Skocz do zawartości

RIS - prośba o weryfikację receptury


stjimmyjos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

planuję swojego pierwszego RIS-a i oto zasyp na jakim mam robić:

 

5kg pale ale

3 kg monachijskiego

0,6 kg Jęczmień palony 

0,5 kg Cararoma lub 0,5 kg special b nie wiem który wybrać 

0,5 kg Caramunich  

0,4 kg płatki owsiane

0,4 kg płatki żytnie

0,4 kg carafa

0,3 kg czekoladowy crisp

Dodatkowo mam jeszcze i nie wiem czy sypać:

0,5 kg pszenicy, nie wiem czy się nada do RIS ?: <

0,4 kg Crystal 150

i jakieś 0,2 kg żytniego

Chmielenie :

50g Marynka 60 min

50 Lubelski 30 min

Drożdże : gęstwa po US-05

 

Zacieranie w garze 50 l

Edytowane przez stjimmyjos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy pierwszy Ris powinien być tak złożony, postawiłbym na 3 podstawowe rodzaje słodów (jasny, karmel, palony) i dobrał proporcje. Dzięki temu, wyciągniesz z tego warzenia doświadczenie. Potem będziesz mógł modyfikować recepturę wiedząc jaki efekt masz na prostej recepturze i co da dorzucenie np. żytniego lub pszenicy. 
Albo możesz zrobić recepturę złożoną i liczyć, że trafisz od razu ale gorzej z jej modyfikacją w kolejnych warkach bo powątpiewam w wyczucie zmian jakie da dorzucenie 0,3kg jakiegoś słodu.
Pozdrawiam    :beer:

Edytowane przez Xotern
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

planuję swojego pierwszego RIS-a i oto zasyp na jakim mam robić:

 

5kg pale ale

3 kg monachijskiego

0,6 kg Jęczmień palony 

0,5 kg Cararoma lub 0,5 kg special b nie wiem który wybrać 

0,5 kg Caramunich  

0,4 kg płatki owsiane

0,4 kg płatki żytnie

0,4 kg carafa

0,3 kg czekoladowy crisp

Dodatkowo mam jeszcze i nie wiem czy sypać:

0,5 kg pszenicy, nie wiem czy się nada do RIS ?: <

0,4 kg Crystal 150

i jakieś 0,2 kg żytniego

Chmielenie :

50g Marynka 60 min

50 Lubelski 30 min

Drożdże : gęstwa po US-05

 

Zacieranie w garze 50 l

Wygląda fajnie. Ja bym dał wszystko co napisałeś oprócz crystal 150.

Zacieraj na wytrawne. Jeśli masz możliwość to po 2-4 dniach fermentacji burzliwej podnieś temperaturę o ok 2 st. C (ok. 18-20)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z chmieleniem to nie zaszalałeś -marynka i lubelski. Smak i aromat chmielowy w RIS musi być dość intensywny, aby przebił się przez palono-słodową bazę i przetrwał długie leżakowanie.
A gdzie tak jest napisane?

 

Za BJCP

Bogaty i kompleksowy wraz z różnym poziomem aromatów: palonego zboża, słodowości, estrów owocowych, chmielu oraz alkoholu. Aromaty palonego słodu mogą nabrać nut: kawowych, gorzkiej czekolady albo delikatnej spalenizny. Aromaty te mogą być na poziomach od lekkich do umiarkowanie mocnych. Aromat słodowy w zależności od gęstości początkowej i zasypu słodu mogą być od subtelnych do bogatych (podobnych do barleywine). Może opcjonalnie nabrać nut słodów specjalnych na przykład karmelowych, ale powinny one nadać kompleksowości aromatu, a nie zdominować go. Estry owocowe mogą być od niskich po umiarkowanie mocne, oraz mogą one mieć cechy: pełne, ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek). Aromat chmielowy może być na poziomie od bardzo niskiego po agresywny, aromaty te mogą pochodzić od różnych odmian chmielu. Aromaty alkoholowe mogą być obecne, ale nie powinny być ostre, gorące albo „rozpuszczalnikowe”. Dojrzałe wersje mogą zawierać delikatne posmaki winne, albo porto, ale nie powinny one być zbyt kwaśne. Brak dwacetylu. Balans słodowo-chmielowy może być różny, zawierać może każdy z elementów aromatu, pod warunkiem że będą one wypośrodkowane. Nie wszystkie opisane aromaty muszą występować, każda interpretacja stylu jest dopuszczalna. Dojrzewanie tego piwa, może mieć wpływ na intensywność , balans gładkość i aromatyczność.

 

RIS wcale nie wymaga aromatu chmielowego, jedyne co bym zrobił to dał lekko większą ilość chmielu. Co do pszenicy i crystala i tego karmelu żytniego możesz sypać spokojnie  RIS przyjmie wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

RIS wcale nie wymaga aromatu chmielowego, jedyne co bym zrobił to dał lekko większą ilość chmielu. Co do pszenicy i crystala i tego karmelu żytniego możesz sypać spokojnie  RIS przyjmie wszystko. 

 

Sypnę i special b i żyto i pszenicę. Ilość chmielu nieco zwiększę np do 50g granulatu i 50g szyszek Marynki z 2013 bo też mam w domu , może dodam jeszcze chinooka na aromat - powinien pasować chyba do RIS-a żywiczny aromat - zresztą po pół roku i tak wyparuje? I ponad 150 g chmielu to już będzie dość

 

 

 

Ja osobiście warząc aktualnie RISa w ogóle nie chmieliłbym go na aromat, czyli tak jak kolega. Wolę postawić na stronę słodową i ewentualne dodatki w postaci kawym, kakao, wanilii itp.
 

Po pół roku i tak chyba niewiele zostanie z tego aromatu chmielu? Dodatki jak kawa i kakao chyba sobie odpuszczę - chyba, że eksperymentalnie z częścią warki. I tak większość wyjdzie ze słodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pół roku i tak chyba niewiele zostanie z tego aromatu chmielu? Dodatki jak kawa i kakao chyba sobie odpuszczę - chyba, że eksperymentalnie z częścią warki. I tak większość wyjdzie ze słodów

 

Jak dobrze nachmielisz to zostanie. RIS to szeroki styl, może być wyraźnie chmielowy, ale nie musi.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak dobrze nachmielisz to zostanie. RIS to szeroki styl, może być wyraźnie chmielowy, ale nie musi.

 

 

Więc sypnę 50g Marynki i jakieś 20g Chinooka na początek

Uważałbym na tyle chmielu na 60 minut goryczka może być ściągająca i nieprzyjemna. Pamiętaj że palone słody też dają goryczkę. Ja bym zostawił 50 gr marynki na 60 minut. Powinna dać dość porządną goryczkę. Chinooka szkoda i tak po pół roku nic nie zostanie a po ekstrakcie sądzę że trochę go poleżakujesz. Zamiast tego daj 30gr Jungi albo innego goryczkowego na 30 minut. Lubelski przesuń na 15 minut.

Ja ostatniego RISa chmieliłem 40 gr Junga 60 minut, 40 gr Junga 30 minut i goryczka jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom goryczki będzie wystarczający. Jedynie co mnie zastanawia to, czy tak intensywna goryczka z marynki będzie przyjemna. Mam wątpliwości. Jeżeli całkowicie zrezygnujesz z aromatu chmielowego to piwo mocno straci na swoim bogactwie i kompleksowości. U Ciebie cale bogactwo bazuje na zasypie. Drożdze bardzo neutralne podobnie chmiele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom goryczki będzie wystarczający. Jedynie co mnie zastanawia to, czy tak intensywna goryczka z marynki będzie przyjemna. Mam wątpliwości. Jeżeli całkowicie zrezygnujesz z aromatu chmielowego to piwo mocno straci na swoim bogactwie i kompleksowości. U Ciebie cale bogactwo bazuje na zasypie. Drożdze bardzo neutralne podobnie chmiele

Więc jakie proponujesz chmielenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poziom goryczki będzie wystarczający. Jedynie co mnie zastanawia to, czy tak intensywna goryczka z marynki będzie przyjemna. Mam wątpliwości. Jeżeli całkowicie zrezygnujesz z aromatu chmielowego to piwo mocno straci na swoim bogactwie i kompleksowości. U Ciebie cale bogactwo bazuje na zasypie. Drożdze bardzo neutralne podobnie chmiele

Więc jakie proponujesz chmielenie?

 

Zamiast marynki użyj angielskich odmian, ewentualnie Iungi. No i w schemacie chmielenia dodaj też chmiel na aromat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poziom goryczki będzie wystarczający. Jedynie co mnie zastanawia to, czy tak intensywna goryczka z marynki będzie przyjemna. Mam wątpliwości. Jeżeli całkowicie zrezygnujesz z aromatu chmielowego to piwo mocno straci na swoim bogactwie i kompleksowości. U Ciebie cale bogactwo bazuje na zasypie. Drożdze bardzo neutralne podobnie chmiele

Więc jakie proponujesz chmielenie?

 

Zamiast marynki użyj angielskich odmian, ewentualnie Iungi. No i w schemacie chmielenia dodaj też chmiel na aromat. 

 

Jakie odmiany polecasz? Phoenix się nada? Na aromat dałbym Chinooka, na 20 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z zestawów korzystać nie będę bo część surowców mam już w domu
Nie piszę abyś kupił ale zobaczył chmielenie. Też mam zamiar RISa wykonać (powtórzyć) i tak po prostu czytam temat :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam

pierwszy raz się udzielam na forum, więc wypadałoby zacząć od wątku o RIS-ie  :smilies:

 

Obecnie mam już za sobą 3 warki ipa na us-05 z czego ostatnia na gęstwie z przedostatniej i stwierdziłem, że dam drożdżom jeszcze trochę podziałać. Uznałem, że już posiadłem wszelką wiedzę i jestem gotowy na coś wyjątkowego...

A tak serio - po spróbowaniu na WFP dwóch risów uznałem, że podejmę wyzwanie. Nad zasypem myślałem dwa tygodnie, przejrzałem co się dało na forum i nie tylko. W zamyśle ma być bardziej słodko niż wytrawnie ale z zachowaniem przynajmniej pozorów balansu.

 

Słody jakie zakupiłem:

 

Pilzneński Strzegom – 6 kg

Weyermann Carafa I Special – 0,5 kg

Castle Malting Special B – 0,5 kg

Weyermann Caramunich III – 0,5 kg

 

Przy bezpiecznym założeniu efektywności na poziomie 60% daje to warkę 13 litrów przy 25 blg.

 

I teraz moje pytania:

- czy ten zasyp jest przynajmniej przyzwoity?

- czy coś złego spowoduje dorzucenie 0,5 kg płatków owsianych, które podobno miały by sprawić, że piwo będzie bardziej "gładkie"?

- czy do chmielenia adekwatną ilością będzie 50g Magnum rzucone na goryczkę?

- czy warto chmielić poza tym?

 

No i kwestia, która skłoniła mnie do pisania tego wszystkiego - zacieranie i filtracja.

Czy warto bawić się w dłuższe zacieranie tak, aby bezproblemowo osiągnąć założone blg? Do tej pory, używając wężyka z oplotu, starałem się wysładzać przez ciągłe utrzymywanie tych 2 cm wody powyżej poziomu młóta. Teraz zastanawiam się czy nie spróbować "na raty", a konkretnie dwie, licząc na otrzymanie około 14 litrów brzeczki i trochę dłużej gotować. Nie interesuje mnie odbieranie reszty na coś lżejszego (chociażby z braku dodatkowych fermentorów).

 

Będę wdzięczny za wszelką krytykę i odpowiedzi. Oby konstruktywne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zasyp ok, poza tym słodem special, nie ma on łuski, więc nie daje zbyt wiele paloności, zamień na jęczmień palony lub zwykły słód palony

- płatki owsiane do RISa jak najbardziej

- myślę, że będzie spoko, aczkolwiek sporo osób narzeka na goryczkę od Magnuma

- na aromat chmielić, ja osobiście, sensu nie widzę najmniejszego

- zacieraj i filtruj tak jak robisz to zawsze, tylko odbierz odpowiednio więcej filtratu i gotuj dłużej, np. 2-2,5h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.