Skocz do zawartości

Proste mieszadło magnetyczne po taniości


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wczoraj zrobiłem sobie mieszadło. Regulacja obrotów przez tranzystor, dwa magnesy, wiatrak, obudowa, włącznik, 4 śruby, kilka nakrętek i podkładek, dioda, przewody. Części zamawiałem na szybko w electroparku (trochę drogo maja), wiec wydałem na to ok 35zl. Pewnie można przyoszczędzić jeszcze. Jakby ktoś chciał to mogę poratować wskazówkami.

 

mieszadlo

 

na zdjęciu nie ma jeszcze magnesów bo zostawiłem je na noc, żeby spokojnie klej związał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem identyczne z pół roku temu, u mnie części w sklepie elektronicznym wyszły około 20zł z obudową. Do zasilania użyłem zasilacza od routera. Sprawuje się dobrze, patent z tranzystorem jest fajny, bo potencjometr się nie grzeje. 

 

Robiłem według rysunku z załącznika, który zrozumie każdy. Użyłem potencjometru bodajże 1kOhm    ;)

post-10246-0-75955500-1480101932_thumb.png

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny patent:

https://www.facebook.com/piwnyskryba/photos/?tab=album&album_id=1501190196855174

 

Podsumowanie użytych elementów oraz kosztów:

- Zasilacz 12 V - można go wziąć z odzysku z jakiegoś switcha/routera etc. - wtedy koszt 0 zł (w innym przypadku kilka-kilkanaście złotych)

- gniazdo zasilania - współpracujące z zasilaczem - koszt ok 2 zł - Gniazdo zasilania przykręcane DC 2,1/5,5 (albo: DC 2,5/5,5) metalowe - nie pamiętam już jego dokładnego rozmiaru

- Układ regulowanego zasilacza: - cena 18 zł http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1066.pdf

- potencjometr - z tego co pamiętam 1kOhm - cena ok 3-4 zł

- gałka do potencjometru - wygrzebana na strychu - 0 zł

- magnes neodymowy 20/10/2 mm - 2 szt - koszt ok. 1.7 zł /szt

- włącznik - już miałem - 0 zł

- wiatraczek od kompa - jesli masz stary - to koszt 0 zł

- ObudowaZ33 - ok 10 zł https://sklep.avt.pl/obudowa-plastikowa-z33-45x138x190.html

Sumarycznie - Wszystko kosztowało mnie ok 40 zł 1f609.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w sklepie na miejscu, ale myślę że znajdziesz w pierwszym lepszym z Google ;) Oczywiście jeśli chodzi o części typowo elektroniczne, ale w takim raczej nie dostaniesz wentylatora albo nawet zasilacza.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalony zasilacz z olx można dostać za darmo, z tego jest wentylator i obudowa mieszadła, podobnie spalony dysk twardy na magnesy

Regulator obrotów najtaniej jest zrobić ale jak ktoś się całkiem nie czuje na siłach to kupuje zalman fan mate - i to będzie największy koszt bo koło 20 złotych

Jakikolwiek zasilacz 12v to ma prawie każdy gdzieś wciśnięty, w najgorszym wypadku zapytać dwóch czy trzech znajomych i się znajdzie.

I tyle trzeba na mieszadło po taniości.

Ja akurat wszystko znalazłem w swoich elektrośmieciach więc kosztowało mnie to dokładnie zero złotych.

Przy czym ja byłem zbyt leniwy i nie chciało mi się robić obudowy z zasilacza.

Za obudowę robi mi okładka z płyty cd podparta na śrubkach wkręconych z rogi wentylatora.

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Napotkałem na problem przy budowie mieszadła - nie kręci :-)

 

To znaczy rdzeń 7x30mm leżący bezpośrednio na magnesie 20x10mm, przyklejonym do wiatraka komputerowego 12v, ładnie się obraca (chociaż jest przesunięty w stosunku do osi magnesu - zdjęcie poniżej) ale już oddzielony obudową i dnem kolby wpada tylko w minimalne drgania.

 

W czym może być problem? Za mały lub zły magnes?

 

7bb7e6a9fe8f925413878c1da5fb7b47.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten magnes ma pewnie jeden biegun u góry, a drugi u dołu, dlatego rdzeń leży niecentrycznie. Żeby to miało sens magnes powinien mieć bieguny na przeciwko względem osi obrotu. Jak masz drugi taki to przyklej dwa na obwodzie, tylko tak żeby na pewno miały bieguny przeciwnie.

Edytowane przez koval_blazej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj magnesu też ma znaczenie. Nie bez powodu ludzie tutaj używają neodymowych, bez dodatkowej izolacji na samym magnesie. Nie wiem czy dobrze widzę, ale za magnes w mieszadle robi tu rdzeń, a one mają raczej słabsze magnesy (jeśli już mają magnes, a nie kawałek ferromagnetyku).

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

EDIT: Jeżu... Jakie ja bzdury piszę (i widzę) bez porannej kawy... Gdzie ja tam widziałem rdzeń zamiast magnesu?!  :facepalm:

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem drugi identyczny magnes (neodymowe) - teraz mam łącznie 40x10mm (gr. 2mm) - przyklejone wzdłuż średnicy wiatraka i sytuacja poprawiła się o tyle, że przy kolbie stojącej bezpośrednio na wentylatorze rdzeń się kręci (wytwarza wir o wysokości około 3-4 cm - czy to wystarczy?).

 

Po dołożeniu obudowy, mieszanie zwalnia a rdzeń po paru sekundach wypada z orbity.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.