Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

wydajność gownie zależy od wysładzania

 

Przy warzeniu takich piw jak RIS od zacierania chyba również. Warzyłem RISa w zeszłym tygodniu i założyłem przy uzyciu Brewtarget, w którym i tak zaznaczyłem wydajność mniejszą niż zwykle, że z 8 kg słodu i 30 litrów wody (stosunek 3.75:1) otrzymam po 90 minutowym gotowaniu 15 litrów brzeczki o blg ok 26. Po spuszczeniu 21 litrów brzeczki przedniej okazało się, że blg wynosi raptem 17, czyli pierwotne założenie osiągnięcia 26 blg przy 15 litrach było nierealne. Finalnie po dwugodzinnym gotowaniu uzyskałem 13 litrów 23.8 blg. Przyczyną mniejszej wydajności raczej nie był słód bazowy, czyli pilzneński w ilości 6 kg, ponieważ warząc dwa tygodnie wcześniej na nim rozruchową 11 otrzymałem wydajność nawet o 2-3% wyższą niż przeciętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki są wyniki testów i wychodzi jednak odwrotnie http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87#G.C4.99sto.C5.9B.C4.87_zacieru

 

logicznie rzecz biorąc, jeśli słód jest w wodzie ponad tą godzinę w czasie zacierania to ma więcej czasu na oddanie ekstraktu niż w ciągu tych paru minut jak przepływa przez niego woda podczas wysładzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tam na wiki masz wydajność warzelni bez wysładzania, to robi różnicę ;) wysładzać też możesz ile chcesz bo przecież możesz wysładzać na raty a nie ciągle.

 

Zacieranie na gęsto daje lepszą wydajność, jednak zacieranie na rzadko ma szereg innych zalet, tak że wg mnie jest lepsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, w sobotę zacierałem znowu 8,5 kg zasypu w 18l wody. Tym razem w założeniu mieliśmy wysładzać tylko do 18 litrów, tak aby wyszło około 15 litrów piwa. Zrobiłem ciut dłuższe zacieranie i powolne wysładzanie, tak, żeby młóto miało długi kontakt z wodą. I dupa tam. Z zakładanych 26 blg (na 20 litrów) nie dojechaliśmy do 22 (na 18 litrów!!!). Do gotowania poszedł cukier i docelowo otrzymaliśmy 15l z 26blg. Ale coś z tm gęstym zacieraniem musi być niehallo, bo lekkie zasypy wchodzą nam w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Temat wprawdzie wielokrotnie wałkowany, ale dylemat pozostaje: gar 30l, 9,2 kg słodu (80kila procent podstawowych, trochę płatków, karmelu i jakieś chyba 600-800g palonych) i w planach RIS plus piwo popłuczynowe. Brewtarget wylicza mi, że z tego materiału wyjdzie mi warka 24l 23-24blg (z uwzględnieniem syropu kandyzowanego własnej roboty z 1 kg cukru). Niegdyś w tym garze zatarłem 20litrową warkę porteru 21blg z 8,5 kg słodu i było ok, a teraz jak się naczytałem to już te 9 kg mi się wydaje ekstremalnym wyzwaniem.

W PPPP arkusz mi wylicza, że jak zatrę te 9,2 kg słodu w 21 litrach wody to objętość zacieru będzie na poziomie 28-29 litrów... czyli powinno się zmieścić

I tu mam 3 pomysły na zacieranie:

 

1. zacierać wszytko na raz po margines - uzyskać zakładaną ilość ris'a, a ewentualne deficyty ekstraktu korygować (lub nie...ile będzie tyle będzie) w rozsądnym zakresie syropem/cukrem/ekstraktem suchym, a z wysłodzin piwo popłuczynowe

 

2. j.w. przy czym młóto przed przepłukaniem na popłuczynowe "zatrzeć" raz jeszcze, a bardziej w sensie długo pomoczyć przed spuszczeniem filtratu, by jak najwięcej cukrów mogło się uwolnić

 

3. zasyp na pół i na dwa zacierania z filtrowaniem do dwóch wiader-brzeczka przednia na risa, a wysłodziny na cienkusza-tylko tu nie wiem jak policzyć ilość brzeczki przedniej i ile blg będzie

miała, a ile wysłodziny... czyli mam poczucie pełnego braku kontroli nad procesem...

 

warzenie planuję na sobotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Hej

W sobotę zamierzam uwarzyć RIS i stouta z wysłodzin na 14 kg zasypie, niestety posiadam tylko 30 i 40l garnek. Dlatego zamierzam podzielić to na pół i zacierać oraz filtrować na dwa razy. I tu moje pytanie: czy po przefiltrowaniu brzeczki przedniej z pierwszej części dodać do kadzi filtracyjnej drugą część i filtrować bez wysładzania i to pójdzie na RISa, a reszta z wysladzania pójdzie na stouta. Czy lepiej odpowiednio najpierw odebrać przednia brzeczke z pierwszej części a potem wysładzać i następnie  pozbyć się młota z pierwszej części  i postępować analogicznie z drugą częścią?

 Zastosuje 2,5l wody/1 kg słodu 

Dzięki i Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzyłem mocny porter bałtycki w garze 40l i 15l. Gdy brzeczka przednia z pierwszego zacieru się gotowała, to drugi zacier leciał na wysłodzinach, a do wysładzania szedł cienkusz. Opis mojego zacierania masz poniżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.