Skocz do zawartości

Sztobry Citra


Faszysta Rasista Homofob

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja: sadzę sobie ziarenka chmielu aby wyhodować nową odmianę, kosztuje mnie to masę pracy i rozciąga się w czasie na wiele lat, pod koniec życia łut szczęścia sprawił, że mam wyjątkową roślinkę-szansa jak na wygranie w totka, ale przychodzi gość ze szpadlem i wykopuje mi roślinkę bo Bóg powiedział - czyńcie sobie ziemię poddaną :) 

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ci wykopał roślinę, to by była kradzież cudzej własności, tak jakbym ci ukradł jedyne, unikalne, wyjątkowe wyrzeźbione przez ciebie krzesło.

Ale gdybym wszedł w posiadanie ziaren, to mogę robić z nimi co chcę, bo ziarna należą do całej ludzkości. Widzisz tę subtelną różnicę?

A poza tym, jeśli by to było pod koniec twojego życia, to raczej powinieneś martwić się o inne sprawy, a nie o jakąś roślinę.

 

A teraz się postaw w takiej sytuacji:

Murzyn w buszu, którego nie stać na zastrzeżenie sobie "praw" do rośliny, hoduję ją sobie od 20 lat i pali ją w fajce.

Ty, człowiek oświecony, wyhodowujesz ją w Polsce, wsparty funduszami Unii Europejskiej i zastrzegasz sobie do niej prawo, oczywiście z dofinansowania UE.

To kto ma do niej faktycznie prawo? Ty czy murzyn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając prawa autorskie/patentowe, to jak te odmiany są uprawiane tylko na wybranych plantacjach to żeby pozyskać sztobry to ktoś chyba musiał je z tych plantacji fizycznie "zdobyć"? ;)

Czy się mylę?

 

 

 

Świetnie że piszesz! To forum z Toba tylko zyskuje na wartości.

:smilies:

Jake cały czas pisze, cały czas ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś najzwyczajniej złamał warunki licencji i nielegalnie usiłuje dystrybuować sztobry, które tak jak inne własności są i będą piratowane, ale amerykańce tu nie przyjadą i pewnie nawet się o tym nie dowiedzą więc czemu nie? Jeśli nie teraz, to zapewne niedługo i u nas pojawia się plantacje "podobnej" odmiany. Zresztą niektóre amerykańskie odmiany chmielu powstały na wskutek nie do końca legalnej modyfikacji odmian europejskich. Może i tu powstanie jakaś hybryda, świat potrzebuje ewolucji i amerykańscy prawnicy i ich dolary tego nie powstrzymają. Zawsze można się umówić, że nie jest to Citra, a np. Sitra :lol:. Panowie więcej luzu, każdy zrobi tak jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś najzwyczajniej złamał warunki licencji i nielegalnie usiłuje dystrybuować sztobry, które tak jak inne własności są i będą piratowane, ale amerykańce tu nie przyjadą i pewnie nawet się o tym nie dowiedzą więc czemu nie? Jeśli nie teraz, to zapewne niedługo i u nas pojawia się plantacje "podobnej" odmiany. Zresztą niektóre amerykańskie odmiany chmielu powstały na wskutek nie do końca legalnej modyfikacji odmian europejskich. Może i tu powstanie jakaś hybryda, świat potrzebuje ewolucji i amerykańscy prawnicy i ich dolary tego nie powstrzymają. Zawsze można się umówić, że nie jest to Citra, a np. Sitra . Panowie więcej luzu, każdy zrobi tak jak uważa.

Można opisać to prostym zdaniem: Polak potrafi. I oby tak bylo;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt tu nie ma spiny też uważam, że patentowanie chmielu to wymysł trochę amerykanów. Rozumiem ogrom pracy rozumiem lata krzyżówek, ale jednak jeżeli dana roślina już powstała i przypadkiem się rozsieje to co każdego trzeba ścigać za jej posiadanie? Pomijam celową kradzież bo to jest przegięcie. Uzyskałem odpowiedź na dany temat i dalsza dyskusja nie jest potrzebna. Pozdrawiam i czekam na wyniki akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrobię offtop :)

 

A tak w ogóle to amerykańskie odmiany hodowane u nas zachowują pierwotne cechy sensoryczne?

Już parę osób hodowało Centenniala i Cascade ale o efektach w piwie jakoś nie słyszałem.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

dlaczego uprawianie jakiejkolwiek rośliny miałoby być "nielegalne"?

Bo ktoś poświęcił dużo pieniędzy oraz czasu wielu fachowców, aby uzyskać taką odmianę?

 

Podobnie jak piratując gry, filmy, programy - korzystasz z cudzej pracy/wysiłków i cudzej inwestycji, za którą nic nie dajesz.  To nieetyczne i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś najzwyczajniej złamał warunki licencji i nielegalnie usiłuje dystrybuować sztobry, które tak jak inne własności ...

 

Jak można być właścicielem rośliny, jako gatunku czy odmiany? Czy ty w ogóle zastanawiasz się nad tym, co piszesz?

Ja spadnie meteoryt, taki który zapił dinozaury, to z tej własności i tak nici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrobię offtop :)

 

A tak w ogóle to amerykańskie odmiany hodowane u nas zachowują pierwotne cechy sensoryczne?

Już parę osób hodowało Centenniala i Cascade ale o efektach w piwie jakoś nie słyszałem.

Cascade PL jest u paru chmielarzy. Jeszcze jest Chinook, o Centennial nie słyszałem.

Są ciekawe. Z jednej strony bardzo intensywne, z drugiej mniej złożone od amerykańskich odpowiedników. Ale być może to kwestia tegorocznej suszy i przy optymalnych warunkach chmiel byłby inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dlaczego uprawianie jakiejkolwiek rośliny miałoby być "nielegalne"?

Bo ktoś poświęcił dużo pieniędzy oraz czasu wielu fachowców, aby uzyskać taką odmianę?

 

Podobnie jak piratując gry, filmy, programy - korzystasz z cudzej pracy/wysiłków i cudzej inwestycji, za którą nic nie dajesz.  To nieetyczne i tyle

 

To jest jego problem. Jak nie chce się tym dzielić z innymi, to niech sobie hoduje jedną roślinkę w doniczce w domu. Od momentu, kiedy podzieli się z innymi, jest to własność całej ludzkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum był wątek o tych chmielach ale chyba nikt nie pisał o efektach jakie przy ich pomocy uzyskał.

 

edit:

Piszę o amatorskiej hodowli.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

eżeli dana roślina już powstała i przypadkiem się rozsieje to co każdego trzeba ścigać za jej posiadanie?

bez względu na moje przekonania w temacie patentów na takie rzeczy,

polecam jednak więcej poczytać na temat casusu Monsanto :smilies:

Łatwiej zrozumieć co takie patafony mogą na świecie czynić mając w ręce patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bez względu na moje przekonania w temacie patentów na takie rzeczy, polecam jednak więcej poczytać na temat casusu Monsanto :smilies: Łatwiej zrozumieć co takie patafony mogą na świecie czynić mając w ręce patent.

Trzeba by wytworzyć chmiel który jest jednoroczny to byłaby kasa :smilies:

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

eżeli dana roślina już powstała i przypadkiem się rozsieje to co każdego trzeba ścigać za jej posiadanie?

bez względu na moje przekonania w temacie patentów na takie rzeczy,

polecam jednak więcej poczytać na temat casusu Monsanto :smilies:

Łatwiej zrozumieć co takie patafony mogą na świecie czynić mając w ręce patent.

 

 

Wyszukany przypadek, bez przesady Doktorze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

eżeli dana roślina już powstała i przypadkiem się rozsieje to co każdego trzeba ścigać za jej posiadanie?

bez względu na moje przekonania w temacie patentów na takie rzeczy,

polecam jednak więcej poczytać na temat casusu Monsanto :smilies:

Łatwiej zrozumieć co takie patafony mogą na świecie czynić mając w ręce patent.

Wyszukany przypadek, bez przesady Doktorze ;)

Oświęcim i Dachau to też wyszukany przypadek. Bez przesady.

 

 

To są jeszcze ludzie niewiedzący co to jest Monsanto? Jak to jest możliwe we współczesnym świecie z dostępem do informacji? No chyba, że dla nich jedyne źródło informacji to gó...

 

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/monsanto-historia-zniewolenia-ludzkosci-2014-12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężki temat z jednej strony prawa patentowe z drugiej strony przecież nic nikomu się nie stanie jak piwowarzy domowi zasadzą sobie dwie roślinki przecież nie po to, aby zarabiać pieniążki ze zbiorów chmielu

a przykład monsanto dosadnie pokazuje do czego mogą prowadzić prawa patentowe na roślinki  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zadanie dla wszystkich zaangażowanych w dyskusje o citrze i jej patentowaniu.

Poszukajcie co znaczy znaczek ® i czego dotyczy.

 

Poza tym dokumenty patentowe wymagają 'sposobu wytworzenia' ciekawe jak by to opisać w przypadku krzyżowania odmian chmielu ...

 

I jeszcze jedno - dokumenty patentowe są jawne - niech ktoś znajdzie patent na citre.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo Przemku https://www.google.com/patents/USPP21289 ;)

 

No znaczek ® zastrzega tylko markę, ale ja się pytałem też o patent na roślinę. Dobra nie ma co ciągnąć tej dyskusji... Prawo jest jakie jest w Polsce nikt za to nie będzie nikogo ścigał, a każdy niech się martwi swoim sumieniem i wie, że to jest łamanie prawa.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.