Skocz do zawartości

kwaśne piwo


qpiciu

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, punix napisał:

21-23°C to w fermentorze, czy temperatura otoczenia?

Dodałeś cukier, który jest fermentowalny w 100%, stąd możliwe jest tak niskie końcowe blg.

 

Na przyszłość przede wszystkim zamiast cukru zdecydowanie lepiej użyć ekstraktu słodowego, można też dokupić jakieś lepsze drożdże zamiast brewkitowych. I pamiętać o zapewnieniu im optymalnej temperatury pracy.

Cukier normalny dodałem 

Temperatura w baniaku 

 

Edytowane przez lubo111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niemal każdych brewkitach w zasypie jest bardzo duza ilosc cukru aby ich cena była w miarę konkurencyjna. Inaczej wszyscy początkujący od razu poszliby w zacieranieni do brewkitow nigdy by nie wrócili a tak to interes się kręci. Normalnie na słodzie lub samym ekstrakcie z 12stopni powinieneś na końcu uzyskać 2-3blg w zależności od deozszy. Jeden to mało ale cukier w pełni jest przefermentowany stąd jest to możliwe ale jakość piwa pozostawia wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć. Nie będę zakładał nowego wątku, bo podobnych pewnie są tysiące :)

 

Sytuacja wygląda tak - dwa i pół tygodnia temu zrobiłem dwie warki - jedna IPA i jeden RIS. Z tym drugim na ten moment wszystko jest OK, ale z IPA zaczęły się dziać niepokojące rzeczy.

 

Dwa dni temu fermentacja się zatrzymała ma takim poziomie na jakim miała się zatrzymać, ale jednocześnie piwo zrobiło się wyraźnie kwaskowate w smaku i zapachu. Na powierzchni w fermentorze jakby lekki kożuch. Niby infekcja, zgadza się?

 

Dziś zdecydowałem, że jednak przeleje piwo na cichą, może jednak coś z tego będzie. Zapach nadal kwaskowaty, ale w smaku jakby jest nieco lepiej niż było przedwczoraj.

 

IPA fermentowała w fermentorze, który niestety trochę zaniedbałem. Kilka msc temu robiłem w nim sosnówkę i po procesie nie umyłem go na czas. Leżakował sobie kilka msc w brudzie z domieszką kilkudziesięco-procentowego alkoholu ;) Niemniej, przed zalaniem do niego młodego piwa, potraktowałem go najpierw NaOH, a potem jeszcze na dokładkę OXY.

 

Jest sens robić sobie nadzieję, czy kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jak infekcja. Czas i pieniądze już i tak straciłeś, więc jak postoi jeszcze tydzień czy dwa to nic nie stracisz, a może akurat będzie trochę lepiej. Jeśli zdecydujesz się na rozlew, to fermentor i tak przepłucz w NaOH, butelki po tym piwie też bym potraktował ługiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Brzmi jak infekcja. Czas i pieniądze już i tak straciłeś, więc jak postoi jeszcze tydzień czy dwa to nic nie stracisz, a może akurat będzie trochę lepiej. Jeśli zdecydujesz się na rozlew, to fermentor i tak przepłucz w NaOH, butelki po tym piwie też bym potraktował ługiem. 

Jak @ciezkicoswybrac podpowiada - nie wszystkie infekcje dyskwalifikują piwo. Może będzie zdatne do wypicia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.