Skocz do zawartości

Chmiel Puławski oraz Polski Cascade


anteks

Rekomendowane odpowiedzi

Magnat to nieco podrasowane na polskie warunki Magnum. Moim zdaniem nie warto. Ten drugi to tajemnica, nikt o nim nic nie wie.

 

Nieprawda.  Miałeś ten chmiel w rękach/garze? Magnat to świetny chmiel, piękny aromat i szybko układająca się goryczka, krótka, podobnie jak w Iungdze. Nie robiłem na razie prób na zimno głownie z uwagi na wysokie alfa 14%,  ale aromat zachęca.

 

Efekty chmielenia Puławskim na zimno też bardzo pozytywne, oprócz owoców dochodzi ciekawa nuta ziołowa. Świetny chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również przerabiałem większe ilości Magnata i generalnie zgadzam się co do opinii o tym chmielu z dhanab.
Aromat klasyczny dla chmieli kontynentalnych, kwiatowy, krótka goryczka. W domowych warunkach wyszedł mi na nim przyjemny pils single hop.

Kwestią kluczową w jakości chmielu jest z jakich upraw pochodzą, pojawienie się na rynku Polish Hops doskonale to pokazało - nagle Lubelski nadaje się do czegoś innego niż "lawnmower beer" w znaczeniu dosłownym.  ;)

Edytowane przez YoBombel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem oba chmiele, zarówno w domu jak i w większej skali. Chmiele od Polishhops.

Puławski - charakterystyczne dla polskich chmielu nuty ziołowe, sosna, czerwone jabłko, ale bez tytoniu. Można wyczuć trochę egzotycznych owoców, pomelo, marakuja, przywodzi na myśl chmiele z Antypodów, summer czy elle. Ciekawy i złożony chmiel, dobry na SH.

Cascade PL - wyraźny grejpfrut, cytrusy, z lżejszym mango, liczi, żywica. Trochę geraniolu daje się wyczuć. Trochę nieprzyjemna, zalegająca goryczka, ale cóż, lato było upalne i suche, co też odbiło się na kondycji roślin. Amerykański Cascade który testowałem równolegle pod tym względem lepsze, ale smak i aromat - trochę się różnią i nie umiem rozsądzić, które ciekawsze. 

 

Magnata też próbowałem, na goryczkę. Nie jest źle, umiarkowanie długa, nie zalega, ziołowa, delikatnie łodygowa i cierpka. Może być, imho półka między iungą a magnum, więc popyt pewnie będzie zależeć od ceny :)

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie mi dofermentowuje best bitter 11 Blg SH Puławski (7,8 AA, z Esencji Smaku). Dziś będę sypał na zimno, ale już teraz pachnie obłędnie. Jak ktoś z 3miasta chce spróbować, to chętnie się podzielę; dla reszty świata będzie w lipcu post z degustacją i uwagami z warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam zrobioną warkę na Puławskim. Zwykły SH bez kombinacji. Zapach bardzo fajny ja bym określił ten chmiel jako czerwone owoce jabłko,truskawka coś w te zapachy smakowo przyjemna łagodna goryczka no i moim smakiem czuć właśnie truskawki.Dawałem świeżo suszoną szyszę tak ponad 150g i garść na zimno :-) .

Jeżeli ma ktoś ochote na degustacje z okolic Puław mogę poczęstować buteleczką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To możliwe że spora część tych owoców to zasługa drożdży, a konkretnie estrów, które naprodukowały - S-04 własnie robią takie ciepłe, przyjemne, owocowe posmaczki. Z moich obserwacji wynika, że zachowują się tak powyżej 18/19C - poniżej tej granicy dają piwa stosunkowo czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Może ktoś coś powiedzieć o Puławskim? Jak używać? Dostałem trochę swiezo wysuszonego, pachnial oblednie przed suszeniem i po suszeniu jeszcze lepiej i bardzo mocno, kwiatowo ziemne zapachy. Pisza ze to goryczkowy ale aromatu tez ma sporo fajnego. Czy single hop IPA na tym wyjdzie? Mam tez lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Może ktoś coś powiedzieć o Puławskim? Jak używać? Dostałem trochę swiezo wysuszonego, pachnial oblednie przed suszeniem i po suszeniu jeszcze lepiej i bardzo mocno, kwiatowo ziemne zapachy. Pisza ze to goryczkowy ale aromatu tez ma sporo fajnego. Czy single hop IPA na tym wyjdzie? Mam tez lubelski

Śmiało! Rób SH. Nie pożałujesz. Bardzo dobry chmiel, a nie jakieś gówno. 

Bardzo przyjemny, owocowy, lekko kwiatowy. 

Jeśli masz dobry lubelski to też możesz się mocno zdziwić in plus. Bardzo fajne aromaty zielonej herbaty z cytrynką. Polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Gwynbleidd napisał:

Lubelskiego to używam już jakiś czas ale pulawski dostałem pierwszy raz i nie wiem jak się nim zająć. Dać na 60min trochę, pod koniec, na koniec i na zimno? 

Moim zdaniem zrób tak jak robiłeś do tej pory w poprzednich piwach. Będziesz miał porównanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.