Skocz do zawartości

Chmiele Nowozelandzkie


Wilkor

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuje jakiegoś nowozelandzkiego chmielu do wkomponowania w aromat słodu wędzonego. Ktoś ma jakieś doświadczenia i jest w stanie coś polecić z zaznaczeniem z którego roku pochodziły zbiory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Odkopie temat. Robiłem dwa dni temu NZ IPA na

Pacyfic Jade (gorycz)

Mouteka

Wai-iti

Rakau.

Ku mojemu zdziwieniu wszystkie pachną tak samo. Trochę się zdziwiłem bo miałem nadzieję że każdy będzie inny, co wnoszą do piwa jeszcze nie wiem.

Macie może doświadczenie z tymi odmianami? Dodam że rok zbioru to 19 Oprócz pacyfica, ten z 17.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2019 o 05:56, Typhon napisał:

Ku mojemu zdziwieniu wszystkie pachną tak samo. Trochę się zdziwiłem bo miałem nadzieję że każdy będzie inny,

 

Ale chodzi ci o zapach granulatu czy to, jak pachnie świeża brzeczka? 

 

Nie wiem jak Motueka, ale Wai-iti i Rakau to chmiele, których aromat dość łatwo stłumić innymi (w gotowym piwie). 

 

Wai-iti daje bardzo fajne efekty (słodkie owoce: brzoskwinie, może mandarynka), ale trzeba go dać samego na aromat / chmielenie na zimno (ewentualnie smak) i wspomóc jakimś mocnym chmielem na goryczkę.

Z tego co pamiętam, to trzeba też było dłużej (w porównaniu z "hameryką") poczekać na pełny efekt aromatyczny - tak co najmniej 3 - 4 tygodnie od butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ale chodzi ci o zapach granulatu czy to, jak pachnie świeża brzeczka? 
 
Nie wiem jak Motueka, ale Wai-iti i Rakau to chmiele, których aromat dość łatwo stłumić innymi (w gotowym piwie). 
 
Wai-iti daje bardzo fajne efekty (słodkie owoce: brzoskwinie, może mandarynka), ale trzeba go dać samego na aromat / chmielenie na zimno (ewentualnie smak) i wspomóc jakimś mocnym chmielem na goryczkę.
Z tego co pamiętam, to trzeba też było dłużej (w porównaniu z "hameryką") poczekać na pełny efekt aromatyczny - tak co najmniej 3 - 4 tygodnie od butelkowania.
Nie no mam na myśli zapach granulatu.
Dziękuję za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem wiele. Na "+" wyróżniały się Wai-iti i Nelson Sauvin. 

Ogólnie trzeba uważać z ilością, bo wszystkie dają kołkowatą goryczkę i większość zawiera duży %aa.

Pod uwagę w zeszły roku można było wziąć jeszcze Motueka i Waimea.

Dr.Rudi, Kohatu, Wakatu, Rakau były u mnie padaki. W zasadzie pomiędzy nimi trudno było odczuć większą różnicę. Żaden nie był wart uwagi. Do tej pory zastanawiam się, gdzie resztki tych chmieli mam zużyć

 

W przypadku tych chmieli rok do roku nierówny. Jest to roślina. Pogoda na znaczący wpływ na ich smak i aromat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
17 minut temu, dziedzicpruski napisał:

no i jakie wrażenia ?

To chyba było red rye ale i bouli bastard.

W żadnym chmiel nie zagrał znaczącej roli.

W pierwszym wypadku dał jednak dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja sie przejechalem w 2 warkach na Nelsonie.

Nie wiem czy jakas trefna partia, ale byl to rocznik 2018 z sklepu internetowego.

W pierwszej warce byl SH + chmielenie na zimno. Wyszla bardzo nieprzyjemna goryczka pomimo chmielenia na zaledwie 25 IBU.

Pomyslalem ze moze cos nie tak i w nastepnej warce poszlo tylko pare IBU na koniec gotowaniu a potem na chlodzenie i znow ta sama nieprzyjemna goryczka.

Mial ktos podobne nieprzyjemnosci z rocznikiem 2018?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.