Skocz do zawartości

cóż porabiać w lato?


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście chodzi mi o receptury na piwo do fermentacji 22-25stopni i więcej :)

Macie jakieś sprawdzone przepisy. Coś dla hopHedów?

W lato się pije piwa zrobione w zimę czy na wiosnę. Szkoda roboty, chyba, że masz lodówkę do fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował bo niby pszenicę da radę zrobić w tym zakresie, ale też jest strach, że będzie guma balonowa i rozpuch ;) Belgi też zbytnio nie lubią takiej temperatury fermentacji w pierwszych dniach fermentacji. Więc albo zawiesić warzęchę albo zbudować skrzynię fermentacyjną.

 

Ja bym polecał zaznać się z tematami: 

http://www.piwo.org/topic/16994-diy-komora-fermentacyjna/?hl=lod%C3%B3wka&do=findComment&comment=333894

http://www.piwo.org/topic/7701-diy-pudlo-izolacyjne-na-fermentor/page-3?hl=%2Bskrzynia+%2Bfermentacyjna&do=findComment&comment=298973

http://www.piwo.org/topic/10502-dwu-komorowa-skrzynia-fermentacyjna/?hl=%2Bskrzynia+%2Bfermentacyjna

http://www.piwo.org/topic/10164-skrzynia-do-fermentacji/?hl=%2Bskrzynia+%2Bfermentacyjna&do=findComment&comment=213646

 

Wykonanie banalne, a pozwala uzyskać temperatury rzędu 18-19C ;) Ja tam warzę latem ale mam warunki do tego - piwnica maks 19 C latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Und ty to musisz mieć fajną piwnicę :) Rezerwuje jej kawałek dla siebie :P Niestety u mnie w lecie jest +20 stopni. Ale dobrze że mam lodówkę to coś teraz mogę uwarzyć w lecie ;) Ale niestety tylko jedna warka na miesiąc :| I to jest ból.

 

Zapomniałbym o najważniejszym, temperatura fermentacji to jedno, a trza jeszcze dodać .... latające muszki i inne owady latające :| To jest zmora dla piwowara domowego.

Edytowane przez wolf83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie belgi. Dla hop headów tylko IPA z przedrostkiem 'belgian'. Bawiłem się w fermentowanie belgów w dolnym zakresie - zaczynając od 15 st. C ale bardziej mi smakują te fermentowane od początku w 20, podnosząc w trakcie fermentacji jeszcze o parę stopni. Większość browarów trapistów podnosi fermentację do 27-29 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zasadnicza różnica zacząć fermentację w 20°C i podnieść po koniec do 30°C, a zacząć w 23°C otoczenia co pewnie da ze 27°C w piwie pierwszego dnia ;)

Przy temperaturze piwa 22°C to jeszcze spokojnie sporo stylów zrobisz ale w 22°C otoczenia to ciężko, chyba tylko belgi a i tak efekty mogą być rożne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi belgami to bym nie szalał. Nie o to chodzi żeby od początku lecieć z fermentacją w 26 czy 27°C (pewnie bez problemu drożdże tyle sobie zrobią jak się je zada w 22°C), tylko w trakcie podnosić.

 

Jak to mówią, z g..na bata nie ukręcisz. Koszt wykonania lodówki ze styropianu to chyba około 20zł i to rozwiązanie polecam.

 

EDIT: uprzedził mnie kolega :)

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem małą, używaną lodówkę Polara na olx za 30zł, wydało mi się to lepszym rozwiązaniem niż budowa pudła, przy którym ciągle coś trzeba robić. Do tego sterownik temperatury za 25zł i jakoś można żyć latem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował bo niby pszenicę da radę zrobić w tym zakresie, ale też jest strach, że będzie guma balonowa i rozpuch ;) Belgi też zbytnio nie lubią takiej temperatury fermentacji w pierwszych dniach fermentacji. Więc albo zawiesić warzęchę albo zbudować skrzynię fermentacyjną.

 

Super informację, myślę że i tak i tak się przyda. Może uda się coś takiego do garażu wstawić. Jest wspólny więc muszę pomyśleć nad jakimś zamknięciem. Pare petów i będzie ok. A w przyszłości może Peltier. Szukam drewna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lato się pije piwa zrobione w zimę czy na wiosnę. Szkoda roboty, chyba, że masz lodówkę do fermentacji.

No właśnie myślę nad tym pomysłem.

Na razie wsadzę do garażu, później pod osłoną nocy przeniosę do mieszkania... nie dowie się nikt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na cichej fermentacja mocno zwalnia, więc drożdże już za wiele syfu nie naprodukują

poza tym jak fermentacja zwalnia to i temperatura w fermentorze się nie podnosi, więc będzie tyle ile masz w mieszkaniu i nie podskoczy już do 27°C

 

tak więc spokojnie możesz warzyć co tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze w garażu 15-16 stopni

pomału będzie podskakiwać ale do max 20 stopni ...

Właśnie się gotuje IPA, schłodzę, zadam drożdże i do garażu na podłogę pojedzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nieszczęśliwy mieszkaniec bloku z dość ciepłą piwnicą (i początkujący piwowar, który cały hajs włożył w rozwój hobby), radzę sobie w następujący sposób: kupiłem w budowlanym 5 płyt ze styropianu (17 złotych) i (opcjonalnie) termometr z sondą na kablu (15 złotych), używając kleju do styropianu (nie wiem ile złotych, miałem w domu) zrobiłem z niego prostopadłościan i każdego ranka przekładam butelkę wypełnioną wodą (0 złotych) między zamrażarką a moją skrzynką. Bardzo elegancko trzyma temperaturę na tych 19 stopniach nawet przy takim upale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tygodnie temu robiłem mały żytnio-amerykanski eksperyment. Tak się złożyło, że nie mogłem fermentować w lodowce tylko musiałem w pokoju. Drożdże zadałem w 18°C ale w otoczeniu bylo 23,5°C. Tydzień temu przelalem na cichą i chmieliłem na zimno amerykanami. Efekt przed chmieleniem był taki, że fajne owocowe estry łączyły sie z cytrusami od chmielu. Dla mnie ekstra. Dzis butelkuje to wieczorem napiszę coś więcej.

 

Drożdże: http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/drozdze-piwowarskie-suche/128-mauribrew-ale.html

 

Generalnie przy temperaturze fermentacji(nie otoczenia!!!) 21-22°C drożdże dają czysty profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.