Skocz do zawartości

Bardzo burzliwa fermentacja - nadmiar piany


Kilian

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie,

 

postanowiłem wczoraj uwarzyć swoje pierwsze piwo z zacieraniem. Wybrałem Belgian Tripel 18.0°Blg, wszystko poszło dobrze (przynajmniej tak sądzę ;) ), jako że był to zestaw gotowych surowców na 10l piwa to postanowiłem zrobić 20l z dwóch zestawów na raz, czyli 2x słód, chmiele i drożdże (zgodnie z zaleceniem producenta).

 

O godzienie 23:30 dodałem drożdży po wcześniejszej rehydratacji i spać. Obudziłem się, sprawdziłem fermentor i wszystko ładnie, fermentacja zaczęła przebiegać, pojawiła się piana i uchodził gaz. Aktualnie jest po 17:00 i piana zaczęła wydobywać się z fermentora.

 

Nie mam pojęcia co mogę z tym zrobić, nie mam większego pojemnika aby przenieść piwo, poza tym pewnie zakłócił bym proces. Czy w takim wypadku mam 'zbierać' tą pianę? lub usunąć troszkę osadu z drożdżami z góry fermentora? Nie mam możliwości na pewno doglądania piwa co 30m, jutro do pracy więc będzie musiało samo stać przez co najmniej 9h.

 

Poniżej zdjęcia jak to obecnie wygląda. Z góry dziękuję za odpowiedź.

post-14346-0-98130700-1444924160_thumb.jpg

post-14346-0-18458100-1444924164_thumb.jpg

post-14346-0-60990100-1444924166_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.