Skocz do zawartości

Kontrola temperatury fermentacji burzliwej


danbar

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Odkopię lekko, bo przymierzam się do tego Pamela. W nim coś trzeba grzebać czy po prostu podłączam do gniazdka, lodówkę do niego, ustawiam temperaturę, sonda do lodówki i śmiga? Coś za pięknie to wygląda, a jak wspominałem jestem zielony w takich elektrycznych klimatach, więc wole się przed zakupem upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica między tymi wersjami 3500W a 5500W przy naszych zastosowaniach?

Żadna. Lodówka to od 70 do 150W, więc nie skorzystasz nawet z 10%.

Co innego jakbyś chciał kable grzewcze podłączać... To i tak w warunkach domowych niższa wersja starczyłaby ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mówimy o tym modelu? http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/33-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.htmlCzym ten sterownik się w zasadzie różni od takiego, który ja posiadam? http://allegro.pl/termostat-rt-2o-odwrotny-chlodzenie-akwarium-i5598892574.html Oczywiście pomijam kwestię wyświetlacza, no i mój niestety nadaj się tylko do ale bo minimalna temperatura to 15st.C dlatego przypuszczam, że za jakiś czas będzie trzeba kupić coś innego, nie wiem też na ile mogę zaufać dokładności tego sterownika, przy pamelu pewnie nie ma takich problemów no ale jest 4x droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mówimy o tym modelu? http://www.pamel.pl/sklep/prestashop/pl/jednofazowe/33-regulator-temperatury-prt1-z-czujnikiem-zewnetrznym.htmlCzym ten sterownik się w zasadzie różni od takiego, który ja posiadam? http://allegro.pl/termostat-rt-2o-odwrotny-chlodzenie-akwarium-i5598892574.html Oczywiście pomijam kwestię wyświetlacza, no i mój niestety nadaj się tylko do ale bo minimalna temperatura to 15st.C dlatego przypuszczam, że za jakiś czas będzie trzeba kupić coś innego, nie wiem też na ile mogę zaufać dokładności tego sterownika, przy pamelu pewnie nie ma takich problemów no ale jest 4x droższy.

Tak, o tym. Jeśli Twój daje minimalnie 15C to co to w ogóle za pytanie czym się różnią ;) Ja uważam, że 100zł to są śmieszne pieniądze za zapewnienie sobie takiej kontroli nad najważniejszym etapem tworzenia piwa.

 

nie wkładaj czujnika do zamrażalnika a będzie dobrze ;-)

Ale jak to wtedy teoretycznie działa? Przecież zamrażarka ma chyba swój termostat i wtedy są dwa, a Pamel kontroluje jeden?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to wtedy teoretycznie działa? Przecież zamrażarka ma chyba swój termostat i wtedy są dwa, a Pamel kontroluje jeden?

Termostat w lodówce jest jeden. Kolega dobrze Ci mówi byś czujnik włożył do lodówki (nie do zamrażalnika). W zamrażalniku będziesz miał niższą temperaturę - jaką? Trudno powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, mój ma poważną dysfunkcję jeśli ktoś ma w planach dolniaki ale na początek, tak jak dla mnie, tanie i wystarczające póki co, z czasem pewnie wymienię na jakiś lepszy kiedy przyjdzie pora na lagery.

 

Moja lodówka, jakiś stary polar kupiony za 30zł, nie ma oddzielnego termostatu w zamrażalniku. Ja ogólnie całą powierzchnię chłodzącą (dół zamrażalnika) odwinąłem i teraz przylega do tylnej ściany lodówki. Ale może Ty masz jakiś nowszy model, tak jak moja lodówka w kuchni, która posiada termostat w zamrażalniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to wtedy teoretycznie działa? Przecież zamrażarka ma chyba swój termostat i wtedy są dwa, a Pamel kontroluje jeden?

zakładam, że masz lodówkę jednoagregatową. skonstruowane one są tak, że kiedy chłodzą komorę lodówki odbierają na tyle dużo ciepła, że w zamrażalniku osiągasz temperaturę poniżej zera. dodatkowo może być wbudowany jeszcze termostat zamykający/otwierający przepływ czynnika przez zamrażarkę. samo sterowanie włączaniem/wyłączaniem agregatu odbywa się komorze lodówki.

 

co innego gdy masz dwa agregaty (jest jakiś procent takich lodówek). to wówczas dobrze byłoby rozdzielić napięcie podawane na agregaty, tak aby zamrażarka pracowała oddzielnie. w przeciwnym razie grozi rozmrażaniem się zamrażarki, a co za tym idzie wyciekającą wodą.

 

jak laik ma to rozróżnić - zajrzeć z tyłu i policzyć agregaty (duży, czarny baniak).

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przepraszam, ale przeczytałem i nie potrafię sobie poradzić z tematem ;)

Nabyłem kontroler RT2-C. Jest sonda sterownik i wtyczka. OK, ale jak spowodować, żeby lodówka na to reagowała?

Ustawiam załóżmy temperaturę na 10 stopni, pokrętło w lodówce na "I", ale jak dla mnie to nadal 2 odrębne układy. Jak połączyć te 2 ustrojstwa?

Jeśli ktoś chciałby pomóc, to uprzedzam, że w tych sprawach jestem lekko mówiąc beznadziejny i wymgałoby to instrukcji turbo łopatologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No musisz polaczyc sterownik z lodowka. Termostat w lodowce juz Cie nie interesuje bo teortycznie Twoj nowy sterownik ma teraz sterowac kiedy lodowka sie wlaczy a kiedy wylaczy. Z tego co widze to sa RT2c na wtyczke albo na podlaczenie przewodu.

 

Zakladam ze masz ten drugi wiec musisz podlaczyc przewody z kabla zasilajacego lodowke do RT2c. Potem wkladasz czujnik temperatury do lodowki i ustawiasz temperature na RT2c. Tyle moge sie wypowiedziec na ten temat bo ja mam inny sterownik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co widze to sa RT2c na wtyczke albo na podlaczenie przewodu.
Mam ten pierwszy, czyli na wtyczkę :) Podłączyłem wtyczkę do przedłużacza, który zasila lodówkę. Ustawiłem na sterowniku jakieś 5 stopni, w lodówce wtedy było ok. 10 i nie było żadnej reakcji lodówki. Nie załączała się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem RT-2C nie jest urządzeniem do grzania a nie chłodzenia? Sprawdź czy jak dasz 11 stopni to czy Ci się załączy lodówka/

Hmmm...jak go kupowałem, to poprzedni właściciel używał go do lagerów, więc przyjąłem, że chłodzi. Teraz czytam i widzę, że może być inaczej, albo został przerobiony na RT-2CO. Będę musiał pokombinować jak wrócę do domu. Spróbuję zmusić go do grzania przykręcając temperaturę w lodówce. W każdym razie jeśli to sterownik z wtyczką, to nie trzeba już nic więcej grzebać i to powinno działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno jak ma wtyczke. No albo ustaw lodówke na 3 stopnie czy jakąs najniższa a sterownik na 10. Do fermentacji lagerów wystarczy. Do lagerowania troche za dużo.

Ok. Wieczorkiem zobaczę czy to ustrojstwo grzeje, czy jednak chłodzi i czy lodówka chce z tym współpracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ustawiłem na sterowniku jakieś 5 stopni, w lodówce wtedy było ok. 10 i nie było żadnej reakcji lodówki. Nie załączała się

Bądźmy precyzyjni - lodówka nie pracuje czy dioda się nie świeci (znaczy sterownik nie załącza)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ustawiłem na sterowniku jakieś 5 stopni, w lodówce wtedy było ok. 10 i nie było żadnej reakcji lodówki. Nie załączała się

Bądźmy precyzyjni - lodówka nie pracuje czy dioda się nie świeci (znaczy sterownik nie załącza)?

 

Wczoraj, zakładając, że sterownik ma załączać chłodzenie, dioda się świeciła, a lodówka nie chłodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to trzy możliwości:

- nie działa przekaźnik w sterowniku - podłącz jakąś lampkę zamiast lodówki i sprawdź czy się zaświeci

- źle podłączyłeś lodówkę - nie wiem jak, ale wiem że wyobraźnia lódzka nie zna granic :-)

- lodówka nie działa lub sterownik wew lodówki jest ustawiony powyżej 10'C = podłącz lodówkę bezpośrednio do sieci, skręć sterownik wew. lodówki do najniższej temperatury. jeżeli zadziała - zmontuj spowrotem połączenie przez RT-2 i teraz już powinno być w porzo.

 

obstawiam, że to sterownik wew. ale wypisałem wszystko, żeby chata z wątku nie robić. nie wiem co masz za lodówkę, ale niektóre chłodziarki nie schodzą poniżej 10'C, więc też jest taka opcja możliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to trzy możliwości:

- nie działa przekaźnik w sterowniku - podłącz jakąś lampkę zamiast lodówki i sprawdź czy się zaświeci

- źle podłączyłeś lodówkę - nie wiem jak, ale wiem że wyobraźnia lódzka nie zna granic :-)

- lodówka nie działa lub sterownik wew lodówki jest ustawiony powyżej 10'C = podłącz lodówkę bezpośrednio do sieci, skręć sterownik wew. lodówki do najniższej temperatury. jeżeli zadziała - zmontuj spowrotem połączenie przez RT-2 i teraz już powinno być w porzo.

 

obstawiam, że to sterownik wew. ale wypisałem wszystko, żeby chata z wątku nie robić. nie wiem co masz za lodówkę, ale niektóre chłodziarki nie schodzą poniżej 10'C, więc też jest taka opcja możliwa.

No to coś nie działa. Skręciłem pokrętełko w lodówce na max. Ustawiłem RT-2C na 10 stopni.  Na wyświetlaczu sterownika RT-2C jest 7.1 stopnia i nic się nie dzieje. Dioda na sterowniku się świeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyżej napisałem Ci pełny opis testu pozwalający wykluczyć poszczególne elementy "systemu". czemu z tego nie skorzystasz? niestety - moja szklana kula wyczerpała limit danych na ten miesiąc.

 

ps. max w lodówce oznacza max temp. czy max chłodzenie? ;)

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.