Skocz do zawartości

Altbier z BA instrukcja warzenia


bulimistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupilem 2 zestawy (na40l) ALTbier z BA i planuje warzenie w ten weekend. Zastanawia mnie tylko instrukcja dolaczona do zestawu:

---------------------

 

Zacieranie

- zacierac 20 minut w temp. 50 i trzymac przez 30 minut,

- podgrzewajac i dolewajac goracej wody podniesc temp. do 64

- podgrzac do 70 C i trzymac 30 minut lub do negatywnej próby jodowej,

o

- podgrzac do 77 C i filtrowac

------------------------------

 

Moje pytanie to z jaka iloscia wody wystartowac, ile dolac i o jakiej temp. Gdyz w instrukcji jest napisane aby byla goraca a nie wrzaca.

Wymyslilem sobie ze slody wrzuce do 20l i doleje 10l o temp. 70st. Wraz z podgrzaniem palnikiem...co o Tym sadzicie?

Kozystalem z ToolKita piwowara lecz wyliczenia przy temp. Dolewanej wody innej anizeli wrzatek wychadza abstrakcyjne. Tzn bardzo rozwadniaja zacier.

Podobna sytuacje mam przy piwku KOELSCH jednak tam posluze sie kalkulatorem gdyz mozna dolewac wrzatek.

Prosze o pomoc:)

Edytowane przez bulimistrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie to z jaka iloscia wody wystartowac, ile dolac i o jakiej temp. Gdyz w instrukcji jest napisane aby byla goraca a nie wrzaca.

8,6 kg słody pomnożone przez 3,5 daje 30 litrów.

Aby 30 litrów wody miał 50°C po dodaniu 8,6 kg słodu trzeba je podgrzać do T=54,3 (za Polskie Proste Piwne Porachnunki v.1.7)

Kolejna przerwa przy 64°C wymaga albo bezpośredniego podgrzania albo dodania niemal 17 litrów wrzątku.

Nie wiem skąd zapis o tym by woda była ciepła, dolewanie wrzątku wydaje mi się zupełnie normalnym procesem.

Ale osobiście, przy takiej ilości zacieru i wrzątku (8,60 kg słodu + 30 litrów wody daje ponad 37 litrów zacieru!) podgrzewałbym bezpośrednio i silnie mieszał a nie dolewał 17 litrów wrzątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chialem sie stricte trzymac instrukcji zatem moj plan aby na poczatek do ok 20 l.wody o temp ok 55 stopni.dodac cala srute wyglada sesnownie (zasyp 2.4/1). Skoro jak piszesz wrzatek jest dobrym rozwiazaniem to dolewam 10 litrow wrzatku (zasyp 3,6/1) doprowadzajac do 64 st. I na dalsze przerwy wkrecam sie juz palnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.