Skocz do zawartości

Wspólne zamówienie sadzonek chmielu


keisan

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

No to może opiszmy efekty co tam wyrosło,  ja kupiłem mount hood i nugget.

 

Nugget; krzewi się jak cholera, pierwszy zbiór 300g, nie chorował, szyszki małe, dojrzał około 15 września , na goryczkę ok,na zimno coś tam wniósł ,niewiele, ale coś tam przyjemnego się pałęta,mi się kojarzy z "piwskiem" z dawnych lat, prawie browarniane kanały.

 

Mount hood;, dwa pędy wyrosły, szyszki duże, zebrałem pewnie ze100g, nie chorował za bardzo (mączniak coś tam działał lekko), wczesny chyba, początek września (zebrany trochę za późno), typowy kontynentalny chmiel, czyli po chmieleniu na zimno praktyczne zero ;)

 

Oba chmiele zapylone dzikimi i za późno posadzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witaj.

Przyznam, że też poszukuję paru odmian. Kilka już mam z Twojej akcji z 2017r. Może inni mają z tej akcji coś, czego ja nie mam et vice versa :)

Chętnie się wymienię sztobrami, ew. kupię, jeśli będzie akcja.

 

Mam:

Żatecki (Saaz),

Centennial,

Cascade.

 

Pragnę bardzo dodać do swego chmielnika takie cukieraski jak:

Willamette,

Citra,

Chinook,

Amarillo,

Mosaic,

Simcoe,

Styrian Golding,

Fuggle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, może i tak, ale wysłać marzenia w Eter nie zaszkodzi ?

Kiedyś jeden pasjonat przywiózł z Gruzji sadzonkę szczepu winorośli Saperavi, więc może ktoś ze Stanów przywiózł jakimś cudem sadzonkę Citry i gdzieś ta odmiana krąży w hobbystycznym "undergruondzie" :)

Edytowane przez Gnom
chciałem coś dodać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już za późno na zamawianie trzeba to robić w styczniu /luty. Może w przyszłym roku chciał bym chinook zamówić. 

 

Edytowane przez Tymek19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2019 o 21:53, Tymek19 napisał:

Citra, każdy by chciał ale nie da się zdobyć tej odmiany. Były gdzieś nasiona "citry" ale to nie będzie to samo.

Czemu nasiona Citry to nie to samo? Skoro amerykańce tak rozmnażają Citrę, sprzedając nasiona, to i na plantacjach też są krzaki z nasion, więc chmiel który kupujemy w sklepie, to jest z krzaków z nasion, to czemu nasiona Citry to nie to samo co sadzonki Citry, skoro to to samo, co rośnie na plantacji? No logika dziwna, ale tak wiem, ja to nie mój brat, choć rodzice ci sami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citra to odmiana zarejestrowana,czyli jest jeden właściciel i tylko on może ją uprawiać. Dlatego nie masz sztobr do kupienia w internecie.  Jeżeli ktoś ma nasiona citry to są to może  nasiona nielegalnie zebrane  na plantacji tego właściciela. Z nasion nie uzyskasz tej samej rośliny z której pochodzi nasiono bo to jest wynikiem połączenia genów od męskiego chemielu i żeńskiego(Citry) bo chmiel jest rozdzielnopólciowy  czyli ma rośliny męskie i żeńskie. Jest niewielka szansa, że wyrośnie ci coś podobnego ale to pewnie 1:1000. Przy okazji wysiewając nasiona będziesz miał też osobniki męskie. 

Ludzie zarabiają na niewiedzy innych bo każdy by chciał mieć najlepszą odmiane chmielu u siebie. A chmiel rozmnaża się przedewszystkim przez sztobry, czyli ucięcie kawałka rośliny z korzeniami i pąkiem pędowym lub przez ukorzenienie pędu z liśćmi.Tylko wtedy masz kopie roślinny z której pobrałeś materiał.  Na większą skale robi się to in vitro, aby mieć rośliny zdrowe(odwirusowane) i w dużych ilościach.

Nie wiem skąd wyczytałeś, żę zakładają plantacje z nasion. Z punktu plantatora to musiał by czekać pare lat żeby mieć jakiś plon i były by męskie osobniki, które trzeba usunąć bo zapylą inne żeńskie roślinny a to wpływa na obniżenie lupuliny. 

Tutaj jest pare filmików,które pokazują że zakładają platacje chmielu z sztobry.

 

Edytowane przez Tymek19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Po wiosennych deszczach mam parę sztuk ukorzenionych sztobrów Challengera i Centenniala. Chętnie wymienię na coś, czego nie mam. :) Jestem zainteresowany głównie Saazem (jakiś mam problem, bo mi ani jeden nie przeżył, a z wielu źródeł już miałem), a także jakieś mocno charakterystyczne odmiany mnie kręcą (aromaty rześkich cytrusów, żywiczne, albo coś nietypowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Szukam: Mosaic, Citra
Mam sis w USA ale prawo zakazuje przewozenia roślin, nie wiem jak jest ze sztobrami.
Jeśli ktoś ma te chmiele lub inne amerykańce to prosze o kontakt. Chciałbym też wiedzieć jak Wam rosną i jaka jakośc szyszek? Czy to będzie zbliżone do 'sklepowego" granulatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2019 o 08:54, lukasz.b napisał:

Witam. Po wiosennych deszczach mam parę sztuk ukorzenionych sztobrów Challengera i Centenniala. Chętnie wymienię na coś, czego nie mam. :) Jestem zainteresowany głównie Saazem (jakiś mam problem, bo mi ani jeden nie przeżył, a z wielu źródeł już miałem), a także jakieś mocno charakterystyczne odmiany mnie kręcą (aromaty rześkich cytrusów, żywiczne, albo coś nietypowego).

Cześć, dopiero teraz się obudziłem. Znalazłeś tego Saaza i czy w tym roku też będziesz  miał sadzonki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy w tym roku już bede miał, bo poprzednie ch.. strzelił. Możliwe, ale chcę poczekać na wiosenne pędy, żeby mieć pewność. Mogę cię dopisać do kolejki, bo jeszcze jestem dłużny za zeszły rok. Jak wszystkie wyjdą to będzie akurat. Saaza nie mam. Nugget też mi zdechł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja standardowo będę miał sadzonki Cascade i Centenniala

 

Z rzeczy które sam bym chętnie przygarnął

 

W zeszłym roku były dostępne do zamawiania sadzonki Mandarina Bavaria, może ktoś ma albo chce zamówić w tym roku?

No i Zula :P tylko to pewnie trudniej niż Citrę :D

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się piszę na sadzonki Mandarina Bavaria, Zulę też bym bardzo chętnie nabył ale to chyba za wcześnie, pewnie za jakieś 5lat będzie do zdobycia. Wiosną będę miał sadzonki   Northern Brewer,  Kent Golding i  Cascade/Chinook (mam oba ale nie wiem który jest który)

Edytowane przez mirek1g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.