Jump to content

Rozplanowanie fermentacji lagerów w jeden lodówce


RadekMon

Recommended Posts

Witam,

 

Niedługo zabieram się za zrobienie pierwszego lagera. Plan miałem taki, żeby uwarzyć wędzonego koźlaka, bo to jeden z moich ulubionych "dolniaków". Dobra praktyka mówi, żeby zrobić najpierw jakieś słabsze piwo na rozruszanie drożdży i taki mam też zamiar. I tutaj pojawia się problem. Co prawda do lodówki zmieszczą się dwa fermentory, ale w momencie kiedy zbiorę gęstwę to owo piwo powinno pójść na cichą a potem jeszcze czeka je lagerowanie. Te dwa etapy zajmą razem kilka tygodni  i potrzebują niższych temperatur niż burzliwa, więc nie mogę rozpocząć fermentacji kolejnego piwa na tej gęstwie. Sporo doświadczonych piwowarów piszę, żeby nie używać gęstwy starszej niż tydzień. W przypadku górnej fermentacji nie było to problemem, bo tak rozplanowałem przelewanie piwa i warzenie następnego, że gęstwa nie czekała dłużej niż dzień. Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Mam wrażenie, że rozwiązanie jest proste tylko go nie widzę  :P Myślę, że wielu z Was ma także tylko jedną lodówkę na potrzeby fermentacji, jak logistycznie sobie z tym radzicie?

Link to comment
Share on other sites

Mając dużo drożdży po pierwszym piwie, drugie możesz fermentować w temp +9 st. C. W takiej temp. lagerowanie przebiegnie niewiele wolniej/gorzej niż w +5, a taka jest temp przeciętnej lodówki na średnim ustawieniu termostatu. Nic lepszego nie wymyślisz, musisz lagerować w temp. fermentacji drugiego piwa, możesz obniżyć do +2 jak już oba bedą lagerować.

Link to comment
Share on other sites

Robisz ją w wyższej temp. około 20st więc wyjmujesz je z lodówki.

Nie pamiętam teraz gdzie konkretnie, ale gdzieś wyczytałem, żeby nie przekraczać 16st. dla tej przerwy. Mówisz, że wystarczy po prostu wyjąć i zostawić w temp. pokojowej na dobę? Nie zdążą się naprodukować jakieś nieprzyjemne fuzle czy estry?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.