Skocz do zawartości

Budowa warzelni 50l od podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj sprawdzałem czy będą różnice wskazań pomiędzy czujką włożoną na "sucho" do rurki, a czujką z pastą termoprzewodzącą.

 

Używałem rurki miedzianej średnicy 8mm i grubości ścianki 1mm. Czujka ma 6mm średnicy. Jedną włożyłem do rurki "na sucho" a drugą lekko posmarowałem pastą silikonową termoprzewodzącą i po tym zabiegu umieściłem ją w takiej samej rurce. Osobną sprawą jest kwestia ile pasty dostało się na miejsce docelowe, czyli do końca rurki i jak bardzo czujnik jest nią pokryty. 

 

Efekt był taki, że oba czujnik wskazywały to samo. Lecz co ważniejsze wskazywały +/- 0,5 stopnia Celsjusza jak zwykły termometr rtęciowy. Wolniej tylko "dochodziły" do prawidłowych temperatur.

post-12597-0-60847500-1466618918_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć!
Podbiję temat bo tworząc sobie w głowie obraz naczynia w którym będę zacierał i filtrował natrafiłem na sufit czyli pokrywę...

 

W wielu projektach na forum widać - keg, belka z silnikiem i mieszadło.

 

Powiedzcie jak to jest z parowaniem zacieru, czy brak pokrywki/izolacji i pozwolenie na swobodne parowanie podczas zacierania nie powoduje dużych różnic w temp zacieru na górze i na dole? lub innych problemów?

 

Czy istnieje jakiś ładny sposób na montaż mieszadła tak aby jeszcze dało się maksymalnie zaizolować keg od góry?

 

Dzięki , pozdrawiam, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

brak pokrywki/izolacji i pozwolenie na swobodne parowanie

U mnie jest pokrywka  http://www.piwo.org/topic/17892-budowa-warzelni-50l-od-podstaw/page-2#entry364936 

 

 

Ano, Ty masz, bardzo ładną ale część osób nie ma, czy to w ogóle ma znaczenie? :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Trochę czasu minęło i nadszedł moment na małą modyfikację.

Nabyłem gar 70l i tenże będzie służył (mam nadzieję) jako kadź warzelna.

Jakoś ostatnio rozkojarzony jestem i dwa piwa mi wykipiały bo nie dopilnowałem. Stwierdziłem, że 10l więcej pojemności załatwi sprawę.

Tak więc warzelnia będzie miała zacierną 50l oraz warzelną 70l.

Gar się już uzbraja. Plan jest taki, żeby go nie spawać. Nie wiem tylko jak zamontować sondę temperatury od Pamela.

W weekend będzie montaż kranika, jak dotrą wszystkie potrzebne elementy.

 

post-10012-0-11673600-1495711554_thumb.jpg post-10012-0-27562000-1495711559_thumb.jpg post-10012-0-18601800-1495711563_thumb.jpg post-10012-0-12505000-1495711568_thumb.jpg

 

Tak więc wkrótce dotychczasowa kadź (60l) będzie szukała szczęśliwego nabywcy   ;)

 

post-10012-0-50285500-1495711845_thumb.jpg

 

edit.

Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że już dwa lata minęły i sprzęt zaliczył 45 warek...

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wiedzy jest tu : http://alkohole-domowe.com/forum/jak-zamontowac-termometr-w-kegu-bez-spawania-t8382.html

Ja bym dał sondę na zewnątrz a potem dobrze ocieplił gar. Może niezbyt dokładne będą pomiary, ale to warzelna..

Zawsze można pamela trochę przeskalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja bym dał sondę na zewnątrz a potem dobrze ocieplił gar.

 

No może to rzeczywiście rozwiązanie na jakie czekałem?

Prześpię się z tematem i chyba wykorzystam. 

Jak się  nie sprawdzi to nie ma problemu zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Temat trochę nieaktualny, ale może komuś się przyda na przyszłość. Ja sondę od pamela zamówiłem z gwintem 1/8". Na znanym portalu aukcyjnym kupiłem niską nakrętkę nierdzewną na owy gwint. Do tego jeszcze potrzeba jedynie dwóch podkładek miedzianych 10mm i wszystko mocno skręcamy. Nic nie cieknie.

 

Mam pytanie do użytkowników tych sond. Czy wkładając czujnik na przewodzie do tej obudowy dajecie jakąś pastę termoprzewodzącą?

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przeleciałem przez całość tematu i myślę, że to jest coś do czego mogę dążyć z drobnymi zmianami (w końcu wszystko zależy od miejsca warzenia). Podłączam się do pytania wyżej, jak się sprawdza sprzęt po takim czasie i tylu warkach? Były jakieś "remonty"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś czasu nie mam ostatnio za wiele, więc i na forum się rzadko pojawiam.

Sprzęt śmiga aż miło jak tylko mam czas na warzenie. Generalnie wszystkie zmiany i modyfikacje tutaj opisywałem.

Może jeszcze przyjdzie czas na wymiennik ale w moich warunkach lokalowo garażowych nie za bardzo mógłbym utrzymać go w czystości jak należy. Tak więc ten temat na razie odpuszczę. 

Bardzo jestem zadowolony z obydwu kadzi. Nowa 72l warzelna jest dla mnie w sam raz. Konstrukcja obyła się bez spawania. Czujnik również zamontowałem wkręcany.

Niepotrzebnie tylko zainwestowałem w grzałki od Sprawka do grzania wody, bo wystarczyłyby zwykłe z parnika ;)

Jedyną modyfikacją jaką muszę wykonać to podnieść zbiornik z wodą do wysładzania żeby wysładzać grawitacyjnie i zrezygnować z pompki. A w związku z tym, że sprzęt znalazł już swoje stacjonarne miejsce i nie musi być mobilny to taka możliwość jest. Ale może latem się przybiorę jak będzie więcej czasu.

Podsumowując, Jestem mega zadowolony i żadnych większych zmian bym nie robił.

Polecam taka konstrukcję wszystkim o ile mają warunki i potrzebę na sprzęt tej wielkości.

Wiem, bo parę osób ze mną rozmawiało, że po kilku różnych raczej nie udanych konstrukcjach tworzą sprzęt podobny do tego i dopiero są zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Świetna robota.  Czy możesz podać orientacyjne koszty wykonania warzelni 50 l. Nie chodzi o rozpisanie wszystkiego na elementy pierwsze, tylko o koszt całkowity. I jeśli to nie problem to koszt wykonania warzelni 70 l.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2018 o 12:37, John napisał:

Czy możesz podać orientacyjne koszty wykonania warzelni 50 l

Powiem szczerze, że nie pamiętam.

Trzeba prześledzić ten wątek, bo chyba na bieżąco pisałem mniej więcej co i ile kosztowało.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gratulacje ASadam. Fajny sprzęt!:okey:

Też zabieram się do budowania kadzi z kega po kilku warkach w garze emaliowanym 40l. Marzy mi si e robienie podwójnych warek.

Chcę zdobić elektryczną kadź zacirno-filtracyjno-warzelną z mieszadłem i FD  3w1, bo mam naprawdę za mało miejsca na osobny kocioł warzelny. Zbiornik z grzałkami do wysładzania już mam.

Kupiłem kega euro o pojemności 60 l (dokładnie 58 i 2/3 l). Ma typowa średnicę ale jest wyższy o 6 cm

Podparcie mieszadła chcę zrobić przyspawując centralnie śrubę M8. Na niej skontrowane nakrętki podpierające fałszywe dno o śr. 335 mm. W FD otwór centralnie fi 8mm. Nad nim nakręcony, dociskający FD wałek z tworzywa z gwintem M8 w środku. Oś mieszadła z rury fi 22 założonej "ślizgowo" na wałek z tworzywa dociskający FD.

Odpływ zaraz obok śruby. Wspawany nypel, kolanko, zawór

Grzałki zamówiłem u Sprawka 2x1750 W (ale trzeba czekać)

 

Teraz kilka pytań do Ciebie i innych Kolegów z doświadczeniem:

Jaką średnicę odpływu i zawór dać - 1/2 czy 3/4 cala? Wiem, że zawsze lepszy większy ale czy zmieszczę się obok śruby w zagłębieniu dna?

Jaka powinna być średnica mieszadła do grzałek o promieniu wygięcia 176 mm w osi rurki fi 8,5 to daje teoretycznie 343,5 mm średnicy? Czy 335 mm tak jak FD nie będzie za dużo? To tylko 4mm odstępu mieszadła od grzałek. Trochę ryzykowne.

 

Z góry dziękuję za wszelką życzliwą pomoc i odpowiedzi na moje w pytania początkującego budowniczego kadzi.

Edytowane przez MisiekC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.