Skocz do zawartości

Brak piany


filippo2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z pianą. Robiłem IPĘ na słodach ze Strzegomia. BLG 15. Po tygodniu burzliwej i tygodniu cichej zeszło do 2 (temp 20-21 stopni). Drożdże US-05. Zadałem po 4 gramy na pół litra piwa glukozy miarką przy butelkowaniu. Po 3 tygodniach piwo całkiem dobre, jednak brak piany, w zasadzie zupełnie. Czy to nie znaczy, że przy niskim BLG końcowym należy dodać więcej glukozy/cukru na refermentację ? Czy może inny powód ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka tematów o braku piany pierwszy z brzegu: http://www.piwo.org/topic/13932-brak-piany-jaka-moze-byc-przyczyna/?hl=%2Bbrak+%2Bpiany

 

A przyczyn może być kilka tu masz czynniki wymienione: http://www.wiki.piwo.org/Czynniki_wp%C5%82ywaj%C4%85ce_na_jako%C5%9B%C4%87_pianyI wiele razy było mówione, że na pianę składa się szereg czynników nie na wszystkie mamy wpływ. Postaraj się zastosować któryś z nich. Ale na początek sprawdziłbym szkło czy jest czyste do którego nalewasz, dwa to butelki czy dobrze pozbyłeś się z nich środka do dezynfekcji.

 

Od siebie dodam, że problemy z pianą mi minęły odkąd do większości piw dodaje pszeniczny słód albo garść pszenicy nie słodowanej lub owsa, wcześniej to bywało różnie raz miałem raz nie miałem, teraz też się zdarza brak piany ale w mocniejszych piwach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy piwo jest nagazowane?

 

Jeżeli refermentacja przebiegła pomyślnie to powinno być nagazowane, a biorąc pod uwagę fakt:

 

 

 

Zadałem po 4 gramy na pół litra piwa glukozy miarką przy butelkowaniu.

 

należy się spodziewać, że będzie całkiem porządnie nagazowane (wg kalkulatora 2,9 vol przy zakładanej temperaturze 20C) albo raczej przegazowane jak na ten styl ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam, że problemy z pianą mi minęły odkąd do większości piw dodaje pszeniczny słód albo garść pszenicy nie słodowanej lub owsa, wcześniej to bywało różnie raz miałem raz nie miałem, teraz też się zdarza brak piany ale w mocniejszych piwach ;)

 

Czy surowce niesłodowane powinny być do 10% zasypu ? Jeżeli użyje pszenicy i owsa na warkę gdzie zasyp jest pale ale 4kg, czy powinno to byc 0,4 kg (np 0,25kg pszenicy i 0,15kg owsa) ?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ASadam, dnia 01 październik 2015 - 13:50, napisał: A czy piwo jest nagazowane?   Tak, trochę jest.

 

Przy dawce 4g na butelkę należałoby się spodziewać mocnego nagazowania, bardzo mocnego.

Może jednak refermentacja nie poszła jak należy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po nalaniu wygląda jak np jak cola?

 

Myślę że tak, podobnie. Ta lekka pianka typu "coca - cola" utrzymuje się w zasadzie cały czas podczas picia

 

Podobnie musuje? Na powierzchni delikatnie strzelają bańki CO2?

 

 

 

Hmm, chyba nie, utrzymuje się biała pianka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ASadam, dnia 01 październik 2015 - 13:50, napisał: A czy piwo jest nagazowane?   Tak, trochę jest.

 

Przy dawce 4g na butelkę należałoby się spodziewać mocnego nagazowania, bardzo mocnego.

Może jednak refermentacja nie poszła jak należy? 

 

 

A czy, może mieć na to wpływ np. glukoza która była wilgotna ? Miejsce w którym ja trzymałem mogło mieć trochę wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piana jakaś tam jest i ma jakąś tam trwałość a piwo jest tylko lekko nagazowane, to nie rozumiem gdzie jest problem. Refermentacja jeszcze się nie skończyła. Piwo nagazuje się do końca to i piana będzie bardziej obfita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania. Uwarzyłem oatmeal stouta z zestawu browamatora. Dodałem do niego kawy, na koniec gotowania. Podczas chłodzenia, kawa opadła na dno (w woreczku muślinowym) i została tam do końca chłodzenia. Nagazowanie wysokie, natomiast piana coca cola. Czy to tłuszcz z kawy? Zacierałem wiele stoutów (bez kawy) i było ok, tylko tu brak piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro piana jakaś tam jest i ma jakąś tam trwałość a piwo jest tylko lekko nagazowane, to nie rozumiem gdzie jest problem. Refermentacja jeszcze się nie skończyła. Piwo nagazuje się do końca to i piana będzie bardziej obfita.

 

I ile to może trwać ? Piwo 3 tygodnie leżakuje. Nie było różnicy pomiędzy piwem 2 tygodniowym a 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się do pytania. Uwarzyłem oatmeal stouta z zestawu browamatora. Dodałem do niego kawy, na koniec gotowania. Podczas chłodzenia, kawa opadła na dno (w woreczku muślinowym) i została tam do końca chłodzenia. Nagazowanie wysokie, natomiast piana coca cola. Czy to tłuszcz z kawy? Zacierałem wiele stoutów (bez kawy) i było ok, tylko tu brak piany.

Mam to samo w Oatmeal Stoucie (bez kawy). Piana tragiczna, znika natychmiast. Czytałem gdzieś że duży dodatek płatków owsianych może to powodować, ale nie wiem co właściwie jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz, to po prostu piwo jeszcze w pełni się nie wysyciło, skoro wspominasz o tym, że pianka utrzymuje się do końca. A jak nalewasz mocno z góry, to piana zostaje czy się redukuje? Oblepia szkło?

W moich piwach brak piany, to najczęściej normalne pojawienie się jej podczas nalewania, po czym piana się "zagotowuje" i w ciągu minuty nie ma jej zupełnie - ja najczęsciej winię tutaj złe zacieranie, prawdopodobnie zacier przez sporą część czasu był w zakresie temp dla przerwy białkowej, a przy dzisiejszych słodach, to raz dwa wówczas można pozbyć się piany.

 

Odnośnie dodatku kawy, to bardzo skutecznie pozbawia ona piany, choć piłem też piwa z kawą z bardzo obfitą pianą, więc da się.

Owies w sporej ilości również skutecznie niszczy pianę w piwie, ponieważ zawiera sporo tłuszczów.

Edytowane przez karczmarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro piana jakaś tam jest i ma jakąś tam trwałość a piwo jest tylko lekko nagazowane, to nie rozumiem gdzie jest problem. Refermentacja jeszcze się nie skończyła. Piwo nagazuje się do końca to i piana będzie bardziej obfita.

 

I ile to może trwać ? Piwo 3 tygodnie leżakuje. Nie było różnicy pomiędzy piwem 2 tygodniowym a 3.

 

Różnie bywa. Mi się kiedyś ESB ze 3 miesiące gazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.