Skocz do zawartości

Przymiarki do Portera Bałtyckiego


Echallin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stworzyłam moją pierwszą recepturę portera wzorując się na przepisach z tej strony i nieco modyfikując je wedle własnych potrzeb i upodobań. Chciałabym uzyskać mocnoy ekstrakt, około 20-24 BLG, na jakieś około 30 litrów gotowego piwa. Planuję zacierać dwutemperaturowo dla uzyskania lepszej piany. Recepura i sposób zacierania podaję tutaj:

 

50-52 C 15 min
1 płatki jęczmienne
3 kg monachijski I
3 kg wiedeński
1 kg Słód Whisky
0,2 kg Słód Aromatic
62 C - 45 min
0,5 kg słód Caramunich III
0,3 kg słód Caraaroma
0,5 kg Pale Chocolate
0,2 kg Słód Carafa® typ I

Chmielenie:
Goryczka
20 g Marynka 10,5%
20 g Magnat 11,2%
10 minuta gotowania
Smak:
10g Sybilla 6%
10 g Lubelski 3,5% 45 minuta gotowania

 

Dodatki:

 

50 g Płatki dębowe Whisky

 

Drożdże:

 

W-34/70

 

Zastanawiam się, czy porter po roku leżakowania będzie coś jeszcze miał ze słodu Whisky i płatków dębowych w smaku, czy nie zwiększyć ilości chmielu zważywszy na długi czas lerzakowania? W końcu czy drożdże które wybrałam powinny spełnić swoje zadanie i ile orientacyjnie saszetek ich zadać? Czy można mieszać szczepy drożdży?

 

Proszę o konsultację i z góry dziękuję. :)

Edytowane przez Echallin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W-34/70
Ile tych drożdży? 

Co do chmieli ja użyłem o podobnym alfa i w ilościach podobnych z tym że na aromat też po 20g dałem i teraz już wiem że to za mało ja teraz dałbym po 30g ale to może tylko kwestia gustu. Drożdże posłuchałem forumowiczów i użyłem 34/70 do lekkiego pilsa i zebrałem gęstwę i do portera użyłem gęstwy i dość ładnie dofermentowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W-34/70
Ile tych drożdży? 

Co do chmieli ja użyłem o podobnym alfa i w ilościach podobnych z tym że na aromat też po 20g dałem i teraz już wiem że to za mało ja teraz dałbym po 30g ale to może tylko kwestia gustu. Drożdże posłuchałem forumowiczów i użyłem 34/70 do lekkiego pilsa i zebrałem gęstwę i do portera użyłem gęstwy i dość ładnie dofermentowało.

 

Myślałam nad dwiema torebkami ze względu na zagęszczenie cukrów w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.