacji kiedy wrzucić chmiel - dobrze domyślam się,

że po prostu na początku gotowania? https://wiki.piwo.org/Grodziskie,_Andrzej_Smyk_(anteks)

 

I jeszcze konkurencja dodatkowa - czy drożdże S-33 są zbliżone do S-04 i mogę użyć tych ostatnich?

 

Z góry dzięki.

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

W Grodziskim Andrzeja Smyka nie ma informacji kiedy wrzucić chmiel - dobrze domyślam się,

że po prostu na początku gotowania? https://wiki.piwo.org/Grodziskie,_Andrzej_Smyk_(anteks)

 

I jeszcze konkurencja dodatkowa - czy drożdże S-33 są zbliżone do S-04 i mogę użyć tych ostatnich?

 

Z góry dzięki.

 

Jakub

Nie znam się to sie wypowiem

 

inne

https://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=1175124&postcount=1179    2 miejsce w Żywcu na S04

https://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=832250&postcount=687  2 miejsce w konkursie w Grodzisku S04+ US05

kolejne https://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=1265631&postcount=1257  1 miejsce w Grodzisku Grodzie Dębowe

w 2016 piwo wg powyższej receptury z drożdżami S04 okazało sie najlepszym Grodziskim na Konkursie Piw Rzemieślniczych w Poznaniu ( pokonało Browar za Grodziska i Nepomucena ?  )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :) Wpisuję Grodziskie na listę "do zrobienia" :)

 

Ps. Grodzisz nastawiony. Właśnie siedzi cicho nad drożdżami...

 

J.

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.