Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, Mijnheer napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie: po wyjęciu kosza na ziarno czekacie z wysładzaniem aż wszystko odcieknie czy od razu zaczynacie dodawać wodę?

 

Staram się utrzymywać ~3cm wody u góry przez cały czas wysładzania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 16:48, Mijnheer napisał:

Cześć, mam za sobą 11 warek na Grainfatherze i przy każdej, poza ostatnią, walczyłem z bardzo powolnym wysładzaniem, trwającym około 45 min - 1 h, zarówno przy słodach śrutowanych przez TB jak i własnoręcznie.

 

 

Też miałem podobnie nawet z prostymi zasypami bez pszenicy. Rozwiązanie jakie mi pomogło, a gdzieś doczytałem też na forum to po dodaniu wszystkich planowanych słodów, zostaw wszystko na 10-12 minut w spokoju, nie mieszaj, nie kombinuj, nie dociskaj, daj się słodom ułożyć tak jak im wygodnie. Po tych 10 minutach dopiero górne sito, delikatnie docisnąć do młóta i powoli otwieramy przepływ pompy stopniowo zwiekszając przepust do czasu aż zacznie nam się przelewać środkiem(lub nie). Od tego prostego zabiegu przy standardowych zasypach pompę odkręcam prawie na max i nic się nie przelewa przez środkową rurkę, a i przy okazji wzrosła wydajność. Oczywiście mieszam słody ale tylko podczas wsypywania co trwa dosłownie kilka minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2021 o 11:03, Mijnheer napisał:

 

Mam jeszcze jedno pytanie: po wyjęciu kosza na ziarno czekacie z wysładzaniem aż wszystko odcieknie czy od razu zaczynacie dodawać wodę?

 

najpierw czekam aż to co jest na górnym talerzu zniknie a potem dodaję co jakiś czas po 1- 1,5L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kiwitom napisał:

Dodawajcie do słodów łuskę ryżową, koszt znikomy, a bardzo pomaga przy wysładzaniu, nawet przy pszenicy.

 

Owszem, ale nie zapominajmy że zbyt szybkie wysładzanie to nic dobrego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj ok 80 warka na GF i jestem w szoku. Miał wyjść barley wine 24blg, a wyszło zaledwie 16...jak myślicie jaka mogła być tego przyczyna? 8,4kg słodu ześrutowana odpowiednio wsypana do 24l wody 68C, zacieranie 80min, wysładzanie 4l-78C...gotowanie 90min. Po gotowaniu 15,5l 16BLG nie wiem co poszło nie tak :/ Ostatnio robiłem podobny zasyp i wydajność wyszła na poziomie 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dan737 napisał:

Dzisiaj ok 80 warka na GF i jestem w szoku. Miał wyjść barley wine 24blg, a wyszło zaledwie 16...jak myślicie jaka mogła być tego przyczyna? 8,4kg słodu ześrutowana odpowiednio wsypana do 24l wody 68C, zacieranie 80min, wysładzanie 4l-78C...gotowanie 90min. Po gotowaniu 15,5l 16BLG nie wiem co poszło nie tak :/ Ostatnio robiłem podobny zasyp i wydajność wyszła na poziomie 60%.

Tak to bywa przy większych zasypach . Następnym razem  podczas zacierania mieszaj  zawsze coś to podniesie wydajność, ale wątpię żebyś wybił 24blg 

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, witur napisał:

Tak to bywa przy większych zasypach . Następnym razem  podczas zacierania mieszaj  zawsze coś to podniesie wydajność, ale wątpię żebyś wybił 24blg 

Ostatnio robiłem Risa  7,8kg słodu woda podobnie jw. i wyszło 22blg i  już nie pierwszy raz warzyłem coś tak treściwego dlatego jestem zdzwiony tak słabą wydajnością

 

Edytowane przez dan737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, planuje zakup automatycznego kotła, myślałem o Royal Catering 50 litrowym, jednak na stronie TB rzucił mi się w oczy grainfather S40. Czym taki sprzęt różni się od serii G (oprócz chłodnicy i oczywiście ceny)? Może ma ktoś taki sprzęt i mógłby się wypowiedzieć. Piszą, że objętość to 46 litrów i maksymalna warka to 40 litrów? Czy to w ogóle jest wykonalne? Proszę o podpowiedź, czy warto kupić tego grainfathera czy lepiej kupić tańszego i większego chińczyka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, PawelJumper napisał:

Cześć, planuje zakup automatycznego kotła, myślałem o Royal Catering 50 litrowym, jednak na stronie TB rzucił mi się w oczy grainfather S40. Czym taki sprzęt różni się od serii G (oprócz chłodnicy i oczywiście ceny)? Może ma ktoś taki sprzęt i mógłby się wypowiedzieć. Piszą, że objętość to 46 litrów i maksymalna warka to 40 litrów? Czy to w ogóle jest wykonalne? Proszę o podpowiedź, czy warto kupić tego grainfathera czy lepiej kupić tańszego i większego chińczyka? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś z Was przerabiał już temat wymiany pompy w G30? Pompa, która miała być "nie do zarżnięcia" przestała działać po ok 50 warkach. W środku jest czysta, wszystko wygląda ok, ale nie odpala. Udało mi się ją 2-3 razy uruchomić po tym gdy wcześniej kilkadziesiąt razy kliknąłem przycisk startu.

Czy jest jakaś szansa na reanimację? Jeśli nie to na jaką wymienić? Na zagranicznych forach ludzie "jarają" się pompą Blichmana RipTide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2021 o 21:39, Robert87 napisał:
Pompa na jakie napięcie?

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

 



2019797446c5cb2c89f3585d2850a240.jpg

W dniu 13.12.2021 o 21:39, Robert87 napisał:
Pompa na jakie napięcie?

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka

 


Z tego co piszą na tabliczce znamionowej to 220V
 

Edytowane przez Igor Siemieniuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pompa wymieniona. Wybór padł na polecaną i popularną MP-15RM z Ali. Na razie sterowanie pompą ręczne ale będę kombinował, żeby podłączyć ją jakoś do sterownika.
Pompa ma moc jednak jej używanie wymaga wprawy - trzeba pilnować, żeby była zalana i żeby się nie zapowietrzenia. Jest to trudne np. przy chłodzeniu lub transferze do fermentora, gdy filtr jest już lekko zapchany i brzeczka spływa cienkim strumieniem (pompa nie zasysa, musi mieć ciecz podana grawitacyjnie).

d3954988ebe90987f171611b2223dda3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Igor Siemieniuk napisał:

Pompa wymieniona. Wybór padł na polecaną i popularną MP-15RM z Ali.

Jestem przed podobną modernizacją w innym kotle. Masz zdjęcie złączek, które wykorzystałeś do podłączenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.12.2021 o 20:14, Igor Siemieniuk napisał:

Ta pompa jest prosta jak budowa cepa i tam w środku nic takiego nie ma emoji846.png
Jak wrócę do domu to spróbuje zrobić zdjęcie wnętrza

Miałem podobny problem, tj pompa przestała działać. Okazało się, że było mikroprzepalenie w uzwojeniu, które jest swoją drogą bardzo cienkie. Lutowanie pod szkłem powiększającym pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 4.01.2022 o 09:36, Igor Siemieniuk napisał:

Pompa wymieniona. Wybór padł na polecaną i popularną MP-15RM z Ali. Na razie sterowanie pompą ręczne ale będę kombinował, żeby podłączyć ją jakoś do sterownika.
Pompa ma moc jednak jej używanie wymaga wprawy - trzeba pilnować, żeby była zalana i żeby się nie zapowietrzenia. Jest to trudne np. przy chłodzeniu lub transferze do fermentora, gdy filtr jest już lekko zapchany i brzeczka spływa cienkim strumieniem (pompa nie zasysa, musi mieć ciecz podana grawitacyjnie).

d3954988ebe90987f171611b2223dda3.jpg

Igor, ja podłączam zewnętrzną pompę do sterownika w taki sposób :D

Kończę zacieranie i przyłączam warnik z osobną pompą do sterownika.

 

 

16439991287594056348048470019960.jpg

Edytowane przez zygberto
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy ktoś mógłby mnie oświecić do czego służy poniższy przełącznik? Nie o nim nic w instrukcji a jego pozycja tak jakby nic nie zmieniała. Ustawiony na 0 a pompa i grzanie działa.20220506_221640.jpg

Wysłane z mojego SM-G780G przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana mocy grzania o ile pamietam 500W albo 2000W we wcześniejszym modelu (opisane było jako mash/normal). Teraz reguluje to kontroler, więc możliwe, ze jest to

wymuszenie mniejszej mocy, bo przełącznik opisany jest teraz jako on/off... ale możliwe też, że jest to po prostu atrapa po zmianie sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.