Skocz do zawartości

Gozdawa CP18 - Czech Pilsner 18


Rekomendowane odpowiedzi

Szczep dolnej fermentacji o najwyższym odfermentowaniu.

  • Temperatura fermentacji 9-20°C
  • Temperatura optymalna fermentacji 12-15°C
  • Flokulacja najwyższa
  • Tolerancja na alkohol 6,9%

żródło: Gozdawa

Edytowane przez DonBeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Podchodzę w weekend drugi raz do tych drożdży, pierwszy raz użyłem w #58 100% Smoked Lager, 11,7°Blg i 22l, uwodniona paczka, start fermentacji w 30h (niewielka piana na wierzchu). Piwo było na 100% słodzie wędzonym (polecam) więc estry jeśli nawet były, były dość dobrze przykryte przez słód wędzony, z fermentacji i efektu w piwie byłem zadowolony. Piwo było idealnie klarowne jak drożdże dolnej fermentacji przystało.

 

Teraz kolejna warka ale na bardziej neutralnym w aromacie piwie więc dam znać jakiesz tego będą efekty.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ale się naciąłem tym razem. Dwie warki i obie po dwóch tygodniach po zakończeniu fermentacji mocno mętne. Pierwsze piwo po prawie dwóch tygodniach na cichej wciąż opalizuje. Jak na dolny szczep to flokuacja kiepska. Będę jeszcze lagerowal żeby zobaczyć czy coś da się jeszcze powalczyć z klarownością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ale się naciąłem tym razem. Dwie warki i obie po dwóch tygodniach po zakończeniu fermentacji mocno mętne. Pierwsze piwo po prawie dwóch tygodniach na cichej wciąż opalizuje. Jak na dolny szczep to flokuacja kiepska. Będę jeszcze lagerowal żeby zobaczyć czy coś da się jeszcze powalczyć z klarownością.

Jakie efekty końcowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Jestem po butelkowaniu lagera.

Dwie paczki poszły na 23 litry, bez uwodnienia, standardowy zasyp, zacieranie dekokcyjne ,11.5Blg 
Brzeczka napowietrzna przez lanie z góry klarsztajna.

15 dni na burzliwej 12C

14 dni na cichej w 15C

Start bardzo wolny, około 30h. 
Praktycznie brak piany przy burzliwej, jedynie sporo zbitych glutów na powierzchni aż do rozlewu, opaść nie chciały.

Ostatecznie zjechały do 3Blg.

Gęstwy na dnie bardzo mało i dość luźna.

Podczas fermentacji cały czas zapach owocowy, brak siarkowych zapachów, możliwe że przegapiłem. 
Próba smakowa przy rozlewie całkiem pozytywna, piwo wyszło mało estrowe, bardzo neutralne, na pierwszym planie chmiel i finisz słodowy.

Nie mogłem wyczuć charakterystycznych dla lagerów kwiecistych aromatów. 

Piwo wyszło w miarę klarowne poza większymi farfoclami.

Puki co jestem bardzo zadowolony z eksperymentu, piwo przy rozlewie było dobre mając na uwadze to że jeszcze się ułoży, za trzy miesiące opisze co z piwem.



 

Edytowane przez LukBeer
Pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Wydaje mi się, że jakieś leniwe te drożdże.

Start po około 48 godzinach, 14 dzień fermentacji burzliwej i jeszcze dojadają.

Dwie paczki uwodnione na 20 litrów, 12,5Blg

Fermentacja w 12-13C pod ciśnieniem 1bar - piana ok 2cm.

image.png.9159286a3bb43722963bcfa8025d06e3.png

Edytowane przez mefisto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też zaliczyły srogiego laga i tak, wydaję się, że są leniwe. Aczkolwiek swoje zrobiły. Aby je lepiej ocenić, musiałbym na tym samym ekstrakcie robić, aczkolwiek piwo samo w sobie nie było złe, moim zdaniem całkiem czysty profil wyszedł, ale jakieś takie... markotne.. Od biedy mogą być moim zdaniem.

Aktualnie na Lallemand Diamond i nie ma porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.