Skocz do zawartości

Browar Sweet&Bitter


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :),

 

Jako, że od mojej ostatniej warki minęły jakieś 3 miesiące (bałem się zakażenia ze względu na temperaturę) postanowiłem mimo upałów wznowić warzenie. Po prostu nie mogłem już wytrzymać to raz, a dwa że z poprzednich 5 warek nic już nie zostało (poza kilkunastoma butelkami Christmas Ale). Warka nr 6:

 

American Wheat

 

Zasyp (prosty jak drut:)):

Pszeniczny Strzegom 2,5kg (50%)

Pale Ale Strzegom 2kg (40%)

Monachijski Strzegom 0,5kg (10%)

 

Zacieranie:

Wsyp do 62 C ( po wsypaniu spadło do 58) - 20min

65 C - 40min

70 C - 20min

74 C - 20 min

Podgrzanie do 78/79 i wysładzanie.

 

Chmiele:

Amarillo (20g) --> 60min

Citra 5g --> 30min

Citra 5g --> 20min

Citra 5g --> 10min

Citra 5g --> 0min

 

BLG 12,5

Wybicie 21L ( z litr wylałem z chmielinami - mam z tym problem muszę coś pokombinować:))

Drożdże US 05

Gips piwowarski do wody do zacierania i do wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej,

 

Warka nr 7.Tym razem coś z resztek słodów jakie mi zostały i trochę już poleżały z 4/5 miechów (karmele) bo reszta świeża. Raczej to bezstylowiec, jak miałbym pod coś podiącgać to może American Amber Ale :). Wagowo nie podam dokładnie zasypu bo plik mi się nie zapisał niestety a warzyłem tydzień temu.

 

Zasyp:

Pale Ale 70%

Monachijski10%

Carahell 10%

Caraaroma 10%

 

Drożdże:

Danstar Nottingam

 

Chmielenie:

Chinook (około 80g)

20g FWH

20g 60min

20g 30min

20g 1min

 

BLG 12,5

Wyszło 21,5L

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem w jednym poście warka nr 8 i 9 jedno i drugie to Dry Stout a więc:

8

Zasyp:

Pale Ale 73%

Czekoladowy Jasny 10%

Kawowy Jasny 8%

Carafa III Specjal 3%

Jęczmień Palony 7%

 

Zacieranie:

65 C - 60 min

74 C - 20 min

 

Chmielenie:

Bramling Cross 30g - FWH

Goldings 20g - 60min

Bramling Cross 20g - 30min

 

Drożdże Danstar Nottingham

BLG 12 - 21,5L

 

9

Zasyp:

Pale Ale 67%

Płatki Jęczmienne 17%

Kawowy Jasny 7%

Carafa III Specjal 4%

Carafa II 4%

 

Zacieranie:

68-66C - 70min

 

Chmielenie:

Goldings 60g - 60min

Goldings 20g - 30min

 

Drożdże Danstar Nottingham

 

BLG 11,2 - 21L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba potrzebuję Waszej pomocy/wyjaśnienia:

 

Chodzi o warkę nr 9 Dry Stout z płatkami w zasypie. Piwo po tygodniu odfermentowało z 11,2 BLG do zaledwie 6, przelałem je więc na cichą i dodałem jeszcze 3 łyżki gęstwy, po 10 dniach cichej BLG spadło do 4 a więc dalej za dużo. Czemu tak płytko odfermentowało ? Drożdże Danstar Nottingham świeża gęstwa - temperatura fermentacji stała 21C więc teoretycznie piwo powinno odefrmentować bardzo szybko i dość głęboko. Czy to wina płatków w zasypie czy po prostu powinienem przedłużyć burzliwą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale czytałem trochę o tym jak zacierać Stouty i wszędzie pisano, że najlepiej jednotemperaturowo i właśnie w granicach 68-66 tak więc zrobiłem, ale nie ukrywam że liczyłem na to że odfermentuje do około 2,5 a nie do 4... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Powrót po długiej przerwie i pierwsze warzenie na Indukcji. Na początek Polish Pale Ale, żeby sobie przypomnieć co i jak :)

 

Słody:

Pale Ale - 2,7 kg

Pszeniczny - 1 kg

Cara Blond - 0,66 kg

Zakwaszający - 0,4 kg

 

Chmielenie:

Lomik 30g - 60minut

Marynka 10g - 60 minut

 

Na tym co sypnę na zimno jeszcze się zastanawiam :)

 

Drożdże: US 05

 

Zacieranie: 

68C - 45 minut

72C - 20 minut

--------------------------------------------------

BLG 12,5 - 13

24L

 

-------------------------------------------------

 

Wybitnie nieudane piwo, bardzo dużo aldehydu octowego, lekko kwaśne w smaku, piany praktycznie brak, delikatnie zmętnione. Oczywiście używałem starych i zleżałych słodów do tego piwa, natomiast fermentacja 7+7 też zrobiła tu swoje :P. 

 

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#12 Witbier

 

Słody:

Pilzneński - 1,8 kg

Płatki Owsiane - 1 kg

Pszenica - 1 kg

Płatki pszenne - 0,6 kg

Słód pszeniczny - 0,5 kg

Carrared - 0,1 kg

 

Chmielenie:

Hallertau 25g - 60minut

 

 

Drożdże: Mangrove Jack M21 Belgian WIT

 

Kleikowanie surowców niesłodowanych - gotowanie przez 10 minut, dolanie wody, ustalenie temp do 52C i dodanie słodów

 

Zacieranie: 

65C - 70 minut (planowałem 50, ale po 50 dalej pozytywna próba jodowa)

74C - 30 minut

Wygrzew do 80C

 

Generalnie pierwszy wygrzew zrobiłem do 78C, ale miałem ogromne problemy z filtracją po godzinie odebrałem 4 litry dodatkowo zaczęła mi spadać temperatura zacieru podczas wysładzania. Odebrane 4L przelałem do innego garnka, resztę wróciłem do kotła i podgrzałem do 80C. W tej temperaturze szło bardzo ładnie, odebrałem jakieś 19L + te 4L przelane.

 

Dodatki:

10' --> 5 g kolendry młotkowanej

10' --> 20g curacaro

5' --> 20g skórki pomarańczy świeżo tartej

5' --> 6g rumianku

3' --> 10g kolendry młotkowanej

 

W planie było dodanie 10g trawy cytrynowej na ostatnie 3 minuty, ale miałem tylko suszoną i po otwarciu paczki zrezygnowałem, zdecydowanie więcej trawy w aromacie niż cytryny, dawała świeżo skoszonym trawnikiem.

 

Wyszło 21,5 L - 11.5 BLG -> Tutaj też nie do końca jestem zadowolony bo celowałem w 12-12,5

 

Burzliwa - 14 dni 18-19C

Cicha - 8 dni 17C

 

 

Opis Degustacji:

Co do barwy i piany nie będę się rozpisywał, w skrócie - jak najbardziej siedzi w stylu. Jeżeli chodzi o Aromat i Smak:

 

Aromat - Bardzo przyjemny, zbożowy typowy dla pszenicy/słodów pszenicznych jakby słodkawy przełamany nutą cytrusową. Poza tym lekkie przyprawowe nuty z wyraźnym akcentem kolendry. Nuty cytrusów również obecne, czuć curacao dość wyraźnie do tego słodkawa pomarańczowa nuta majaczy gdzieś w tle. 

 

Smak - w ustach słodkie, wyraźny posmak kolendry, po przełknięciu wychodzi cytrusowa kwaśność z przyjemną przyprawową nutą, wysoko nasycone, delikatnie szczypie w język po przełknięciu, finisz kwaskowy, wytrawny, kontrujący tą początkową słodycz, goryczka niska (lekka skarpeta).

 

Podsumowując jestem zadowolony z tego piwa, co prawda nie mam nie wiadomo jak wielu na koncie, ale te uważam za zdecydowanie najlepsze z tego co dotychczas uwarzyłem :). Obawiałem się tych drożdży, ponieważ czytałem sporo różnych opinii i zdania były podzielone - finalnie, uważam że dały radę !

 

 

 

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#13 Double IPA

 

Słody:

Pale Ale - 5 kg

Pszeniczny - 1,15 kg

Carared - 0,25 kg

Cukier - 0,4 kg

 

Chmielenie:

Chinook  - 30g /60min

Cascade - 30g /60min

 

Chinook  - 10g /30min

Cascade - 10g /3min

 

Na zimno jeszcze nie wiem, ale będę dawał chmiel na ostatnie 4 dni

 

Drożdże: US-05, gęstwa z poprzedniego piwa.

 

Słody wsypane do wody o temp 52C 

 

Zacieranie: 

67C - 60 minut (planowałem 50, ale po 50 dalej pozytywna próba jodowa)

74C - 10 minut

Wygrzew do 80C

 

21L - 17,5 BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#14 Belgian Blonde Ale

 

Słody:

Maris Otter - 3,1 kg

Pilzneński - 2,6 kg

Carared - 0,1 kg

Carabelge - 0,2 kg

Cukier - 0,36 kg

 

Chmielenie:

Hellertau - 24g /60min

Mandarina Bavaria - 9g /60min

 

 

Drożdże: Mangrove Jack M 21 , gęstwa z WIT'a, zadane wczoraj o 18:00, dzisiaj rano już jest czapa piany :)

 

Słody wsypane do wody o temp 52C 

 

Zacieranie: 

64C - 45 minut 

73C - 20 minut

Wygrzew do 80C

 

21L - 15,5 BLG

 

 

Celowałem w około 16,5 - 17 BLG czy szybkość wysładzania ma tutaj znaczenie ? W sensie czy może powodować spadek wydajności ? Mam wrażenie, że dość szybko mi poszło bo te 21L odebrałem w jakieś 30-40minut i zastanawiam się czy to przez to ?

 

Piwo zajęło 4 miejsce na tegorocznym konkursie w Szczecinie.

Opis Degustacji:

Wygląd:

Barwa ciemnozłota, trochę zamglone, piana śnieżnobiała drobne i średnie pęcherze bardzo obfita i dość trwała

 

Aromat - wyraźny słodki aromat, głównie słodowy, ale też wyraźne są typowe nuty piw belgijskich, delikatna przyprawowość oraz zdecydowanie bardziej wyraźny przyjemny aromat owocowy, głównie brzoskwinia, pomarańcza, morela. Na koniec trochę przyjemnych nut kwiatowych. Jest całkiem ok.

 

Smak - Wyraźnie nasycone, szczypie w język od pierwszego łyku, w pierwszym odczuciu słodkie, ale bardziej owocowe niż słodowe po przełknięciu raczej już półwytrawne, pojawiają się posmaki przyprawowe oraz ziemista i kwiatowa chmielowość z nutką alkoholu. 

 

 

Podsumowując, jestem zadowolony z tego piwa kiedyś muszę je powtórzyć, ale na płynnych drożdżach ciekawe jestem czy efekt będzie lepszy. Na pewno piana mogłaby być drobniejsza, mam też uwagi co do klarowności. Jeżeli chodzi o smak, to jedyny zarzut jak dla mnie to owoce, chyba jest zbyt owocowe. W każdym razie jeżeli chodzi o MJ M21 uważam, że naprawdę dały radę zarówno do WIT'a jak i do Blonda. Wita na pewno trzeba trzymać w około 18C, tak zaczynałem też z Blondem, ale po 5 dniach wylądował w 20-22.

 

Czekam na metryczkę, ciekaw jestem jak się ma to co napisałem vs to co otrzymam :) 

 

Piwo zajęło 4 miejsce w Szczecińskim konkursie piw domowych 2020

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#15 Session IPA

 

Słody:

Pale Ale - 2,2 kg

Maris Otter - 1,9 kg

Pilzneński - 0,57 kg

Carared - 0,16 kg

 

 

Chmielenie:

Zeus - 10g/60min

Mosaic - 15g/30min

Zeus - 5g/15min

Mosaic - 12g/5min

 

IBU około 45

 

Chmielenie na zimno - 5 dni

Simcoe - 25g

Citra - 25g

Equinox - 30g

Zeus - 7g

 

 

Drożdże: S05 gęstwa po Double IPA

 

Słody wsypane do wody o temp 55C 

 

Zacieranie: 

67C - 60 minut 

74C - 10 minut

Wygrzew do 80C

 

21L - 11 BLG

 

 

Celowałem w około 12 - 12,5 BLG więc znowu trochę słabsza wydajność niż zakładałem, muszę poprawić, albo wydajność zacierania, albo ekstraktywność słodów w Brewtargecie.

 

 

 

Opis Degustacji:

Wygląd:

Barwa przy nalewaniu wydaje się słomkowa, ale w Nonicku jest złocista, piwo zmętnione. Piana średnio obfita krążki drobne i średnie, trwałość dobra.

 

Aromat - zdecydowanie za mało intensywny, spodziewałem się więcej, oczywiście są akcenty sosnowe i żywiczne, trochę cytrusów bardziej w kierunku grejpfruta i nuta słodkich owoców tropikalnych. Niestety jest też chyba delikatnie utlenione bo wychodzi papier/karton. Aromatów słodowych praktycznie nie ma i to na plus bo taki efekt chciałem uzyskać. Generalnie zdecydowanie za mało chmielu no i ten papier :(

 

Smak - zdecydowanie wytrawne, lekkie, bez wyraźnej podbudowy słodowej (chyba bym sypnął odrobinę więcej karmelu tak jeszcze + 150g), niby taki efekt chciałem uzyskać, ale chyba jest trochę za płaskie, szczególnie zestawiając z goryczką, która jest jednak intensywna, żywiczna i cytrusowa, coś na kształt białej części grejpfruta. Finisz wytrawny, chmielowy.

 

Podsumowując, na pewno do poprawy klarowność bo jest chyba delikatnie zbyt mocno zmętnione, druga sprawa to aromat, niby jest, ale liczyłem na coś takiego x 2 naczytałem się gdzieś na amerykańskich forach, że powinno się chmielić między 4-8 gramów na litr i wystarczy 72h, dałem 4,35/L i na 5 dni niestety jak widać za mało. Jak macie jakieś doświadczenia i moglibyście coś doradzić to chętnie się dokształcę w tym zakresie :). Kolejna rzecz to podbudowa słodowa, czuć że to tylko 11 BLG, oczywiście 12-12,5 w które celowałem wiele by pewnie nie zmieniło, ale niewiele tu brakuje więc myślę, że byłoby lepiej, do rozważenia słody karmelowe x2 co dałem tutaj. 

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#16 Bitter

 

Słody:

Maris Otter - 4 kg

Pale Ale - 0,65 kg

Crystal 135 - 0,3 kg

Brown Ttomas Fawcett - 0,1 kg

 

Chmielenie:

Challenger - 30g/60min

Challenger - 10g/30min

 

IBU około 35

 

 

Drożdże: S04 uwodnione, zadane o 18:15 / 29.02.2020 ruszały dość długo bo 2 dni. Planuję fermentować do 12.03, a potem jeszcze 8-9 dni cichej. 

 

 

Słody wsypane do wody o temp 58C 

 

Zacieranie: 

68C - 60 minut 

Wygrzew do 79C

 

22,5 L - 10,2 BLG

 

Planowałem 21 L około 12 BLG, żebym mniej wysłodził to miałbym jakieś 11 BLG, tak czy inaczej trochę by zabrakło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#17 American Brown Ale 

Zasyp trochę dziwny, ale chciałem wykończyć resztki słodów bazowych jakie mi pozostały, stąd taki mix :). Nie wiem czy nie przesadziłem z czekoladowym i brown, ale to się okażę za jakiś miesiąc, w każdym razie podczas zacierania zapach był bardzo przyjemny.

 

Słody:

Pale Ale - 2,13 kg

Monachijski - 1,5 kg

Maris Otter - 1 kg

Pale Chocolate - 0,25kg

Brown Ttomas Fawcett - 0,25 kg

Crystal 135 - 0,25 kg

Carafa Special II - 0,05 kg

 

Chmielenie:

Zeus 16,1 - 15g/60min

Zeus 16,1 - 5g/30min

 

IBU około 37

 

 

Drożdże: S05 gęstwa 4 tygodniowa, oczyszczona, w zapachu było ok więc szkoda było wylać. Upadte: Jest czapa piany także, jest dobrze :)

 

 

Słody wsypane do wody o temp 55C 

 

Zacieranie: 

67C - 60 minut 

72 - 10 minut

 

20L - 14 BLG

 

 

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#18 Dry Stout

 

Słody:

Pilzneński - 3,6 kg

Carafa II Specjal - 0,4 kg

Monachijski - 0,2 kg

Pale Chocolate - 0,15kg

 

 

Chmielenie:

Marynka - 20g/60min

Challenger - 10g/60min

Challenger - 5g/30min

 

IBU około 37

 

 

Drożdże: S04 gęstwa 4 tygodniowa, oczyszczona.

 

 

Słody wsypane do wody o temp 58C 

 

Zacieranie: 

65C - 60 minut 

74 - 15 minut

 

22L - 10,2 BLG

Edytowane przez Swiezy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#19 Lager - pierwszy lager w życiu, nie miałem słodu pilzneńskiego więc użyłem Pale Ale :)

 

Słody:

Pale Ale - 3,2 kg

Monachijski - 0,375 kg

Carared - 0,375kg

 

 

Chmielenie:

Zeus - 16,1% alfa - 6g :)

 

IBU około 12

 

 

Drożdże: Bohemian Lager Mangrove Jack

 

 

Słody wsypane do wody o temp 55C 

 

Zacieranie: 

64C - 40 minut 

72C - 30 minut

 

20L - 10,2 BLG - schłodzone do 8 C, zadane uwodnione drożdże, fermentacja w temperaturze 11C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.