Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

O matulu! Przeczytałem całość. Ależ tu jest kopalnia wiedzy!

Powiedz mi tylko, dlaczego wybrałeś podczepienie konstrukcji na kadzie do ściany? Zwykły stół z prostymi, pionowymi nogami zajmowałby w zasadzie tyle samo miejsca. Wymagałby jedynie troszeczkę więcej materiału do budowy. Czy jest jakaś korzyść takiej konstrukcji, z perspektywy tych kilku lat używania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kaniutek napisał:

O matulu! Przeczytałem całość. Ależ tu jest kopalnia wiedzy!

Powiedz mi tylko, dlaczego wybrałeś podczepienie konstrukcji na kadzie do ściany? Zwykły stół z prostymi, pionowymi nogami zajmowałby w zasadzie tyle samo miejsca. Wymagałby jedynie troszeczkę więcej materiału do budowy. Czy jest jakaś korzyść takiej konstrukcji, z perspektywy tych kilku lat używania?

 

Hej, wcześniej miałem tam bardzoooo krzywą podłogę (były bardzo duże spady) więc postawienie czegokolwiek, żeby stało stabilnie i prosto było dość ciężkie, dlatego zrobiłem stelaż do ściany, dopiero po jakimś czasie zdecydowałem się na generalny remont tego pomieszczenia łącznie z wylewką i płytkami, a stelaż pozostał ;)

 

xxhk7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.12.2018 o 13:02, Kurt napisał:

ten filtr skośny ma dosyć spore oczka, nie puszcza on za dużo chmielin do fermentora?

 

Testy przebiegły pomyślnie, według mnie rozmiar oczek jest akceptowalny. Po kilku litrach same chmieliny robią się warstwą filtrującą. Co najważniejsze, wymiennik jest wystarczająco chroniony. Schłodziłem już 2 piwo, bez potrzeby czyszczenia filtra, więc jest ok. 60l brzeczki fajnie zeszło do końca z gara.

 

Jak by co, to można też dokupić samą siatkę z mniejszym oczkiem pod rozmiar filtra, ale na razie nie widzę potrzeby.

 

21mf1y0.jpg

 

2vc9b1s.jpg

 

2cglpw6.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@vettis

Czy ten osadnik kątowy musi być w pionie? Można go zamontować w poziomie bezpośrednio do gwintu który mi wychodzi z kadzi warzelnej?

Wygląda na dobre rozwiązanie, na pewno wygodniejsze w użytku niż hopstopper.

Kolejne pytanie to czy takie sitko małe, które masz w garnku nie zapycha się? Jak próbowałem np na rurę od kranu w garnku założyć zmywaki to zatykało się to dosyć szybko, jak więc taki mały filterek się nie zapycha? ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maciek1221 napisał:

@vettis

Czy ten osadnik kątowy musi być w pionie? Można go zamontować w poziomie bezpośrednio do gwintu który mi wychodzi z kadzi warzelnej?

Wygląda na dobre rozwiązanie, na pewno wygodniejsze w użytku niż hopstopper.

Kolejne pytanie to czy takie sitko małe, które masz w garnku nie zapycha się? Jak próbowałem np na rurę od kranu w garnku założyć zmywaki to zatykało się to dosyć szybko, jak więc taki mały filterek się nie zapycha? ?

 

Myślę, że można, one są przystosowane do pracy w poziomie, więc i z chmielem powinno, być ok.

Co do tego w garnku, to pisałem wcześniej, że jest ono uniesione około 1mm nad dnem, Tak żeby osłaniało od góry rurkę która jest pod sitkiem. Gdyby szczelnie przyelgało do dna, to by zaraz się zapachało.Główny filtr jest za garnkiem i takie było moje zamierzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...
W dniu 24.08.2019 o 10:15, Krzyżak napisał:

Mam pytanie do ustawienia garów. Czemu nie zamienisz kadzi warzelnej z zacierną miejscami ?

Miałbyś wtedy wodę do wysładzania bezpośrednio nad kadzią zacierno-filtracyjną.

Teraz jest jakoś tak nie feng shui ;)

 

Dlatego, że siła ssąca wyciągu jest największa w tym miejscu (wentylator kanałowy jest zaraz nad tym właśnie okapem wraz z otworem przez ścianę), a najwięcej pary wytwarza się podczas gotowania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krzyżak napisał:

Ok czaję bazę ;)

Mógł byś powiedzieć jak sprawuje Ci się ta pompa Ardo przy filtrowaniu ?

Da się tak zdławić, że nie zbija złoża ?

 

Ja jestem zadowolony, użytkuję już długi czas z powodzeniem (któryś już rok), dławię przepływ za pompą.

Nie zdarzył mi się zasyp, żebym go nie przefiltrował (płatki, pszenica, żyto). Przy 50% pszenicy lubi się zbić, ale filtracja i tak idzie bez problemu.

Wtedy po którejś dolewce wody mieszam lub nacinam górną warstwę żeby lepiej się wysłodziło. Ale tak jak pisałem, nigdy nie miałem problemu, żeby mi się filtracja przypchała.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Twój pamiętnik to kopalnia wiedzy.
Mam pytanie odnośnie mieszadła, planuje rozbudować swój gar o mieszadło.
Mam pytanie skąd masz podstawę pod silnik, coś fajnie wyprofilowany. Można niby zamówić wycięcie plazmą a Twój wygląda całkiem fajnie. I jaki masz silnik.

I mam pytanie czy warto odrazu planować deszczownie do rozwiązania z mieszadlem?

I z zawracaniem brzeczki, w innym tematach odradzasz ten sposób na rzecz mieszadła a tu widzę że masz to i to. Jak to jest?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 11:25, lukaschels napisał:

Twój pamiętnik to kopalnia wiedzy.
Mam pytanie odnośnie mieszadła, planuje rozbudować swój gar o mieszadło.
Mam pytanie skąd masz podstawę pod silnik, coś fajnie wyprofilowany. Można niby zamówić wycięcie plazmą a Twój wygląda całkiem fajnie. I jaki masz silnik.

I mam pytanie czy warto odrazu planować deszczownie do rozwiązania z mieszadlem?

I z zawracaniem brzeczki, w innym tematach odradzasz ten sposób na rzecz mieszadła a tu widzę że masz to i to. Jak to jest?

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

 

Hej,

 

Podstawę wygrzebałem w domu (to chyba była blokada bębna pralki ;) ) Możesz kupić poprostu jakiś gruby płaskownik z kwasówki i nawiercić na obejmy.

Deszczownica fajna sprawa, nie jest bezpośrednio powiązana z mieszadłem, możesz mieć deszczownicę i nie mieć mieszadła lub odwrotnie. Jak planujesz mieć to i to, warto zrobić, na raz, żeby nie kolidowało jedno z drugim, ja swoją przerabiałem, bo miałem najpierw deszczownicę, a potem robiłem mieszadło.

 

Rozwiń  to co masz namyśli z tym zawracaniem brzeczki, bo nie chwytam ;) Ja pierwsze litry zawsze zawracam, chyba że chodzi ci o fałszywe dno i cyrkulacje brzeczki? zamiast mieszadła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o cyrkulację mi chodzi, zastanawiam się czy to gra warta świeczki jeśli mam już mieszadło.

Ogólnie tak sobie zrobię, chciałem wypalić, pokrywę, i mieszadło ale kosztuje to 170 zł, plaskowniki i pręt gwintowany nierdzewny to koszt ok 40 zł(w sumie śrubki i podkładki nierdzewne będą podobnie kosztować) , więc decyzja już jest znana. Do tego silnik wycieraczek od golfa i zasilacz z regulatorem napięcia. A pokrywy zrobię z twardej sklejki

Zasadniczo to pytałem o różne rozwiązania bo myślałem że zamknę się w 200-250 jeśli zlece wycięcie ale w takiej kwocie się zamknę własnymi siłami

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.04.2021 o 21:49, elroy napisał:

@vettisŁukasz, mam nadzieję, że pojawią się nowe wpisy :) Wiele, wiele inspiracji z tych zapisków czerpałem.

Hej, ogólnie to zabiegany jestem, mało warzę w domu, ale postaram się coś nowego wrzucić do mojego wątku i nie tylko jeśli chodzi o temat domowego browaru, ale też może coś z większych garnków ;)

Tymczasem, 30.04.2021 rozpocząłem nowy etap w życiu, więc jeszcze trochę tematów mi doszło ;)

20210410_190755.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.